Verslas

2020.02.05 09:53

Narkevičius nesutinka su prokurorais dėl Lietuvos pašto valdybos – jų sprendimą žada skųsti teismui

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.02.05 09:53

Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus paskubomis atleistai ir naujai suformuotai Lietuvos pašto valdybai gali tekti pasitraukti, nes ji paskirta neteisėtai, aiškina prokurorai. Pats ministras su tuo nesutinka, tikina, kad savo veiksmais gina viešąjį interesą ir neatmeta galimybės prokuratūros sprendimą skųsti teismui.

2019 metų spalio 31 dieną J. Narkevičius pasirašė dokumentus dėl Lietuvos pašto valdybos atleidimo, mat ši netinkamai vykdė pareigas – siekė pelno, bandė parduoti Lietuvos pašto pastatus, sakė ministras.

Kreivys apie Narkevičių: sunku su ministru diskutuoti, kai jis neigia akivaizdžią tikrovę

Tų pačių metų lapkričio 26 dieną sudaryta nauja valdyba, kurios 5 iš 6 narių dirba Susisiekimo ministerijoje. Tačiau prokurorai aiškina, kad rudenį suformuota valdyba – neteisėta. Jos sprendimai turi būti pripažinti negaliojantys ir paskirta nauja valdyba.

Pats ministras dėl savo veiksmų trečiadienio rytą aiškinosi neeiliniame Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje.

Konservatorius Dainius Kreivys posėdžio pradžioje pristatė, kokius pažeidimus užfiksavo prokuratūra, skiriant Lietuvos pašto valdybą.

„Pirmas yra Akcinių bendrovių įstatymas. Antras yra valdybos rinkimų aprašas, kuris yra patvirtintas Vyriausybės sprendimu. Ir trečia – įmonės įstatus. Tai tokia yra situacija ir norėtume išgirsti jūsų vertinimą, kaip jūs vertinate tokias prokuratūros išvadas“, – klausia D. Kreivys.

Tačiau J. Narkevičius su prokuratūros teiginiais nesutinka ir tikina nemanantis, kad buvo padaryti kažkokie pažeidimai.

„Mes nemanome, kad padarėme kažkokias klaidas ar pažeidėme teisinius aktus. Reikėtų prokurorės nutarimą vertinti plačiau, ne tik sausio 17 dienos, bet ir sausio 31 dienos nutarimą. Pagal jį atsisakoma taikyti viešojo gynimo priemones ir kreiptis į teismą. Tai reiškia, kad nėra nei fakto, nei pagrindo manyti, kad kažkokiais veiksmais yra pažeidžiamas viešais interesas“, – mini J. Narkevičius.

Jis taip pat pastebi, kad glaudžiai bendradarbiaujama su prokuratūra. J. Narkevičius tikina, kad yra teisinio reglamentavimo neaiškumų, kaip steigti valdybą, jei visa valdyba atsistatydina.

Jis dar kartą Seimo nariams pabrėžė, kad valdybos atstatydinimas yra teisėtas, o naujos valdybos sudarymas nepažeidžia viešojo intereso, o priešingai – yra nukreiptas į viešojo intereso gynimą.

„Paminėsiu, kad valdybos atsistatydinimo veiksmas nėra ginčytinas. Jis yra teisėtas. Mes galime kalbėti apie nepriklausomos valdybos narių sudarymą. Tai yra procesas, kurį mes pradėjome pirmą dieną po atšaukimo pradžios. Šio mėnesio pabaigoje jis turėtų būti baigtas“, – sako J. Narkevičius

Jis taip pat neatmeta galimybės prokurorų sprendimą apskųsti teismui.

Seimo nariams pasiteiravus, ar šiuo metu Lietuvos pašto valdybos nariams yra mokami atlyginimai, ministras atsakyti negalėjo.

„Į šitą klausimą bus atsakyta vėliau, kai mes išnagrinėsime viską“, – tepasakė J. Narkevičius.

Lietuvos paštas – jau keletą mėnesių be teisėtos valdybos?

Liberalas Eugenijus Gentvilas pastebi, kad ministras griebiasi gelbėjimosi šiaudo bei bando neigti faktą, kad buvo pažeisti įstatymai.

„Minite, kad prokuratūra atsisako taikyti viešojo intereso gynimo priemones, kad Lietuvos bankas davė sutikimą valdybos nariams. Tai Dainius Kreivys gerai ir paaiškino, kad neteisėtai parinktiems valdybos nariams suteikti įgaliojimai nepadaro šių valdybos narių teisėtais. Štai ką konstatuoja prokuratūra, kad jūs pažeidėte įstatymus ir įstatus ir valdyba nėra veiksni“, – aiškina liberalas E. Gentvilas.

