Naujienų srautas

Verslas2020.01.24 15:01

Išgąstis dėl Kinijoje plintančio viruso: Lietuvos paštas paaiškino, ar derėtų sunerimti dėl siuntų iš šios šalies

Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.01.24 15:01

Skelbiama, kad koronavirusu Kinijoje užsikrėtė 830 žmonių, 25 žmonės mirė. Pranešama, kad norint užkirsti kelią pavojingo užkrato plitimo grėsmei šalyje dezinfekuojamos geležinkelio stotys, oro uostai. Pasklidus nerimui, LRT.lt domisi, ar virusas gali plisti per siuntas ir ar sugriežtinta siuntimo tvarka.  

Pastaraisiais metais smarkiai išaugo siuntų iš Kinijos srautas, mat lietuviai pamėgo apsipirkti internetu Kinijos virtualiose parduotuvėse. Tai patvirtina ir Lietuvos pašto statistika: apie 64 proc. visų siuntų, atkeliaujančių per Lietuvos paštą, mūsų šalį pasiekia iš Kinijos.

Kaip paaiškino Lietuvos pašto atstovai, dėl pastarųjų įvykių siuntos nėra dezinfekuojamos ar papildomai tikrinamos, išskyrus įprastas muitinės procedūras.

„Šią ligą perduoda žmogus žmogui arba ji plinta oru.

Tačiau padėtį stebime. Naudojamės operatyviais informacijos perdavimo kanalais tiek per patį Kinijos paštą, tiek per Pasaulinę paštų sąjungą.

Jeigu bus nustatyta grėsmė, kad virusas gali keliauti ir per siuntas, pašto sistemos subjektai greičiausiai visame pasaulyje imsis veiksmų.

Mūsų turima informacija, Kinija papildomai dezinfekuoja oro uostus, geležinkelio stotis“, – aiškino Lietuvos pašto Korporatyvinių reikalų departamento vadovė Vaida Budrienė.

Ji sakė, kad nėra tokios šalies, iš kurios Lietuvos paštas nepriima siuntų.

Kaip skelbia CNN, nėra įrodymų, kad siuntos, net jei jas pakavo užsikrėtęs žmogus, galėtų kelti riziką. Tačiau įspėjama, kad vis dėlto kai kurios ligos, įskaitant koronavirusą, gali plisti paviršiais, kuriuos lietė kosintys ar čiaudantys žmonės.

Pabrėžiama, kad nors kol kas įrodymų dėl koronaviruso plitimo per daiktus nėra, kai kurie virusai gali išlikti gyvybingi ir keletą mėnesių.

Kad siuntų siuntimas nėra sugriežtintas, patvirtino ir Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

„Informacijos iš Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, kad naujas koronavirusas gali plisti per siuntas, nesame gavę. Jokių rekomendacijų šiuo klausimų taip pat nesame gavę“, – sakė ULAC Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja, gydytoja epidemiologė Galina Zagrebnevienė.

Lietuvos muitinės departamento atstovai sakė, kad prekių judėjimui papildomų draudimų ar ribojimų šiuo metu neįvesta. Be to, tiesiogiai iš Kinijos į Lietuvą kroviniai negabenami.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi