Verslas

2020.02.08 18:01

Prancūzo ir lietuvės pora Musninkuose kuria gurmanų oazę – istoriniame žydų name atidarė kavinę

„Prancūzų genetikoje yra tokia tradicija, kad maistą gamina vyrai. Šventėms šeimose patiekalus taip pat gamina vyrai. Mums, lietuviams, tai nėra įprasta“, – LRT RADIJUI sako Kristina Zaveckienė.


Provincijoje taiko prancūzišką tradiciją

„Man Lietuvoje gyventi patinka“, – neišsigandęs subjurusių orų šypsosi prancūzas Vincentas Degeorge. O lietuvė Kristina Zaveckienė prideda: „Visada norisi mažiems miesteliams kelti ūpą. Žmonės neturi jaustis pamiršti, niekam nereikalingi.“

Kristina ir Vincentas verslą pradėjo Širvintų rajone, Radvilų giminės lopšyje, Barboros legenda apipintame Musninkų miestelyje. Jiedu sename istoriniame žydų name atidarė kavinę „Café Musé“.

Mums patinka tradicija Prancūzijoje, kur miesteliuose ar kaimuose yra ne tik po vieną kavinę, bet ir restoranas, o ne alaus baras. Žmonės jaučiasi saugūs ir laukiami.

Šiandien į nedidelį 600 metų skaičiuojantį miestelį važiuoja lankytojai ne tik iš Lietuvos, bet ir kitų pasaulio šalių. Jauki kavinės aplinka, gardūs kvapai, naminis maistas, kameriniai koncertai – šilti ir atviri šeimininkai sumaniai kuria nedidelį kultūros traukos centrą.

Tokiomis kultūrinėmis injekcijomis provincija nušvinta kitomis spalvomis. „Mums patinka tradicija Prancūzijoje, kur miesteliuose ar kaimuose yra ne tik po vieną kavinę, bet ir restoranas, o ne alaus baras. Žmonės jaučiasi saugūs ir laukiami“, – mintimis dalijasi lietuvės ir prancūzo pora.

Įsikūrė unikaliame žydų name

Kavinės pastatas mena seną istoriją. Ant sienos kabo lenta su įrašu: „XX a. pradžioje šis namas priklausė žydo Karčmerio šeimai“. Jame veikė smulkių prekių krautuvėlė. Namo kopijos yra Rumšiškių liaudies buities muziejuje ir Keiptauno žydų muziejuje Pietų Afrikos Respublikoje (PAR).

Dešimtmetį Lietuvoje gyvenantis prancūzas V. Degeorge spėjo ir pasavanoriauti, ir imtis indiškų drabužių pardavimo verslo, ir jaunimo stovyklų vadovu pabūti. Galiausiai prancūzas viename vasaros festivalyje susipažino su Kristina ir įsikūrė nedideliame kaime.

Vincentas sako esąs pasaulio pilietis, mat viena jo močiutė yra italė, o senelis – marokietis. Vyras nedaugžodžiauja, jam Lietuvoje patinka, o ir oras jo nebaugina – netoli Liono, centriniame Prancūzijos regione, iš kur atvyko Vincentas, žiemos taip pat esti šaltos, o ir sniegingos būna.

„Ten, kur gyveno Vincentas, yra aukšta vieta, kalnai, būna daug sniego ir šalta, – įsiterpia Kristina. – Vanduo jam Lietuvoje visada per šaltas. Jis yra gamtos žmogus, kaip ir aš – mažų miestelių gerbėjas“.

Atgaivino ištuštėjusį kaimą

Kristina su širdies draugu gyvena atgimusiame Krunų kaime, kuris laikomas fenomenu Lietuvoje. Visiškai ištuštėjęs kaimas 2001-ųjų gyventojų surašymo duomenimis gyventojų visiškai nebeturėjo. Tačiau 2004-aisiais jauni, pasaulio pamatę žmonės, nusprendė atgaivinti kaimą ir pradėjo jame statytis namus. Jauna kaimo bendruomenė laikosi ekologinių principų – stipriai neūkininkauja, tačiau užsiima įvairiais verslais.

Jis yra gamtos žmogus, kaip ir aš – mažų miestelių gerbėjas.

Vincentas pastebi, kad kaimo tuštėjimo problema esti ir Prancūzijoje. Pasak jo, dažniausiai į kaime esančius namus atvykstama keliems mėnesiams, praleisti atostogas. „Žiemos metu Prancūzijos kaimai taip pat ištuštėja. Daug tuščių pastatų. Nepaisant to, veikia parduotuvė, kavinė. Praktiškai turime tą pačią tuštėjimo problemą, kaip ir čia, Lietuvoje“, – sako V. Degeorge.

Žemės ūkio mokslus studijavęs Vincentas pajuto, kad jam mielesnis yra darbas virtuvėje. „Prancūzų genetikoje yra tokia tradicija, kad maistą gamina vyrai. Šventėms šeimose patiekalus taip pat gamina vyrai. Mums, lietuviams, tai nėra įprasta“, – pasakoja K. Zaveckienė.

Plačiau – radijo įraše

Parengė – Vismantas Žuklevičius