Verslas

2020.01.23 18:02

Prie Utenos – dar viena tiksinti ekologinė bomba: gyventojai bijo blogiausio

Aplinkosaugininkams Utenos rajone aptikus sandėlį su pavojingomis atliekomis, vietiniai gyventojai kalba, kad tai – bene dešimtmetį besitęsianti problema. Kol atliekos vis dar sandėlyje, Utenos valdžia tikina besiimanti apsaugos priemonių ir laukianti taršos tyrimų rezultatų.

Vietos aplinkosaugininkai aiškina, kad padėtį sunkina ginčai su bankrutavusia įmone, kuriai priklausė sandėliai ir kalba apie būtinas sistemos reformas.

Paskutinio gyventojų surašymo duomenimis, Dičiūnuose, netoli Utenos, gyvena vos 11 žmonių. Nors šis kaimas ir nedidelis, turi didelę problemą – pašonėje įsikūrę pramoniniai sandėliai, kuriuose atliekas tvarkė dabar jau bankrutavusi įmonė „Ūrus ir Ko“. Neseniai atlikę patikrinimą, aplinkosaugininkai čia rado netvarkingai sukrautas chemines atliekas, kurios vadinamos tiksinčia ekologine bomba.

Tik įvažiavus į įmonės teritoriją pasitinka pajuodusios statinės, kurių čia bent keliolika. Kas viduje – nežino net aplinkosaugininkai, nes etikečių – nėra. Paėjus vos kelis metrus – „Stop“ juosta. Įmonės teritorijoje matyti daugiau atliekų krūvų, statinių ir nemažas plytinis sandėlis. Neseniai į pastatą patekę aplinkosaugininkai jame rado daug pavojingų atliekų.

Žiniasklaida į šią problemą atkreipė dėmesį Utenoje apsilankius prezidentui Gitanui Nausėdai, kuris paragino kuo greičiau sutvarkyti atliekas. Vis dėlto problema vietiniams žinoma jau seniai.

Vos už kelių šimtų metrų nuo sandėlių su pavojingomis atliekomis – beveik tris šimtus gyventojų turintys Vaikutėnai. Juose gyvena ir po teritoriją ekskursiją surengęs Linas Vaitiekėnas. Tiesa, norint pamatyti sandėlius, iš kaimo niekur nereikia važiuoti – jie puikiai matyti iš bibliotekos pastato.

„Ten yra ir kitų įmonių, pozityvių, bet visas tas grožis yra ten, – rodydamas į pro langą besimatančius sandėlius kalba pašnekovas. – Ten yra dažai degę, čia buvo tokie ekologiniai dalykai. Ačiū Dievui, kad vėjas buvo gailestingas, kaip ir Alytaus atveju, ėjo ne į miestą, ne į mus. (...) Šalia yra tiksinti bomba. Nesuprantame, kodėl su ta bomba nesusitvarkoma. Mes tik esame penimi pažadais“, – sako L. Vaitiekėnas.

Aplinkiniai su sandėliais teigia kovojantys jau bene dešimtmetį, esą parašytas ne vienas skundas, kreiptasi ir į ministeriją, tačiau problemos niekaip nepavyksta išspręsti. Sandėlio viduje apsilankę aplinkosaugininkai teigia, kad ten esančios atliekos – pavojingos, tačiau ar labai – nežino.

Aplink sandėlius gyvena bent keli šimtai žmonių, o už maždaug penkių kilometrų – pirmieji Utenos daugiabučiai. Netoliese įsikūrusi ir Utenos rajono savivaldybė, kur neseniai sušauktas ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Aplinkosaugininkai siekė, kad būtų paskelbta ekstremali padėtis, esą tai padėtų skiriant finansavimą atliekoms tvarkyti.

Tačiau savivaldybė nusprendė ekstremalios situacijos neskelbti – lauks, kol Aplinkos apsaugos departamentas atliks iš sandėlio paimtų chemikalų ir oro taršos tyrimus.

„Mėginiai yra paimti, rezultatų dar nėra“, – pažymi Utenos rajono administracijos direktorius Audrius Remeikis.

Šalia yra tiksinti bomba. Nesuprantame, kodėl su ta bomba nesusitvarkoma. Mes tik esame penimi pažadais

Anot A. Remeikio, klaidinga manyti, kad su atliekomis nebandoma tvarkytis, esą dalį lauke laikytų atliekų jau pavyko išvežti, kitos dalies turėtų nelikti jau netrukus. Administracijos direktorius sako, kad teritoriją stebi vaizdo kameros, sustiprinta policijos kontrolė, o geriausiai padėtį žino Aplinkos apsaugos departamentas.

Departamento atstovė Kristina Malaiškaitė sako, kad įmonė „Ūrus ir ko“ pirmą kartą į akiratį pateko 2012-aisiais. Tuomet nustatyta, kad įmonės teritorijoje laikoma per daug atliekų. Panaikinus taršos leidimą, bendrovė sprendimą apskundė, o tai reiškė kelerius bylinėjimosi metus ir stojančius darbus.

Mėginiai yra paimti, rezultatų dar nėra

„Apskritai kalbant apie šitą bendrovę, buvo skundžiamas kiekvienas departamento veiksmas: bet kuris nuvykimas į teritoriją, bet kurio rašto parašymas, bet kuris privalomasis nurodymas, nuobauda. Privalomųjų nurodymų buvo surašyta beveik 30, sankcijų taikyta beveik 20. Tai yra piktybinė įmonė ir tai yra dar viena priežastis, kodėl nepasiekiami tikrieji tikslai“, – akcentuoja K. Malaiškaitė.

Naujos problemos

Aplinkosaugininkų darbo stabdymo problema šiandien išspręsta, tačiau greitai kilo kitų kliūčių, sako departamentas. Bankrutavus „Ūrus ir ko“, bankroto administratoriui pavesta sutvarkyti atliekas, tačiau šis, motyvuodamas pinigų stoka, to nedaro.

Galiausiai valstybė pati ėmėsi iniciatyvos tvarkyti atliekas, tačiau tam reikia nemažai lėšų. Gavus finansavimą, reikia skelbti viešąjį pirkimą atliekų išvežimui, tačiau jau aštuonerius metus jie vis apskundžiami ir darbai vėl stoja.

„Neteisinga, kada valstybė, siekdama išvengti žalos aplinkai arba poveikio sveikatai, tvarko pati, nes yra teismų sprendimai, bet bankroto administratorius neturi lėšų jiems įvykdyti“, – aiškina K. Malaiškaitė.

Kol bandoma kovoti su sistema, Didžiūnuose esančios pavojingos atliekos ir toliau netvarkomos. Į aplink gyvenančių žmonių klausimą, kada visi teritorijoje esantys chemikalai bus išvežti, institucijos atsakymo, panašu, neturi.

„Kadangi prioritetas buvo nustatytas laukui, vietovė yra arti kelio ir gyvenamųjų pastatų, pirmiausia norėta išvežti lauko atliekas. Vidaus atliekų tvarkymas būtų jau kitas etapas, tačiau, kaip minėjau, viešieji pirkimai užtrunka. Būtent dėl to buvo mėginama vadovautis Vyriausybės nutarimu dėl ekstremalių situacijų skelbimo kriterijų, kurie pasikeitė nuo 2018-ų metų, bandoma sutvarkyti ir vidų“, – komentuoja K. Malaiškaitė.

Kilus gaisrui Alytaus padangų perdirbimo gamykloje, išaiškinus taršą Kuršių mariose ir netvarkomas atliekas prie Utenos, vis dažniau pasigirsta kalbų apie reformas aplinkosaugos sektoriuje.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.