Naujienų srautas

Verslas2020.02.04 12:04

Minskas žada kviesti tarptautinius ekspertus dėl Astravo AE

atnaujinta 12.13

Lietuvai abejojant Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) saugumu, Minskas artimiausiu metu ketina priimti tarptautinių organizacijų ekspertus ir žada išsklaidyti Lietuvos abejones dėl AE saugumo.

Tai pareiškė Baltarusijos diplomatijos vadovas Vladimiras Makėjus, po to, kai Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius paragino Minską atsižvelgti į tarptautinių ekspertų rekomendacijas, įskaitant streso testus.

„Kas dėl europinio reguliuotojo ENSREG vizito, taip pat DG Energy – Europos Komisijos atstovų (EK Energetikos generalinis direktoratas – BNS), – mes pasirengę juos priimti artimiausiu metu“, – bendroje spaudos konferencijoje Minske sakė V. Makėjus.

Jis pabrėžė, kad jokia kita šalis taip nėra susirūpinusi AE saugumu, kaip Baltarusija.

L. Linkevičius teigė, kad abiejų šalių vertinimai Astravo AE atžvilgiu skiriasi, tačiau jis pabrėžė, kad Lietuva siekia jėgainės saugumo užtikrinimo ne vien sau – tai daroma „bendrų interesų vardan“.

„Viešai buvo pasakyta, kas yra konstruktyvu, priimti ir Energetikos direktorato ir ENSREG atstovus artimiausiu metu, kaip mes supratome, ir kad jie kartu pasižiūrėtų į tas tarptautinių organizacijų rekomendacijas, išskirtų tas, kurias tiesiog būtina įgyvendinti prieš paleidžiant šią elektrinę – toks ir buvo tikslas, tą aš deklaravau prieš važiuodamas“, – po spaudos konferencijos žurnalistams sakė ministras.

Jis teigė pajutęs, kad Baltarusijos požiūris į patį dialogo poreikį pasikeitė.

„Kiek tai pavyks įgyvendinti, žinoma, čia kitas klausimas, bet jau tą politinę valią bent jau pajutau, nes anksčiau nebūdavo šiais klausimais apskritai jokio sutarimo. Aštriai kėliau šitą klausimą ir man pasirodė, kad ir ministras pirmininkas mane suprato ir, kaip matote, kolega suprato“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Astravo AE streso testus 2016 metais atliko pagrindinio jėgainės rangovo „Rosatom“ antrinė įmonė „Atomprojekt“. Jų rezultatus vertino Europos Komisijos ir Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) sudaryta tarptautinių ekspertų darbo grupė.

2018 metų liepą ENSREG parengta ataskaita atskleidė nemažai projekto trūkumų, tuomet skelbė Lietuvos URM.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi