Naujienų srautas

Verslas2020.01.21 17:58

Seime naujas siūlymas: nedarbo diena paskelbti Sausio 13-ąją, bet atsisakyti Gegužės 1-osios

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.01.21 17:58

Seime įregistruotas siūlymas priimti dar vieną nedarbo dieną – Sausio 13-ąją. Tačiau vietoje to norima atsisakyti Gegužės 1-osios.

Konservatoriai Laurynas Kasčiūnas, Dainius Kreivys ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis antradienį Seime įregistravo siūlymą jau nuo 2021 metų į šventinių dienų sąrašą įtraukti Sausio 13-ąją, tačiau išbraukti Gegužės 1-ąją.

Vienas iš projekto autorių L. Kasčiūnas LRT.lt teigė, kad Laisvės gynėjų diena yra itin svarbi šalies istorijoje, tačiau Gegužės 1-osios dienos šventimas kelia tam tikrų klausimų.

„Manome, kad Laisvės gynėjų diena yra ta diena, kada žmonės galėtų dalyvauti renginiuose, puoselėti atmintį, jungti kartas. Turime šią šventę paversti moralinės pergalės diena. (...) Tačiau, mūsų įsitikinimu, Lietuvoje nėra susiformavusių tradicijų švęsti Gegužės 1-ąją. Žmonėms asociacijos su šia diena taip pat yra įvairios ir siekiančios sovietų okupaciją“, – šventinių dienų sukeitimo priežastis vardija politikas.

L. Kasčiūnas teigia, kad Sausio 13-ąją skelbti nedarbo diena neatsisakius kitos būtų per daug populistiška. Politikas pastebi, kad Lietuvoje yra 15 nedarbo dienų, o tai yra bene daugiausia visoje Europos Sąjungoje.

„Nesame tie, kurie galėtų laisva ranka visas dienas skelbti nedarbo. Turime rinktis atsakingai ir suprantame verslo logiką. Ieškome kombinacijų, kurios galėtų būti tinkamos“, – sako L. Kasčiūnas bei patikina, kad, siekiant Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena, bus svarstomos ir kitos galimybės. Pavyzdžiui, kaip nedarbo dienos atsisakyti Joninių ar Žolinės.

Tačiau su tokiu pasiūlymu nesutinka Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė. Jos teigimu, skelbti Sausio 13-ąją nedarbo diena galima, tačiau jokiu būdu negalima iš nedarbo dienų išbraukti Gegužės 1-osios.

„Kam liesti Gegužės 1-ąją, aš nesuprantu. Tai yra Tarptautinė darbo diena, vienintelė diena per metus, kada darbuotojai gali pasakyti aiškiai savo norus ir reikalavimus. Tai yra diena, kada Vyriausybė gali išgirsti darbuotojų balsą. Dabar daryti tokį veiksmą – tai spjauti visiems darbuotojams į veidą“, – pasiūlymą kritikuoja I. Ruginienė.

Įstatymas bus svarstomas Seimo pavasario sesijoje, o, jam pritarus, jis įsigaliotų nuo 2021 metų sausio 1 dienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi