Naujienų srautas

Verslas2020.01.24 16:57

ES apėjo amerikiečius ir susitarė su Kinija dėl prekybos skundų

Europos Sąjunga (ES), Kinija ir dar 15 šalių penktadienį pranešė pasiekusios susitarimą vystyti laikiną prekybos konfliktų nuosprendžių apskundimo sistemą. Poreikis sukurti tokią sistemą kilo po to, kai JAV išprovokavo Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) apeliacinio komiteto žlugimą.

Dalyvaujančių šalių ministrai išplatino bendrą pranešimą, kuriame paskelbė apie „daugiašalį laikiną apskundimų susitarimą“.

Pagal šį susitarimą, priimtą Davose vykusio Pasaulio ekonomikos forumo metu, visos dalyvaujančios šalys „išsaugos veikiančią, dviejų pakopų konfliktų sprendimo sistemą, su kuria bus galima spręsti ir PPO ginčus“, pranešime aiškino ES.

Tokio žingsnio imtasi po to, kai PPO apeliacinis komitetas, kartais vadinamas pasaulio prekybos teismu, praėjusį mėnesį sustabdė savo veiklą dėl kelis metus trukusio smarkaus JAV priešinimosi.

Komitetą netinkamu elgesiu kaltinęs Vašingtonas užkirto kelią naujų teisėjų paskyrimui, pasibaigus kai kurių pareigas ėjusių teisėjų kadencijoms, tad komitete nebeliko bylų nagrinėjimui reikalingo trijų teisėjų kvorumo.
Prieš komiteto veiklos sustabdymą gruodžio 11 dieną, praėjusią liepą Kanada ir ES sudarė dvišalį susitarimą įkurti laikiną komisiją, nagrinėsiančią skundus ginčuose, galinčiuose iškilti tarp Briuselio ir Otavos.

Davose prie naujo susitarimo prisijungė daugiau nei tuzinas šalių: Australija, Brazilija, Kinija, Kolumbija, Kosta Rika, Gvatemala, Pietų Korėja, Meksika, Naujoji Zelandija, Norvegija, Panama, Singapūras, Šveicarija ir Urugvajus.

Šalys pabrėžė, kad šis susitarimas yra laikinas, o prie jo gali prisijungti visi to pageidaujantys PPO nariai.
„Dėl to, kad PPO apeliacinis komitetas yra paralyžiuotas, šis susitarimas išlieka nenumatytų atvejų priemone“, – pranešime sakė Europos prekybos komisaras Philas Hoganas.

„Toliau dėsime pastangas, bandydami surasti ilgalaikį sprendimą apeliacinio komiteto aklavietei – jei prireiks, imsimės vykdyti reformas ir patobulinimus“, – pridūrė jis.

Ši sistema, su kuria, anot dalyvaujančių šalių, yra siekiama išsaugoti tarptautinės prekybos teisės aktuose įtvirtintą principą, kad vyriausybės turi teisę bet kokio konflikto atveju teikti skundus, yra paremta 25 straipsniu, retai vartojamu PPO ginčų sprendimo susitarime.

Straipsnis, anksčiau buvęs panaudotas vos vieną kartą 2001-aisiais vykusiame konflikte tarp JAV ir ES dėl muzikinių teisių, leidžia PPO nariams spręsti ginčus naudojantis išoriniu arbitražu ir tarpusavyje susitarti dėl procedūros taisyklių ir teisėjų skyrimo.

Pranešimas apie naują sistemą buvo paskelbtas po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas anksčiau šią savaitę pranešė apie šiuo metu vykstantį „itin dramatišką“ PPO pertvarkymą.

JAV turi daug nusiskundimų dėl PPO skundų tvarkos, vyravusios dar prieš D. Trumpui pradėjus eiti prezidento pareigas.

D. Trumpo pirmtako Barako Obamos administracija buvo pradėjusi vykdyti politiką, pagal kurią imtasi blokuoti apeliacijų teisėjų paskyrimą, kilus nerimui, kad organizacijos priimami sprendimai pažeidžia JAV interesus.

D. Trumpo prekybos komanda pratęsė šios politikos taikymą ir konfliktą eskalavo – pagrindiniu argumentu tapo tai, kad JAV Konstitucijoje yra įrašyta, jog joks užsienio teismas negali užimti amerikietiško teismo pozicijos.
JAV taip pat kaltina PPO apeliacinį komitetą savo įgaliojimų viršijimu, vėlavimu priimti sprendimus ir per didelių atlyginimų mokėjimu teisėjams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi