Verslas

2020.01.22 20:11

PSO sugriežtino perspėjimą dėl elektroninių cigarečių

Rasa Strimaitytė, ELTA 2020.01.22 20:11

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) dar kartą sugriežtino savo perspėjimą dėl elektroninių cigarečių. Elektroninės cigaretės „neabejotinai“ kenkia sveikatai ir „nėra saugios“, sakoma PSO pareiškime, kuris suformuluotas daug griežčiau nei praėjusių metų pranešimas.

Jame PSO išvardija įvairias sveikatos rizikas rūkoriams ir pasyviems rūkaliams. Elektroninės cigaretės, be kita ko, gali pakenkti vaisiui motinos įsčiose ir paveikti jaunuolių smegenis.

PSO taip pat įspėja dėl padidėjusios širdies ir plaučių ligų rizikos. Ilgalaikių elektroninių cigarečių vartojimo padarinių esą dar net negalima įvertinti. Ypač elektroninės cigaretės kenksmingos nėščiosioms, „nes gali pakenkti augančiam vaisiui“. Didelį pavojų elektroninės cigaretės kelia ir jaunimui: prie nikotino labai greitai priprantama, o jis ilgainiui neigiamai paveikia smegenis.

Be to, PSO duomenimis, nėra pakankamai įrodymų teiginiams, kad elektroninės cigaretės padeda mesti rūkyti. Taip pat praktiškai nėra duomenų, kad elektroninės cigaretės apsaugo jaunimą nuo dar kenksmingesnių produktų: didelė tikimybė, kad jaunuoliai, rūkantys elektronines cigaretes, vėliau pereis ir prie įprastinių cigarečių.

Elektroninės cigaretės pastaraisiais metais labai išpopuliarėjo. Pradžioje jos buvo laikomas mažiau sveikatai kenkiančia alternatyva už įprastas cigaretes, tačiau dabar tuo abejojama. JAV pastaraisiais mėnesiais užregistruota daugiau kaip 50 mirčių, siejamų su elektroninių cigarečių vartojimu.