Verslas

2020.01.22 19:36

Nelegalų cukraus fabriko vamzdį aplinkosaugininkams nurodęs kėdainietis: nuotekos leidžiamos 12–13 metų

Dimitrijus Kuprijanovas, rinkosaikste.lt2020.01.22 19:36

„Rinkos aikštei“ pavyko susisiekti su kėdainiečiu, kuris aplinkos apsaugos pareigūnams pranešė apie galimai iš Kėdainių pramonės rajone esančio cukraus fabriko nelegaliai išleidžiamas nuotekas. Vyriškis pripažino, jog pats ilgus metus dirbo bendrovėje ir atsukinėjo sklendę, pro kurią buvo išleidžiami teršalai. Jis sako, kad negali taikstytis su tokia neteisybe.

„Savo vardo ir pavardės viešinti nenorėčiau, nesakiau aš jos ir aplinkosaugos pareigūnams. Jei reikės, prokuratūrai pasakysiu. Aš cukraus fabrike dirbau 22 metus, po to jie mane išspyrė. Nuotekos šiuo vamzdžiu leidžiamos jau apie 12–13 metų. Nuotekų nubėgimą reguliuodavau aš, reguliuodavo ir kiti darbuotojai. Kur man reikėjo kreiptis? Būtų išmetę iš darbo ir tiek.

Tai (dabar, kai išmetė iš darbo – aut. pastaba) aš paskambinau į Vilnių (aplinkosaugos agentūrą – aut. pastaba), po to Vilnius pranešė Kaunui, Kaunas – Jonavai. Jonava susisiekė su manini ir aš jiems viską parodžiau. Buvo du aplinkosaugininkai ir aš. Antradienį vakare ėjome iki vamzdžio ir viską radome. Dar aš jiems perdaviau ir savo filmuotą vaizdo medžiagą“, – kalbėjo kėdainietis.

Vyriškis pasakojo, kad pavojingos medžiagos galimai ilgą laiką teršė Nevėžį.

„Nuotekos vamzdžiu patekdavo į bevardį upelį, iš ten – į Šerkšnio upelį, iš Šerkšnio – į Obelies upę, o iš Obelies upės – į Nevėžį. Tai šabakštynais vasarą prieiti prie to vamzdžio neįmanoma. Vamzdis ir buvo įrengtas tokioj neprieinamoj vietoj. Mums atėjus, teršalai bėgo visu pajėgumu. Aplinkosaugininkai viską užfiksavo.

Aš tai puikiai žinojau, kad ten taip ir yra. Taip yra trylika metų. Aš jums sakau tai šimtu procentų. Ten bėga kondensatas, defektas. Kai plauna burokus, vandenį gražina į tokias duobes. Vanduo ten nusistovi ir po to jis varomas į valymus. Valymai kartais nepriima, nes jis per daug nešvarus būna. Tai jį tiesiog čia ir nuleidžia.

Intensyviai gamyba vyksta tris mėnesius, tuo metu šitas visas dalykas leidžiamas ištisai. Kur jie visas tas nuotekas dės? Į valymus leisti labai brangu, o kartais ir nepriima, nes jis per daug užterštas. Tuomet ir leidžiama viskas į šitą upelį“, – kalbėjo ilgametis įmonės darbuotojas, su „Rinkos aikštės“ skaitytojais besidalinantis ir savo nufilmuota medžiaga iš įvykio vietos.

Primename, kad Trečiadienio naktį, po gautos informacijos apie galimai nuotekomis teršiamą bevardį upelį Kėdainių pramoniniame rajone, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Kauno valdybos Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai surengė naktinę upelio vagos, kylančios aukštyn nuo Šerkšnio upelio, apžiūrą, per kurią rastas nedeklaruotas bendrovės „Nordic sugar Kėdainiai“ nuotekų išleistuvas su tekančiomis nuotekomis.

Nustatyta, kad nuotekos iš bendrovės teritorijoje esančių tvenkinių, kuriuose laikomos gamybinės nuotekos, į bevardį upelį tekėjo per atidarytą sklendę, prie kurios buvo prijungta šakomis bei gruntu uždengta lanksti 100 milimetrų diametro žarna.