Verslas

2020.02.05 14:13

Vyriausybė: pirkti medieną pirmiausia galės Lietuvoje dirbantys perdirbėjai

atnaujinta 14.58
BNS 2020.02.05 14:13

Vyriausybė imasi veiksmų apriboti medienos išvežimą į užsienį. Ministrų kabinetas pritarė naujai medienos pardavimo tvarkai – pagal ją pirmenybė įsigyti valstybinės medienos bus suteikta Lietuvoje veikiančioms vietos ar užsienio įmonėms, perdirbančioms didžiąją dalį įsigytos medienos. Aplinkos ministerija teigia, kad tai skatins investicijas ir naujų darbo vietų šalyje kūrimą.

Kritikai tikina, kad tvarka prieštarautų Europos Sąjungos (ES) laisvo judėjimo principui, o apribojus pirkėjus iš užsienio ir smuks kainos, ir Valstybinės miškų urėdijos pajamos.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sakė, kad taikant naujus kriterijus šalyje būtų galima papildomai perdirbti apie pusę milijono kubinių metrų medienos, sukuriant apie 65 mln. eurų pridėtinės vertės, taip pat sukurti apie 3 tūkst. tiesioginių darbo vietų vien medienos sektoriuje.

„Iš 300 aukcionuose dalyvaujančių įmonių tik mažiau nei 10 proc. Lietuvoje neperdirba medienos, todėl kad kainos sumažės, nematome grėsmės, kriterijų neatitinkančios įmonės neeliminuojamos iš rinkos, nes jie bus taikomi tik apie 40 proc. Lietuvos rinkai pateikiamos medienos. Be to, tai prisidės prie klimato kaitos įsipareigojimų, turės didelį teigiamą poveikį CO2 absorbcijai medienos produktuose – skaičiuojama, iki 30 proc.“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo K. Mažeika.

Tuo metu Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas tikino, kad ES valstybės narės riboja galimybę suteikti tokį pranašumą vietos perdirbėjams. Jis ragino bent konsultuotis su Europos Komisija (EK) dėl galimos valstybės pagalbos.

„Tokia idėja prieštarauja pačiai ES idėjai, konkrečiai laisvo judėjimo ir konkurencijos principams. Išlieka tokios problemos: pirma, tie, kurie neatitiks kriterijų ir negalės įsigyti prioriteto tvarka, atsidurs prastesnėje situacijoje. Jeigu sakoma, kad jų bus labai nedaug, tai labai nereikšmingas dydis, tai klausimas, kam to reikia. Vadinasi, tai reikšmingas dydis (...) ir problema išlieka“, – posėdyje kalbėjo Š. Keserauskas.

Jis tikino, kad tokio pranašumo suteikimas gali būti valstybės pagalba, todėl siūlė kreiptis į EK bent jau konsultacijų: „Rizika nesikreipiant ir nepasiekiant to teisinio aiškumo nukeliama į ateitį, o ji gali būti labai didelė.“

Aplinkos ministras K. Mažeika, paklaustas, ar projektas derintas su EK, pareiškė, jog tai teisėtas šalies žingsnis, galimybė apsaugoti savo gamintojus ir netapti medieną eksportuojančia šalimi.

„Tai ne tik medienos klausimas, čia valstybės reputacijos klausimas“, – pridūrė Konkurencijos tarybos vadovas.

Premjeras Saulius Skvernelis pasiūlė Aplinkos ministerijai dar padirbėti, paieškoti argumentų, kurių reikės svarstant įstatymo projektą Seime, galbūt surengti neformalų susitikimą su EK atstovais.

„Manau, kad Seime tų argumentų reikės daugiau paieškoti, ypač kalbant apie kitas valstybes. Kitose šalyse reguliuojama įvairiai, net neįstatymiškai, o poįstatyminiais aktais, nurodant, į kokias valstybes ir įmones ta žaliava keliauja, ar tos įmonės patikimos, mokančios mokesčius“, – sakė premjeras.

Jei Seimas pritars Miškų įstatymo pataisoms, pirmenybė bus teikiama medienos perdirbėjams, per paskutinius trejus metus panaudojusiems bent 80 proc. medienos ir Lietuvoje turintiems bent penkis darbuotojus. Be to, jie privalės neturėti pradelstų skolų, įskaitant šalies biudžetui ir „Sodrai“.

Anot projekto rengėjų, tokiu būdu mediena pagal ilgalaikes ir pusmetines sutartis būtų parduodama didesnę pridėtinę vertę ir darbo vietas kuriančioms įmonėms.

Pakeitimams nepritaria ne tik Konkurencijos taryba, bet ir Teisingumo ministerija, Valstybinių miškų urėdija.

Jos teigia, kad projektas gali prieštarauti laisvam prekių judėjimo ES rinkoje principui, nauja tvarka gali būti vertinama kaip neleistina valstybės pagalba, todėl siūlė projektą derinti su Europos Komisija.

Medienos prekybos asociacijos vadovas Egidijus Kontrimavičius BNS anksčiau sakė, kad naujas reguliavimas eliminuotų eksportuotojus ir užsienio perdirbėjus, o tai gali lemti 30 proc. kainų kritimą.