Verslas

2020.01.23 21:48

Rūkalių laukia šaltas dušas – ES uždraudžiamas mėtinis tabakas

Nuo gegužės 20-osios visose Europos Sąjungos (ES) šalyse įsigalioja mentolio kvapo ir skonio cigarečių draudimas. Tabako gamintojai prognozuoja, kad dėl to išaugs kontrabandinių cigarečių kiekiai, o dėl cigarečių kontrabandos prarandama iki 70 milijonų eurų akcizo mokesčių.

Taip pat kaip vairuotojus ištiko šokas prie šviesoforų panaikinus žalias rodykles į dešinę, taip ir rūkalių nuo gegužės 20-osios laukia šaltas dušas – bendrijos šalyse uždraudžiamas mėtinis tabakas. Tabako gamintojų atstovas teigia, nerealu, kad jie visi mes rūkyti.

„Šitą atsiradusią skylę rinkoje aprūpins nelegali rinka, kaip šiuo metu, kabutėse, tai sėkmingai daro, arba didelė dalis šitų asmenų, vartotojų pasislinks į alternatyvas, tai yra alternatyvas gaminių, kurių skoniai vis dar bus leidžiami. Tai čia būtų, pavyzdžiui, elektroninės cigaretės ar kiti gaminiai“, – įsitikinęs Tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas.

Tuščių cigarečių pakelių tyrimas parodė, kad kas penkta surūkoma cigaretė – kontrabandinė. Pasienio rajonuose su Baltarusija ir Rusija tokių cigarečių iki 60 procentų. Ne tik daugiau surūkoma, bet ir pasienyje sulaikoma kontrabandinių cigarečių.

„Vien tik muitinėse – apie 13 procentų padidėjimas, lyginant su 2018-ais metais. Teritoriniu principu, pagal gyventojų skaičių lyginant su kitom ES šalim, tai tikrai yra dideli kiekiai“, – sako Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas.

Pastaruosius šešerius metus 80 procentų įvežamo kontrabandinio tabako – iš Baltarusijos, kur cigarečių pakelis kainuoja apie 50 euro centų, Lietuvoje iki penkių eurų. Pasak parlamentaro, buvusio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nario Andriaus Mazuronio, Baltarusijos cigarečių gamintoja „Neman“ mėtinių cigarečių gamybą didina 20 procentų.

Panorama. Putinas Holokausto minėjime priminė nužudytus žydus Lietuvoje: išnaikinta 95 proc. bendruomenės (su vertimu į gestų k.)

„Natūralu, kad jie ruošiasi nelegalios produkcijos padidėjimui į ES valstybes. Akcizų politiką turim tinkamai. Akcizas, tai yra ir vartojimo įpročių skatinimas vartoti vieną dalyką, kito galbūt labiau atsisakyti, kas sveikatai labiau žalinga“, – mano Seimo narys A. Mazuronis.

Pasak parlamentaro, dėl tabako kontrabandos šalies biudžetas praranda iki 70 milijonų akcizo mokesčių. Valdantieji teigia, kad didinamas akcizas tabakui ar alkoholiui mažina jų vartojimą ir sukeliamą žalą.