Verslas

2020.02.07 11:15

Suomija pasiryžo: tėčius privers dažniau eiti vaiko priežiūros atostogų

LRT.lt2020.02.07 11:15

Naujoji Suomijos vyriausybė paskelbė planuojanti abiem tėvams suteikti vienodos trukmės vaiko priežiūros atostogas, tokiu būdu skatindama tėvus daugiau laiko praleisti su savo vaikais, informuoja BBC. 

Apmokamos atostogos bendroje sumoje būtų pratęstos iki 14 mėnesių, o tai sudarytų po 164 dienas kiekvienam iš tėvų.

Suomija teigia tokiu būdu norinti skatinti gerovę ir lyčių lygybę.

Pagal šiuo metu Suomijoje veikiančią sistemą, mamoms skiriamos 4,2 mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogos, o tėčiams suteikiama 2,2 mėnesių, kol vaikui sueina 2 metai. Dar šešis atostogų mėnesius galima dalintis.

Visgi tik vienas iš keturių tėvų pasinaudoja jam suteiktomis galimybėmis. Šiuo metu svarstomuose planuose kalbama tik apie vaiko priežiūros atostogas.

Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų ministrė Aino-Kaisa Pekonen žurnalistams paaiškino, kad pradėta „radikali išmokų šeimoms reforma“, kurios tikslas – stiprinti tėvų ir vaikų santykius.

Vyriausybės skaičiavimais minėti pakeitimai kainuos apie 100 mln. eurų.

Šiaurės šalių vaiko priežiūros atostogų sistemų tyrimui vadovavusi Oslo universiteto profesorė Anne Lise Ellingsaeter BBC sakė, kad Šiaurės šalys pirmauja, suteikdamos tėvams neperleidžiamų vaiko priežiūros atostogų teisę.

Pavyzdžiui, Švedija gali pasigirti dosniausia Europoje vaiko priežiūros atostogų sistema, pagal kurią, vaikui gimus, kiekvienas iš tėvų gauna po 240 dienų.

ES taip pat juda šia linkme – 2019 m. buvo priimta direktyva, numatanti valstybėms narėms trejų metų laikotarpį, per kurį jos turi užtikrinti, kad kiekvienam iš tėvų būtų suteiktos bent keturių mėnesių vaiko priežiūros atostogos, įskaitant ir du mėnesius, kurių negalima perleisti.

Praėjusių metų UNICEF ataskaitoje Švedija, Norvegija, Islandija, Estija ir Portugalija buvo giriamos už šeimai palankią politiką. Toje pačioje ataskaitoje Jungtinė Karalystė, Airija, Graikija, Kipras ir Šveicarija išsirikiavo pačioje 31 „pasiturinčios šalies“ sąrašo apačioje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.