Verslas

2020.01.27 13:11

Tris mėnesius pajamų negaunantys „Ekologistikos“ darbuotojai sako neturintys iš ko gyventi

Po gaisro Alytuje įmonės „Ekologistika“ darbininkai tris mėnesius negauna jokių pajamų. Vieni neapsikentę išėjo iš darbo ir taip prarado teisę į išeitinę kompensaciją, kitiems Darbo ginčų komisija pinigus priteisė, bet jie – tik popieriuje. Darbuotojai kompensacijų gauti negali, nes bendrovės sąskaitos areštuotos.

Iki gaisro padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ dirbo beveik 40 žmonių. Rekvizitai.lt duomenimis, šiuo metu čia vis dar dirba 17 asmenų, kurie tikina gyvenantys nežinioje.

„Už spalį, lapkritį ir gruodį nebuvo pervesta nė cento. Esu neįgalus, tai gaunu bent pašalpą. [...] Niekas nieko nesako. Tas direktorius kažkuo kitu rūpinasi, gal slapstosi. Kiti kreipėsi į merą Cesiulį. Ir aš norėjau eiti pas merą ir paklausti, kodėl gaisrininkais ir ūkininkais pasirūpinta, o darbuotojais ne“, – sako įmonės darbuotojas Kostas.

13 įmonės darbuotojų po gaisro praėjus keliems mėnesiams kreipėsi į Darbo ginčų komisiją. Alytus Darbo ginčų komisijos pirmininkė Rasa Radauskienė tikina, kad visi priimti sprendimai yra darbuotojų naudai.

„Priimtas sprendimas išieškoti iš UAB „Ekologistika“ darbuotojams neišmokėtą darbo užmokestį ir kitas išmokas, susijusias su darbo santykiais. [...]

Jiems (darbuotojams – LRT.lt) reikia mokėti sąskaitas už butą, darželius. Žmonių padėtis yra tikrai sunki. Jie skundžiasi, kad neturi iš ko gyventi“, – tegia R. Radauskienė.

Kaip bebūtų, Alytaus Darbo ginčų komisijos pirmininkė sutinka, kad pinigai – tik popieriuje, o kišenėje tebešvilpia vėjai.

„Niekas nieko neišmokėjo. Išėjome, nes neturime už ką valgyti. Darbo inspekcija pasakė, kad galima kreiptis į antstolius, o ką tie antstoliai? Juk jų sąskaitos areštuotos. Nė vienas darbuotojas nežino, ką daryti. Jie neatleidžia iš darbo, visi išeina savo noru, nes ten rašo tas prastavas. Dar yra dirbančiųjų. Neaišku, ar sumokės ir už prastavas, nes jų sąskaitos užšaldytos – uždaras ratas. [...]

Praėjusį mėnesį gavau 75 eurus nuo išėjimo iš darbo. Turiu nepilnametę dukrą, ką randi, tą valgai, žmona antros grupės invalidė, išvis negali dirbti – tikrai blogai gyventi“, – savo dalia guodžiasi buvęs „Ekologistikos“ darbuotojas Almantas.

Įmonės darbuotojas Juozas teigia besiskolinantis pinigus iš giminaičių. „Valgyti tai reikia“, – sako jis.

Pasiprašiusieji būti atleisti ši darbo neteko teisės ir į išeitines kompensacijas. Kuo darbininkai greičiau išeina iš darbo savo noru, tuo darbdaviui palankiau – skolininkų lieka mažiau.

„Mane stebina, kad atsakovas nebuvo atvykęs nė į vieną posėdį ir jokio kontakto su tais žmonėmis nebuvo. Jie (darbuotojai – LRT.lt) informaciją gauna tik iš žiniasklaidos, jiems niekas nepaaiškinama“, – pažymi R. Radauskienė.

Nors įmonės sąskaitos areštuotos, anot advokato Tomo Bagdanskio, įstatymai numato, kaip tokiais atvejais apsaugoti darbuotojus.

„Kai vyksta koks nors turto suvaržymas, kartais padaromos išlygos, su kuo galima atsiskaityti. Vienas iš tų atvejų dažniausiai yra atsiskaityti su darbuotojais ir Mokesčių inspekcija“, – atkreipia dėmesį advokatas.

Tačiau atrodo, jog įstatymo numatyta galimybė atsiskaityti su darbuotojais šįkart liko tik teorija. Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius sako, kad pagrindinis laikino nuosavybės teisės apribojimo tikslas – išsaugoti turtą.

„Jeigu įmonė teikia informaciją apie tai, kad reikia apyvartinių lėšų, kiekvienu atveju prokuratūra sprendžia, ar leisti, ar neleisti tam tikrus mokėjimus“, – aiškina prokuroras.

LRT RADIJUI su „Ekologistikos“ vadovais susisiekti nepavyko, o Darbo ginčų komisiją jie informavo, kad atsiskaityti su darbuotojais jiems neleidžia prokuratūros skirtas areštas.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.