Verslas

2020.01.30 22:32

Prie Lietuvos artėjantis paukščių gripas kelia grėsmę ir Lietuvos paukštynams

Paukščių gripui plintant Europoje, didėja grėsmė ir Lietuvos paukštininkystės ūkiams. Ši pavojinga liga šiemet užfiksuota 7 Europos šalyse. Todėl Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tikrina, kaip nuo pavojingo užkrato saugosi mūsų paukščių augintojai. Mažieji paukščių augintojai taip pat raginami laikytis saugos reikalavimų.

Tik pravažiuojant pro arką su dezinfekciniais skysčiais galima patekti į didžiausią Lietuvoje Vilniaus paukštyną. Dabar pramoniniams paukštynams kyla didžiausia grėsmė – paukščių gripo protrūkiai Lenkijoje, artimiausias židinys – vos už 200 kilometrų.

„Ypač kontroliuojame srautus iš Lenkijos, dezinfekuojame, o jei iš ligos zonos – neįleidžiame. Jeigu gretimoje gyvenvietėje nugaištų paukštis, tai 30 dienų negalėtume nei įvežti, nei išvežti produkcijos, tektų sunaikinti paukščius“ , – sako „Vilniaus paukštyno“ generalinis direktorius Darius Gudačiauskas.

Panorama. Britai skaičiuoja paskutines valandas iki oficialaus pasitraukimo iš Bendrijos: kokios nuotaikos vyrauja šalyje?

Pasak vadovo, daugiau nei 100 hektarų užimantis paukštynas aptvertas, bet niekas negarantuoja, kad koks migruojantis paukštis neužskris su užkratu. Tad reikėtų įsigyti tinklų priedangai, baidymo įrangos, kitų apsaugos priemonių .

Kol kas reikalaujama, kad darbuotojai ir lankytojai dėvėtų specialią aprangą. Prieš patenkant į patalpas, privaloma kelis kartus dezinfekuoti rankas ir apavą.

Lietuvoje – beveik 140 komercinių paukštynų, dar užsiregistravę 5 tūkstančiai ūkių, laikančių daugiau nei 50 sparnuočių.

Veisiantis stručius ir jų jauniklius išvežantis į kitas Europos šalis ūkininkas Aleksandras Skeler sako, kad laikosi saugos reikalavimų.

„Jau pas mane užsakyti šiems metams stručiukai, bus labai gaila, jei ateis tas gripas, bus paskelbta zona ir aš negalėsiu eksportuoti“, – teigia ūkininkas.

Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai sako, kad iki kovo bus patikrinti visi paukštynai. Anot tarnybos vadovo, grėsmė gana didelė, ypač prasidedant laukinių paukščių migracijai.

„Apie pirmuosius migracijos požymius esame gavę pranešimų, jei pastebėsime, kad yra bent kiek suaktyvėjusi migracija, iš karto skelbsime draudimą paukščius laikyti atvirai, privalomai uždaryti“, – teigia Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Darius Remeika.

Kartu su tarnybos atstovais pas paukščių augintojus užsukęs žemės ūkio ministras Andrius Palionis teigia, kad jau patvirtinęs taisykles, kaip jie galėtų pasinaudoti parama apsaugos priemonėms.

„Turės susiderinti su veterinarijos tarnyba, o po paraiškos vertinimo, pinigus kompensuosime iš Kaimo plėtros programos“, – teigia A. Palionis.

Pasak ministro, paraiškas nuo kovo antrosios galės teikti ir smulkieji ūkiai, ir paukštynai. Laikytis saugos reikalavimų raginami ir patys mažiausi augintojai.