Verslas

2020.02.03 05:30

Deklaravimo metas artėja: šimtai tūkstančių iš VMI atgaus apvalias sumas, tačiau kai kam teks ir susimokėti

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.02.03 05:30

Artėja metas, kada šimtai tūkstančių šalies gyventojų galės iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) susigrąžinti po kelis šimtus eurų permokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Tiesa, tiems, kas atlyginimą gavo su pritaikytu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (NPD) ir gavo papildomų pajamų, teks primokėti. 

Liko kiek daugiau nei mėnesis, ir gyventojai VMI galės teikti metines pajamų deklaracijas. Tų, kurių atlyginimams nebuvo taikytas NPD, gali laukti maloni staigmena – VMI sugrąžins dalį permokėto GPM.

Tačiau jei atlyginimas buvo skaičiuojamas su NPD, o jūs gavote papildomų pajamų – nuomojote ar pardavėte butą, žemę, automobilį, gavote premiją darbe, sirgote ir pan., jau visai greitai VMI paprašys į jų sąskaitą pervesti dalį nesumokėto GPM mokesčio, kadangi dėl padidėjusių metinių pajamų jums turėjo būti taikomas mažesnis NPD.

Su panašia situacija susidūrė vilnietė Eglė. 2019 metais darbe ji premijų negavo, buvo mokamas stabilus atlyginimas. Tačiau dėl ligos Eglė savaitę nedirbo. Tikėtina, kad pavasarį, kai VMI bus teikiama pajamų deklaracija, dėl to jai teks susimokėti papildomai, nes sumokėjo per mažai GPM.

LRT.lt aiškinasi, kas yra NPD, kada prašyti, kad jis būtų taikomas, o kada ne, ir kada laukti GPM permokos grąžinimo.

Kas tas NPD ir kada jis taikomas?

Kiekvienas dirbantis asmuo nuo savo atlyginimo valstybei privalo sumokėti 20 proc. siekiantį gyventojų pajamų mokestį. Tačiau, siekdama palengvinti mokestinę naštą, valstybė gali taikyti neapmokestinamąjį pajamų dydį. Tai dydis, nuo kurio nėra skaičiuojamas GPM.

Nuo šių metų mėnesinis NPD dydis kilo iki 350 eurų, o jis yra apskaičiuojamas pagal formulę: mėnesio NPD = 350 eurų – 0,17 x (gyventojo mėnesio pajamos iš darbo santykių – 607 eurų).

Vadinasi, jei jūsų atlyginimas siekia minimalų darbo užmokestį – 607 eurus popieriuje, GPM mokėsite tik nuo 257 eurų sumos (607 – 350 = 257 eurai). Dėl NPD lengvatos GPM valstybei sumokėsite 51,4 euro. Jei nebūtų taikomas NPD, valstybei tektų sumokėti gerokai daugiau – 121,4 euro.

Gauti dėl NPD priklausančius pinigus galima 2 būdais: paprašyti įmonės buhalterio, kad atlyginimui būtų taikomas NPD, arba to nedaryti, o pavasarį VMI pateikus pajamų deklaraciją susigrąžinti GPM permoką.

Tačiau nereikia pamiršti, kad NPD taikymas mažėja, didėjant jūsų pajamoms, o, mėnesinėms pajamoms pasiekus 2,666 tūkst. eurų ribą (arba 31,990 tūkst. eurų per metus nuo 2020 metų), NPD jums taikomas nebebus.

Verta atkreipti dėmesį, kad NPD yra taikomas tik su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms (darbo užmokesčiui, priedams, priemokoms).

Taip pat gyventojams, ketinantiems šiais metais teikti pajamų deklaraciją už 2019 metus, verta prisiminti, kad NPD dydis bus kiek mažesnis – 300 eurų, o NPD nebebus taikomas mėnesinėms pajamoms viršijus 2,555 tūkst. eurų ribą.

Kada bus galima susigrąžinti GPM permoką?

VMI Mokestinių prievolių departamento vyresnioji patarėja Inga Gedminienė teigia, kad teikti pajamų deklaracijas ir taip susigrąžinti permokėtą GPM bus galima anksčiau nei praėjusiais metais. Jau kovo pradžioje bus galima pateikti elektroninę deklaraciją, ji bus kiek kitokia nei pernai – tereikės užpildyti klausimyną.

Jei gyventojui būtina GPM deklaraciją pateikti anksčiau, nei prasidės visuotinis deklaravimas ir startuos Elektroninio deklaravimo sistemos vedlys (EDS), galima pateikti popierinę deklaraciją. Pajamų mokesčio deklaraciją (forma GPM311) galima rasti VMI svetainėje. Užpildytą pajamų mokesčio deklaraciją kartu su reikiamais priedais gyventojas gali atsiųsti paštu į VMI arba atvykti į artimiausią VMI padalinį, ten įstaigos darbuotojai padės užpildyti deklaraciją.

VMI skaičiuoja, kad kiekvienais metais dėl GPM permokų į juos kreipiasi šimtai tūkstančių žmonių. Pavyzdžiui, 2019 metais VMI 749 tūkst. gyventojų grąžino apie 124 mln. eurų GPM permokų už 2018 metus. 2018 metais šie skaičiai siekė 814 tūkst. gyventojų ir 137 mln. eurų. 2017 metais 761 tūkst. gyventojų buvo grąžinta 106 mln. eurų GPM permoka.

