Verslas

2020.02.05 07:55

Mauricas: Lietuva bus iš tų valstybių, kurios mažiausiai nukentės nuo plintančio koronaviruso

Malvina Baužytė, ELTA 2020.02.05 07:55

Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas teigia, kad Lietuva bus viena iš valstybių, kuri mažiausiai nukentės nuo pasaulyje plintančio koronaviruso.

„Lietuva ir bus viena iš mažiausiai nukentėsiančių šalių, nes mes turime labai mažai tiesioginės sąsajos su Kinija: nei skrydžių turime, turistų skaičius yra mažas, prabangos prekių skaičius yra mažas, nei turime savo avialinijų. Taip kad jei ir nukentėsime, tai tikrai nedaug“, – Eltai sakė ekonomistas.

Jo teigimu, labiausiai virusas paveiks oro transporto, turizmo ir prabangos prekių segmentus. Pasak Ž. Maurico, neigiamą poveikį koronavirusas turės ir regioninėms Kinijos kaimynėms, palaikančioms su šia šalimi tamprius ekonominius ryšius.

„Visų pirma, oro transportą, (...), kitas sektorius būtų bendriau turizmo sektorius. Nes žmonės baiminasi (keliauti – ELTA) į masinio susibūrimo vietas, apskritai atideda kelionių planus. Taip pat prabangos prekių segmentas, ypatingai Italija, Prancūzija, kurios praktiškai dominuoja šitame sektoriuje, daugiau nei pusę visos apyvartos generuoja. (...) Kinijos vartotojai yra ypatingai aktyvūs šiame segmente ir nemažą dalį, jeigu neklystu apie trečdalį, visų pirkimų atlieka jau atvykę į Europą. Jeigu jų nebus, tai ir pirkimų, tikėtina, nebus arba bus žymiai mažiau“, – tikino jis.

„Aišku, ketvirta – regionine prasme. Visos tos šalys, kurios yra priklausomos nuo Kinijos ekonomine prasme, tai žaliavų gamintojai, nafta. Rusija, pavyzdžiui, būtų viena iš labiausiai nukentėsiančių valstybių ir taip pat, aišku, kaimyninės šalys, Pietryčių Azija“, – tęsė ekonomistas.

Ž. Mauricas teigė, kad viruso sukelti nuostoliai, tikėtina, bus trumpalaikiai.

„Dažniausiai būna trumpalaikiai (nuostoliai – ELTA), nes virusas turi savo ciklą (...), daugiausiai – metai. Aš tikiu technologijomis, per tokį laiką ir vakcina gali būti atrasta, ir tam tikri gydymo būdai, sušvelninantys simptomus ar apskritai išgydantys“, – sakė jis akcentuodamas, kad, kita vertus, minėtiems sektoriams viruso plitimas gali būti labai didelis smūgis.

Antradienį Kinijoje jau fiksuotos 425 mirtys dėl koronaviruso. Tai reiškia, kad šis virusas pasiglemžė daugiau gyvybių šalyje nei 2002–2003 m. sunkaus ūminio kvėpavimo takų sindromo (SARS) epidemija.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) dėl koronaviruso protrūkio paskelbė pasaulinę nepaprastąją padėtį.