Verslas

2020.01.29 18:35

Ekonomistas dėl koronaviruso siūlo atkreipti dėmesį į auksą: kylančios kainos įspėja apie neramumus

Kai Kinija „kosti“, pasaulio ekonomika „sloguoja“. Pagrindiniai „termometrai“, kurie parodo, kad kažkas negerai, yra akcijos biržos, akcijų kursai. Pastarieji krito vos pasirodžius pirmosioms kalboms apie koronavirusą, taip parodydami, kad Kinijoje vyksta kažkas negerai.

Kai Kinija „kosti“, pasaulio ekonomika „sloguoja“. Pagrindiniai „termometrai“, kurie parodo, kad kažkas negerai, yra akcijos biržos, akcijų kursai. Pastarieji krito vos pasirodžius pirmosioms kalboms apie koronavirusą, taip parodydami, kad Kinijoje vyksta kažkas negerai.

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje viešėjęs ekonomistas Marius Dubnikovas ramina, kad akcijų kritimas nebuvo labai didelis – pirmosiomis dienos krito keliais procentiniais punktais.

„Stipriau paveikė žaliavų rinką, konkrečiai – naftos kainą, kuri krito žemiau lygio, kuris buvo dar prieš Irano ir JAV konfliktą. Tai įstabus kritimas ir nafta gerokai pigesnė. Taip pat dar vienas pastabus dalykas, jeigu žmonės nori kada nors patikrinti naujienas, ar jos yra svarbios, ar nesvarbios, tai reikia pažiūrėti aukso kainą. Šiuo atveju, jeigu yra baimės rinkoje, jeigu aukso kaina didėja – reiškia, kad baimės yra kažkiek pagrįstos. Šiuo atveju auksas taip pat šiek tiek pabrango“, – įvardija M. Dubnikovas.

Vienas po kito pasipylus koronaviruso atvejams Kinijoje yra uždaromi miestai, atšauktas kinų Naujųjų metų minėjimas, žmonių paprašyta nejudėti ir šalies viduje, uždrausta keliauti į užsienį. Girdima apie tuščius miestus, gatves, parduotuves. Kinijos ekonomika tam tikra prasme stoja. Kaip tai gali atsiliepti pasauliui?

„Tai, visų pirma, yra antra ekonomika pasaulyje. Tai yra labai svarbi grandinės dalis, nes amerikiečiai vartoja, kinai gamina, vokiečiai tiekia technologijas ir tas pasaulis sukasi ganėtinai ratu. Jeigu išimame vieną paveikslėlį, dalelę, tas paveikslas pasidaro nevisiškai gražus. Šiuo atveju, be abejo, kinų problemos stabdo prekybą. Jeigu prekyba nesisuka, tai visiems nuo to lieko mažiau pelno ir mažiau visi uždirba.

Kinai pasauliui turi įtakos apskritai dėl prekybos sustojimo, jie taip pat neperka žaliavų. Tai matome iš kito indikatoriaus – vario kainų. Per šią kol kas emocinę krizę būtent varis patyrė didžiausią kritimą, o, kaip žinia, pusę pasaulio vario suvartoja kinai. Šiuo atveju matome įtaką visam pasauliui: ir JAV prekių pristatymas, ir užsakymai vokiečiams, kurie svarbūs Lietuvai, kaip eksporto rinka“, – dėsto ekonomistas. Dėl šių priežasčių, anot jo, pasaulis ir „sloguoja“.

M. Dubnikovas išskiria ir dar vieną dalyką – vidinį kinų vartojimą. Jo teigimu, nereikia pamiršti, kad ši šalis sudaro reikšmingą pasaulio dalį ir ši dalis realiai kuria vidurinę savo klasę, kuri vartoja įspūdingais kiekiais prabangesnes prekes.

Kinijos ekonomikos, vartojimo lėtėjimas – kokių pasekmių Lietuvai gali turėti šie rodikliai? Anot M. Dubnikovo, pirmas ir trumpalaikis efektas – pigesnis kuras. Vis dėlto ilgainiui, jeigu problema užsitęs, tai stabdytų vartojimą, prekių prekybą ir globalią ekonomiką, o Lietuvoje – labai atvira ekonomika, nes esame priklausome nuo eksporto, pasakoja ekonomistas.

„Be abejo tai mus atsilieptų tiesiogiai per mūsų kišenes. Tai, sakykime, be to trumpalaikio teigiamo efekto, reikėtų tikėtis, kas vis tik tai neperaugs į pandemiją ir neperaugs į visuotinį sustojimą. Pasaulis gali sau leisti pabijoti vieną, dvi savaites, bet būtų gerai, kad tai neužsitęstų“, – teigia ekspertas.

Plačiau žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“:

Koronaviruso kaina: kai Kinija „kosti“, pasaulio ekonomika „sloguoja“?