Tiesa, VMI sąskaitoje vis dar guli keletas milijonų GPM permokų. Už 2018 metus 30 tūkst. gyventojų dar gali susigrąžinti 4,4 mln. eurų permokų, nes jiems nebuvo pritaikytas ar ne iki galo pritaikytas NPD. Už 2017 metus 21,2 tūkst. gyventojų gali susigrąžinti 3 mln. eurų, už 2016 metus 16,2 tūkst. gyventojų gali susigrąžinti 1,8 mln. eurų, už 2015 metus 22,8 tūkst. gyventojų gali susigrąžinti 2,1 mln. eurų.

Jei kuriais nors metais pamiršote VMI pateikti pajamų deklaraciją ir susigrąžinti GPM permoką – ne bėda. Susigrąžinti GPM permokas galite už praėjusius 5 metus.

VMI atstovė I. Gedminienė primena, jeigu gyventojui 2019 metais buvo pritaikytas per didelis NPD – jam privalu kovo mėnesį deklaruoti pajamas ir sumokėti dalį GPM dar šiemet, iki gegužės 4 d.

„Pamiršus laiku deklaruoti pajamas ar nesumokėjus mokesčių, VMI siunčia gyventojams priminimus elektroniniu būdu. Jei asmuo pranešimo neperskaito, jis siunčiamas paštu deklaruotos gyvenamosios vietos adresu. Visgi delsti neverta, nes už kiekvieną praleistą dieną skaičiuojami 0,03 proc. delspinigiai“, – primena I. Gedminienė.

Taikyti ar netaikyti NPD?

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė pataria, kad prašyti buhalterio taikyti NPD verta tiems, kurie gauna stabilų atlyginimą, neserga ir yra tikri, jog per metus negaus jokių papildomų pajamų.

„Jeigu alga yra pastovi, nebus jokių papildomų priemokų, ligos išmokų, jei žmogus negaus kitokių pajamų, pavyzdžiui, nuomos, negaus dovanų, neparduos jokio turto, neužsiims individualia veikla, autorinio atlyginimo negaus, tada jis gali būti ramus bei prašyti, kad darbdavys jam taikytų NPD. Tokiu atveju, teikiant metinę pajamų deklaraciją VMI, jam papildomai mokėti nereikės“, – pataria D. Čibirienė.

Tačiau jei žmogus gaus papildomų pajamų, nors jo alga ir buvo pastovi, visos papildomai iš kitų asmenų gautos pajamos sumažins metinį NPD dydį, kadangi žmogui NPD bus skaičiuojamas atsižvelgiant ne tik į jo atlyginimą, bet ir į visas gyventojo pajamas.

Nors skaičiuojant metinį NPD įvertinamos visos apmokestinamosios gyventojo pajamos, NPD taikomas tik darbo užmokesčio pajamoms ir tik dėl pritaikyto NPD yra skaičiuojamas mažesnis GPM nuo darbo užmokesčio pajamų.

Tokiu atveju mokesčių mokėtojui reikės pateikti gyventojo metinę pajamų deklaraciją ir primokėti VMI, o tai, anot D. Čibirienės, gyventojams labai nepatinka.

„Buhalteriai rekomenduoja, kad, jei nesi tikras dėl savo metinių pajamų, gal tiesiog neteik prašymo dėl NPD taikymo buhalteriui ir metų gale, pateikęs pajamų deklaraciją, gausi malonią staigmeną – tau VMI perves nemažą sumą permokėto GPM. Tie pinigai tikrai niekur nedings“, – primena D. Čibirienė.

Ji teigia, kad žmogus dėl NPD taikymo tvarkos į buhalterį gali kreiptis bet kada. Todėl, jei asmuo mato, kad gavo papildomų pajamų iš kitų veiklų, jis gali įmonės buhalterio paprašyti, kad darbovietėje NPD jam nebebūtų taikomas arba būtų taikomas tik tam tikrais mėnesiais. Darbuotojai gali keisti savo sprendimus dėl NPD taikymo nors ir kas mėnesį. Žinoma, buhalteris tokiais pokyčiais nebus patenkintas, bet turės prisiderinti ir taikyti skirtingas GPM skaičiavimo taisykles.

Siūlo netaikyti NPD ir metų gale teikti pajamų deklaraciją

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė laikosi tokios pat pozicijos – jei žmogus įsitikinęs, kad per metus negaus jokių papildomų pajamų, o tik stabilų atlyginimą, jis gali prašyti taikyti NPD.

Tačiau I. Ruginienė pastebi, kad yra buvę atvejų, kada žmogus prašo pritaikyti jam NPD, tačiau gauna papildomų pajamų. Paskui pateikus pajamų deklaraciją VMI prašo susimokėti, nes buvo pritaikytas per didelis NPD, o žmogus pinigų jau nebeturi, nors tokie atvejai ir nėra dažni.

„Todėl konfederacijos nariams jau praėjusiais metais siūlėme, kad geriau netaikytų NPD, o po metų susigrąžintų permokėtą GPM dalį“, – pataria I. Ruginienė.

Vis dėlto profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė įsitikinusi, kad NPD taikymo sistema yra ydinga, – žmogus skolina pinigus valstybei už nulines palūkanas.

„Kai buvo kuriama mokesčių sistema, mes pasakėme, kad tai yra ydinga ir teigiamo poveikio darbuotojui nedaro. Todėl, kad būtų išvengta nemalonių situacijų, tiesiog siūlome darbuotojams netaikyti NPD ir pinigus susigrąžinti po to“, – pataria I. Ruginienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt