Verslas

2020.01.27 21:35

Inspektorių verdiktas: Matijošaičio dvare Kauno rajone – savavališki ir nederinti darbai

Teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nustatė, kad Kauno mero Visvaldo Matijošaičio dvare Kauno rajone atlikti statybų ir remonto darbai – savavališki ir nederinti. Už neteisėtai nugriautą pastatą ir rekonstruotą svirną paveldosaugininkai darbų vadovui jau skyrė beveik 34 tūkstančių eurų baudą, ekspertai toliau skaičiuoja žalą paveldo objektui.

Statybų inspektoriai šį Visvaldo Matijošaičio dvarą, ant Nevėžio kranto, tikrino gavę pranešimus iš Kauno rajono savivaldybės ir paveldosaugininkų. Praėjusiame amžiuje statytas Kačiūniškės dvaras, kurį meras nusipirko aukcione, yra Kultūros vertybių registre. Inspektoriai nustatė daugybę pažeidimų.

„Visa sodyba buvo pertvarkyta. Tai buvo pats dvaras realiai kapitaliai remontuotas, iškirsta naujų angų bei užmūryta esamos, pakeista durų keletas, langų keletas vietų. Perdažytas fasadas, stogo danga pakeista, viduj sienų pertvarkyta nemažai“, – sako Teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos darbuotojas Edmundas Danilevičius.

Dar pernai paveldosaugininkai pastebėjo, kad be leidimų nugriautas šalia pagrindinio pastato buvęs avarinės būklės tvartas, o svirnas - rekonstruotas. Statybų inspektoriai taip pat nustatė, kad savavališkai apšildytas ir dvaro teritorijoje esantis vienbutis namas.

„Statytojas pateikė informaciją, kad dvaro spalvą yra derinęs su Kultūros paveldo departamentu, daugiau jokios informacijos nepateikė. Projektų, leidimų taip pat nepateikė, greičiausiai neturėjo, tai taip, viskas yra savavališkai“, – sako Teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos darbuotojas.

Kauno meras situacijos nekomentuoja.

„Visvaldas Matijošaitis tikrai neatsisako paaiškinti ir viešai, turbūt labai vaizdžiai pakomentuoti apie šią situaciją, tačiau neketina to daryti, kol nėra sulaukęs statybų inspekcijos atlikto tyrimo išvadų“, – teigia Kauno mero atstovas Tomas Jarusevičius.

Samdytam statybų vadovui Kauno paveldosaugininkai anksčiau dėl savavališkų darbų skyrė 300ų, o Kultūros paveldo departamento komisija - beveik 34 tūkstančių eurų baudą. Kauno paveldosaugininkai sako, kol kas neturintys žinių, kad pastaroji bauda būtų sumokėta.

„Žala padaryta didelė. Dvarai, tuo labiau, čia yra medinio paveldo objektai, be rūmų - yra svarbūs Lietuvos architektūrai ir mes juos saugome kaip iš nykstančio paveldo elementų“, – sako paveldosaugininkė Asta Naureckaitė.

Dabar ekspertai skaičiuoja paveldo objektui padarytą žalą, o ateityje keliai esą yra du - arba dvarą atstatyti kaip buvo, arba nelegalią statybą bandyti įteisinti.

Panorama. Praradimai: Lietuva neteko šalies istoriją įkūnijusio profesoriaus Edvardo Gudavičiaus, pasaulis – krepšinio ikonos Kobe Bryanto