Jis mini, kad Lietuvos paštas jau keletą mėnesių veikia be valdybos. Ir tai vyksta jau nuo spalio 31 dienos. Todėl E. Gentvilas reikalauja ministro paaiškinimo, kodėl Lietuvos paštas gali tiek laiko veikti be valdybos.

„Veikia su valdyba, kuri neturi teisių.(...) Pabrėžiu, kad jūsų pirmasis įsakymas dėl pašto valdybos atleidimo buvo spalio 31 dieną, tačiau jūs po to maldaujate, kad jie dirbtų. Tačiau lapkričio 11 dieną jie pasako, kad jau nebėra valdybos nariai. Tai reiškia, kad Lietuvos paštas veikė be valdybos, o po to su neteisėta valdyba. Ar jūs sutinkate, kad nuo spalio 31 dienos iki vasario 5 dienos nėra valdybos ir jūs atsakingas už šitos įmonės valdymą“ , – ministro klausia E. Gentvilas.

Tačiau J. Narkevičius teigia, kad neinterpretuos E. Gentvilo interpretacijų.

„Pasakysiu tik tai, ką pasakiau. Prokuratūra nemato pagrindo ginti viešąjį interesą, nes jis yra nepažeistas. Čia yra faktas. Jūs, gerbiami kolegos, galite tai interpretuoti kaip norite, tai yra jūsų nuomonė. Dėl grįžimo, dėl būdo, formos, laiko ir priežasčių valdybos atšaukimo, tai nemanau, kad prie šito reiktų grįžti. Valdyba buvo atleista ir priežastys yra nekvestionuojamos“, – sako J. Narkevičius.

Jis dar kartą tikina, kad valdyba yra veikli, o jos nariams kol kas rekomenduoja nepriimti sprendimų, kurie pažeistų viešąjį interesą.

Ministro patarėjas Justinas Stašinskas sako, kad dabartinė situacija yra tokia, kad prokuratūra gali tik „manyti“, ar yra pažeidimas: „Šiuo atveju manymas yra. Kalbant apie konstatavimą, tai konstatuoti gali tik teismas. Jei norėtume gauti teisingą atsakymą, kuri pusė yra teisi, ar prokuratūra, ar ministerija, atsakymą turėtų pateikti teismas“, – sako J. Stašinskas.

Gali tekti atšaukti sprendimus

Prokuratūros teigimu, dabartinės Lietuvos pašto valdybos priimti nutarimai turi būti atšaukti, nes valdyba paskirta neteisėtai.

Tačiau J. Narkevičius teigia negalintis atskleisti ar naujoji valdyba priiminėjo sprendimus, pasirašinėjo sutartis, kadangi tai yra konfidenciali informacija.

„Pasakysiu tik tiek, kad jokie skelbimai valdybos nėra priimti pažeidžiant viešąjį interesą. Dėl konkretesnių priimtų sprendimų atsakyti negaliu. Ne dėl to, kad nežinau, bet todėl, kad tai yra konfidenciali informacija“, – tikina ministras.

Vis dėlto, infomaciją dėl naujos Lietuvos pašto valdybos priimtų sprendimų, Seimo nariams jis žadėjo atskleisti slaptame pasitarime.

Vienus atleido, kitus priėmė

LRT.lt primena, kad senoji Lietuvos pašto valdyba susisiekimo ministro J. Narkevičiaus įsakymu paleista lapkričio 26 dieną, nors buvę valdybos nariai tvirtino, kad jų pareigos nutrūko spalio 31 dieną, ministrui pasirašius pirmąjį įsakymą ją atleisti.

J. Narkevičiaus teigimu, valdyba paleista dėl to, kad didžioji dalis jos narių buvo nepriklausomi, įmonės veikla buvo nukreipta į pelno siekimą. Taip pat buvo norima parduoti kai kuriuos Lietuvos pašto pastatus.

Naujoji Lietuvos pašto valdyba paskirta lapkričio 26 dieną. Ji sudaryta beveik vien iš Susisiekimo ministerijos darbuotojų. 4 iš 5 narių: Roma Andruškevičienė, Povilas Drižas, Saulius Kerza bei Janina Laskauskienė dirba susisiekimo ministerijoje. Penktasis valdybos narys – Remigijus Šeris vadovauja ministerijai pavaldžiam Lietuvos radijo ir televizijos centrui.

2020 metų sausio 31 dieną prokuratūra įvertino Seimo narių kreipimąsi dėl to, ar naujoji Lietuvos pašto valdyba sudaryta nepažeidžiant teisės aktų dėl kandidatų nepriklausomumo. Prokuratūra valdybos paskyrimą įvertino kaip neteisėta ir nurodė sudaryti naują valdybą.