Verslas

2020.02.06 13:09

NT ekspertas įvardijo, kur Vilniuje po 10 metų bus ankšta, o kurie rajonai pasmerkti stagnacijai

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.02.06 13:09

Per 5 metus Vilniuje pastatyta beveik 20 tūkst. naujų butų, kurių plotas užima kiek daugiau nei 1 mln. kv. metrų. Daugiausia naujų projektų – Šnipiškių ir Naujamiesčio mikrorajonuose. Dėl daugėjančių nekilnojamojo turto (NT) projektų šiuose rajonuose ateityje gali būti ankšta – įspėja NT bendrovės „Ober–haus“ rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims Raimondas Reginis.

1 mln kv. metrų Vilniuje per 5 metus

Remiantis „Ober–haus“ statistika, 2019 metais Vilniuje pastatyti 4322 butai. Tai leido per 5 metus pasiekti įspūdingą rezultatą – šalies sostinėje per penkmetį pastatyti 19740 butų, kurių plotas siekia beveik 1 mln. kv. m, kasmetinėje Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros (LNTPA) ir partnerių NT konferencijoje „CORE“ pasakoja NT ekspertas R. Reginis.

„Tai yra tikrai daug, jei žiūrėtume iš miesto perspektyvos. Šis miestas padidino visą būsto fondo kiekį 7–8 proc. Tiek išaugo miestas. Plėtotojai per 5 metus mums pastatė Žirmūnų seniūnijai prilygstantį dydį. Žinoma, pastatė ne vienoje vietoje, pabarstė per visą miestą“, – sako R. Reginis.

Daugiausiai butų buvo pastatyta Šnipiškių seniūnijoje – daugiau nei 35 tūkst. kv. m Antrojoje vietoje – Naujamiestis su kiek daugiau nei 20 tūkst. kv. m, Senamiestyje – kiek mažiau nei 20 tūkst. kv. m., Žvėryne – apie 15 tūkst. kv. m.

Net 37 proc. visų naujų butų buvo pastatyta būtent centrinėje miesto dalyje.

„Šnipiškės yra virš 3 kv. kilometrų dydžio ir joms teko didžiausias krūvis. (...) Per pastaruosius 10 metų čia planuojama pastatyta dar 4500 butų. Per 10 metų čia galės apsigyventi papildomai dar apie 9 tūkst. gyventojų. Jei žiūrėtume į santykinę išraišką, tai būtų 60 proc. daugiau“, – sako R. Reginis.

Jis mini, kad vien tik į verslo centrus 2021 metais atvyks 21 tūkst. darbuotojų, todėl juokaudamas siūlo visiems, dirbantiems Konstitucijos prospekte, butus įsigyti Šnipiškėse ir tokiu būdu sumažinti kamščius.

„Šiai vietai tenka didžiulis krūvis. Klausimas, ar plėtotojai pasirūpino socialine infrastruktūra. Reikia klausti, ar tiesiami nauji keliai. Šiai zonai turi būti skiriamas tikrai didelis dėmesys“, – įspėja R. Reginis.

Mažiausiai naujų butų pastatyta Naujininkuose, Šeškinėje, Paneriuose ir Grigiškėse.

„Įsivaizduokite Šeškinę. Tai vienas didžiausių Vilniaus rajonų. Tik po 14 metų pertraukos jame baigiamas statyti naujų daugiabučių projektas. Net 14 metų jame nieko nebuvo statoma. Toks rajonas nesulaukė jokio dėmesio“, – vardija R. Reginis.

Centre bus ankšta

R. Reginis įspėja, kad ateityje Vilniaus centrinėje miesto dalyje vietos bus vis mažiau.

„Galime kalbėti apie tokius rajonus kaip Naujamiestis, Šnipiškės, Žirmūnų pietinė dalis. Šiose vietose miestas tankėja. Per pastaruosius penkerius metus būtent centrinėje miesto dalyje būstų skaičius didėjo. Galime tikėtis ir tolimesnio šių zonų tankėjimo“, – prognozuoja R. Reginis.

Tačiau jis mini, kad nereikia pamiršti ir tų miesto vietų, kurios turi labai didelį potencialą sparčiai plėtrai.

„Tai tie patys Pašilaičiai, Pilaitės mikrorajonas. Akivaizdu, kad ir šiose miesto vietose gali būti ankšta“, – pastebi NT ekspertas.

Kalbėdamas apie vietas, kuriose gyventojų skaičius neturėtų didėti tiek daug, R. Reginis mini Naujininkus.

„Tokių vietų tikrai nėra daug. Tankėja visos miesto zonos. Bet, pavyzdžiui, Naujininkai – ilgalaikėje perspektyvoje tai yra rajonas, kuris galėtų plėstis, bet artimiausiu metu plėtrą turėtume pamatyti populiaresnėse miesto zonose“, – mano R. Reginis.

Butų skaičiaus augimas šalies miestuose

NT ekspertas R. Reginis taip pat pristato ir naujausius, dar niekur viešai neskelbtus 2019 metais pastatytų butų skaičius Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Jis pažymi, kad Klaipėdoje 2018 metai buvo šuolio metai. Pastatytų butų skaičius siekė 429 vienetus, o 2019 metais labai panašiai – 421 butas.

„Klaipėda ir 2019 metais išlaikė didesnę plėtrą. Butų skaičius siekė 421. Tačiau žvelgiant į šiuos metus, šiais metais planuojama pastatyti 350 butų“, – prognozėmis dalijasi R. Reginis.

Kaune 2018 metais pastatyti 997 butai, o 2019 metais – 836 butai.

„Kaunas yra sparčiausiai augęs miestas 2018 metais. (...) 2019 metais pastatyta šiek tiek mažiau – 836 butai. Kalbant apie šiuos metus, Kaune planuojama pastatyti 750 naujų butų“, – sako R. Reginis

Vilniuje 2019 metais pastatyta 50 butų mažiau nei 2018 – 4322 būtų. Tačiau 2020 metais planuojama pastatyti rekordinį skaičių butų – net 5200 butų.

Jis taip pat mini, kad iš 2020 metais planuojamų pastatyti 5200 naujų butų Vilniuje jau apie pusė jų yra parduoti.

„Turbūt dabar suprantate, kodėl praėjusiais metais fiksuotas toks didelis pardavimų ir rezervacijų skaičius. Tiesiog statėme daugiau“, – pažymi R. Reginis.

Butų plotas mažėja

Pastebima, kad naujai pastatytų butų plotas nuosekliai mažėja. 2003 metais vidutinis buto plotas Vilniuje siekė 64,3 kv. metrus, o 2019 metais šis skaičius nukrito iki 50,8 kv. metrų.

„Plėtotojai nebestato būsto didelėms šeimoms. Jie sako, eikite ir pirkite namus“, – teigia NT ekspertas R. Reginis.

O namų Vilniuje ir miesto rajone pastaruoju metu statoma rekordiškai daug. 2003 metais Vilniuje pastatyta 135 individualūs namai, o 2019 – net 817 individualių namų.

Anot R. Reginio, NT vystytojai stato vis mažesnius butus remdamiesi ekonomine logika.

„Statykite mažus butus ir problemų nebus, tai yra ekonomiškai pagrįsta logika“, – į NT vystytojus konferencijoje kreipėsi R. Reginis.