Verslas

2020.01.22 21:52

Dar vienas taršos skandalas: į upelį ištekėjus kondensatui Kėdainių bendrovė kaltina darbuotoją

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.22 21:52

Po „Grigeo“ taršos skandalo aplinkosaugininkai kone kasdien sulaukia pranešimų apie galimą žalą gamtai. Aplinkosaugininkai tiria asmens pranešimą apie nelegaliai leidžiamas nuotekas viename didžiausių cukraus fabrikų „Nordic Sugar Kėdainiai“.

Bendrovė teigia, kad sugedus siurbliui į upelį ištekėjo kondensatas ir tai esą darbuotojo kaltė. Kokie teršalai pateko į aplinką, paaiškės kitą savaitę, skaičiuojama aplinka padaryta žala ir žadama kreiptis į prokuratūrą.

Aplinkosaugininkai fiksuoja radinius cukraus fabriko teritorijoje – reidas truko iki penkių ryto. Kviesti policijos pareigūnai, nes „Nordic Sugar Kėdainiai“ vadovai, pasak aplinkosaugininkų, atvykti atsisakė.

Specialistai sako, bendrovės teritorijoje rastas išleistuvas nelegalus, nes leidime jis nepažymėtas. Sklendė, per kurią galėjo tekėti nuotekos, užsukta ir užplombuota, kol kas aplinkosaugininkai negali pasakyti, ar nuotekos leistos tyčia.

Panorama. „Grigeo Klaipėda“ skandalo atgarsiai: aplinkosaugininkai sulaukia vis daugiau pranešimų apie taršias įmones

„Tas vamzdis buvo pridengtas šakomis bei nukritusiais lapais ir ant tos vadinamos atidarymo sklendės buvo uždėtas gumos ar plastiko gabalas. Iš jo per nutiestą apie 30 metrų lanksčią gofruotą šlangą į upelį tekėjo nuotekos“, – konstatuoja Kėdainių aplinkosaugininkas Justinas Vinciūnas.

Kitą savaitę tikimasi, paaiškės, kokie teršalai pateko į upelį, kurio vandenys pasiekia Nevėžį. Dabar fabrike – paskutinės cukraus gamybos sezono dienos. „Nordic Sugar Kėdainiai“ išplatino pranešimą, kuriame apgailestauja dėl įvykio.

Dėl sugedusio siurblio susidaręs perteklinis kondensato kiekis nebegalėjo būti perduotas į savivaldybės vandens valymo įrenginius. Spėjama, kad darbuotojas, nesilaikydamas įmonės instrukcijų, atsuko sklendę ir kondensatas ištekėjo į upelį.

Kėdainių rajono meras sako, įmonės vadovų argumentai, esą jie nežinojo apie sklendę, neįtikino.

„Mane gal labiau nustebino, kad ta sklendė ten egzistuoja, prie kurios gali patekti ir pašaliniai žmonės, tai toj vietoj neturėtų būti“, – sako Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis.

Dalį nuotekų fabrikas tvarko pats, kitą – „Kėdainių vandenys“. Įmonė pernai nuotekų iš „Nordic Sugar Kėdainiai“ gavo gerokai mažiau, palyginti su ankstesniais metais. Kodėl – „Kėdainių vandenų“ atstovas negali pasakyti, esą gal keitėsi produkcijos kiekiai.

Aplinkosaugininkai skaičiuoja aplinkai padarytą žalą ir planuoja kreiptis į prokuratūrą.

Prokurorams paskelbus, kad įmonė „Grigeo Klaipėda“ teršė Kuršių marias, aplinkosaugininkai imasi patikrų – jau šią savaitę planuojama pradėti neplaninius patikrinimus keliasdešimtyje pramonės įmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.