Verslas

2020.01.31 20:40

Specialistė ramina bijančius dėl koronaviruso atplėšti vokus iš Kinijos – virusas ilgos kelionės neišgyventų

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.01.31 20:40

Aukų skaičiui augant, žmonės vis labiau baiminasi dėl koronaviruso. Kai kurie netgi bijo atidaryti iš Kinijos gaunamas siuntas, tačiau daktarai ramina – virusas siuntinyje ilgos kelionės neišgyventų. 

Į LRT.lt kreipėsi skaitytoja Vaida (vardas pakeistas, redakcijai žinomas). Ji teigia, kad iš Kinijos parsisiuntusi keletą prekių: maudymosi kostiumėlį, papuošalus bei dėkliuką telefonui. Tačiau po pasaulį pradėjus plisti koronavirusui, kurio židinys yra Kinijoje, mergina nerimauja, ar iš Kinijos atkeliavusios prekės yra saugios bei ar mergina gali atplėšti voką.

Nors merginos siuntos atkeliavo iš Kinijos, jos nebuvo pagamintos Uhano mieste, kuris tapo epidemijos centru. Vis dėlto prekių iš Uhano miesto internetu užsisakyti galima. Tai – žinomas Kinijos miestas, kuris garsėja savo gamyklomis. Jame veikia 4 moksliniai ir technologiniai parkai, daugiau nei 350 tyrimų institutų, per 1,6 tūkst. aukštųjų technologijų verslų.

Mieste taip pat galima rasti 9 automobilių gamyklas, tarp kurių: „Peugeot“, „Citroen“, „Renault“, „Honda“, ir kinų Dongfeng. Taip pat čia yra įsikūrusios tokios įmonės, kaip elektroninių prekių gamintoja „Siemens“, kinų „Xiaomi“ bei elektroninių komponentų gamintoja „BOE Technology“, rašo „businessinsider“.

Visgi gydytojai tikina, kad nerimauti dėl iš Kinijos atkeliaujančių siuntų – neverta. Virusas ilgos kelionės tiesiog neišgyventų.

Virusas žūtų nepasiekus Lietuvos

LRT.lt kalbinta Vilniaus universiteto Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriaus vedėja prof. Aurelija Žvirblienė tikina, kad virusai, esantys ant įvairių paviršių, greitai žūsta, o jiems išgyventi – reikalingas gyvas organizmas.

„Pavyzdžiui, yra nustatyta, kad SARS virusas (LRT.lt – kuris yra panašus į koronavirusą) po 15 min. 56 laipsnių temperatūroje žūsta. Virusai taip pat žūsta, kada yra drėgna aplinka ir aukštesnė negu 20 laipsnių temperatūra. Jeigu aplinka yra sausa, virusas gali išgyventi ir iki 2 parų, tačiau ne ilgiau. Todėl, jeigu kalbame apie siuntinius, kurių atgabenimas užtrunka ilgą laiką, vyrauja dideli temperatūrų skirtumai, tai manau, kad tai yra tikrai saugu“, – tikina A. Žvirblienė.

Anot jos, koronavirusu užsikrėtusiam asmeniui nusičiaudėjus ant kažkokios prekės, virusas teoriškai galėtų išgyventi 1–2 paras. Tačiau prekės yra gabenamos didelius atstumtus ir yra veikiamos skirtingų temperatūrų, todėl virusas tiesiog žūva. Todėl panikuoti, anot A. Žvirblienės, neverta, o baimė dėl siuntomis plintančių ligų gali būti kilusi nuo tada, kada 2001 metais rudenį į JAV ambasadą Lietuvoje buvo atkeliavę laiškai, kurie galimai buvo užkrėsti juodlige.

„Tačiau tai yra visiškai kitoks atvejis. Juodligė yra bakterija, o ne virusas. Ji formuoja sporas, kurios yra labai atsparios, ypač juodligės sporos, jos gali išgyventi net žemėje. Ir po 100 metų atkasus nuo juodligės kritusį gyvūną, sporos gali būti išgyvenusios. Tačiau nereikia pamiršti, kad tai yra visiškai skirtingi organizmai, negu virusas“, – skirtumus tarp viruso ir bakterijos vardija A. Žvirblienė

Ji taip pat mini, kad bakteriją atsisiųsti paštu – įmanoma. Kadangi bakterijos yra atskiras organizmas, kuris gali daugintis, o virusas – gyvena ląstelėse, nesant jose – greitai žūva.

Lietuvos paštas – situaciją stebime

Lietuvos pašto (LP) atstovė Vaida Budrienė mini, kad siuntos iš Kinijos – populiarios, jos sudaro apie 64 proc. visų Lietuvos pašto gaunamų siuntų.

Siuntos, atkeliavusios į Lietuvą, anot V. Budrienės, nėra dezinfekuojamos ar papildomai tikrinamos, išskyrus įprastas Muitinės procedūras, kurias atlieka pati Muitinė. Tačiau LP turima informacija rodo, kad Kinija dezinfekuoja papildomai oro uostus, geležinkelių stotis.

„Situaciją stebime. Turime operatyvius informacijos perdavimo kanalus tiek per patį Kinijos paštą, tiek per Pasaulinę paštų sąjungą. Jeigu bus identifikuojama grėsmė, kad virusas gali keliauti ir per siuntas, paštinės sistemos subjektai greičiausiai visame pasaulyje imsis veiksmų“, – sako LP atstovė V. Budrienė.

Siuntos iš Kinijos ir toliau priimamos įprasta tvarka. Vis dėlto informuojama, kad dėl koronaviruso avialinijos atšaukia skrydžius į Kiniją, todėl pašto siuntų ir korespondencijos logistika į šią šalį gali sutrikti.

Koronaviruso židinys užfiksuotas Kinijoje esančiame Uhano mieste. Užsikrėtusiu šiuo virusu skaičius penktadienį pasiekė 9,6 tūkst. Mirčių skaičius išaugo iki 213.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) viruso plitimą paskelbė „ekstremalia tarptautine situacija“. Tai reiškia, kad 190 šalių narių derins savo veiksmus, paisydamos PSO rekomenduojamų priemonių.