Verslas

2020.01.31 08:19

Siūlo naują idėją – įteisinti galimybę darbuotojams vertinti vadovus, bet ekspertai turi abejonių

Irma Janauskaitė, Jūratė Anilionytė2020.01.31 08:19

Baigėsi viešojo sektoriaus darbuotojų vertinimo metas. Kaip kas dirbo, ką paskatinti, sprendžia vadovai. Profesinės sąjungos kelia idėją, kad Lietuvoje būtų įteisinta atvirkštinė galimybė – darbuotojams vertinti vadovus. Tai esą įneštų objektyvumo, kaip iš tikrųjų dirba vadovai. Ekspertai sako, ne visai aiškus tikslas, idėja kainuotų.

Per sausį įvertinama, kaip dirba viešojo sektoriaus darbuotojai. Jų Lietuvoje, profsąjungų teigimu, per 300 tūkst., ir vieniems vertinimas turi įtakos priedui, kitiems – atlyginimui. Priklauso tai nuo vadovo. Profsąjungos sako, būtų logiška, kad atsirastų atgalinis ryšys – kad darbuotojai galėtų vertinti savo vadovą, kaip esą yra JAV. Tai būtų pagalba ir jį skyrusiam žmogui.

„Bus ne tik subjektyvus, kaip pokalbis arba pasižiūrėjimas į darbo rezultatus, ataskaitą kažkokią, bet kartu ir didžiąją dalį lems anonimiški darbuotojų, kurie viešai, vieši galėtų būti rezultatai, darbuotojų nuomonė, išreikšta apie patį vadovą. Ir tuomet tas vertinimas gaus didesnio objektyvumo atspalvį“, – siūlo profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Tiesioginį vadovą ėmus vertinti pavaldiniams, esą sumažėtų „myliu nemyliu“ atvejų iš vadovo pusės. Tektų stengtis vienodai dėl visų.

Žinios. Lemtingos skyrybos: Jungtinė Karalystė šiąnakt pasitrauks iš Europos Sąjungos

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrės teigimu, vadovai vertinami ir dabar – sužinoma nuomonė iš šalies. Kad pasisakytų visi pavaldiniai, esą įmanoma, tik kol kas neaišku, ką konkrečiai jie turėtų vertinti.

„Jeigu vadovavimo gebėjimus, tada reikėtų pasižiūrėti ir daryti ne vien tik (darbuotojų – LRT.lt past.). Čia nėra atgalinis, nes vadovas vertina, kaip darbuotojas atlieka užduotis ir kaip jis geba atlikti. O šiuo atveju, na, darbuotojas tikrai ne kiekvienas gali įvertinti, kaip vadovas atlieka savo užduotis. Tai nebūtų tapatus vertinimas“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

Profsąjungų siūlymas esą labai panašus į vadinamąjį 360 laipsnių vertinimą. Tokį, vidaus reikalų viceministrės teigimu, planuojama taikyti ministerijos įstaigų vadovams. Tik vertintų juos ne vien darbuotojai, o atrinkti žmonės iš visų institucijų, su kuriomis jie bendrauja.

„Supraskit, kiek bus, koks bus krūvis darbo, jeigu tikrai kiekvienas žmogus, kuris dabar bendrauja su vadovu, turės jį vertinti?“ – klausia vidaus reikalų viceministrė Beata Maliušicka.

Abi viceministrės abejoja dėl politinio pasitikėjimo tarnautojų vertinimo, nors profsąjungos sako, toks irgi turėtų būti. Viešai paskelbtas rezultatas apie kanclerį ar viceministrą esą būtų nauda visuomenei.

„Kodėl nepaklausus darbuotojų, kaip jie vertina ir koks tarp jų yra ryšys. Galbūt tie žmonės tiesiog pagal tam tikrus asmeninius ryšius atėjo į darbo vietą ir iš esmės nieko gero neatneša tai įstaigai, kodėl mums, kaip visuomenei, to nežinoti?“, – klausimų turi ir I. Ruginienė.

„Pats pavadinimas – pasitikėjimas. Reiškia, jeigu pats vadovas pasitiki žmogumi ir priėmė jį į darbą, tikrai reiškia pasitikėją tam žmogui“, – sako vidaus reikalų viceministrė.

Profesorius Saulius Pivoras sako, politinio pasitikėjimo tarnautojai neturėtų būti vertinami. O dėl vadovų darbuotojai privalomai galėtų pasisakyti, tik ne visame viešajame sektoriuje ir ne visose įmonėse, o, pavyzdžiui, tik valstybės.

„Jeigu ten visą sektorių imti, tai ten pakankamai nemažos išlaidos iš tikrųjų yra. Kitas dalykas, tokie vertinimai, jeigu duomenys kažkur yra vieši, ir ten visi žiūri, visi mato, jie paprasčiausiai gali būti panaudoti ne taip, kaip turėtų būti, tai yra irgi lygiai taip pat, kažkokiam susidorojimui“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) viešojo administravimo katedros vedėjas S. Pivoras.

Profsąjungos sako, nuo pavaldinių nuomonės turėtų priklausyti vadovo alga, o toks vertinimas turėtų būti įtvirtintas teisės aktais. Darbuotojų atstovai, sako, išsidiskutavę tarpusavyje, siūlys reikiamų įstatymų pataisas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.