Naujienų srautas

Verslas2020.01.21 14:53

Įmonė „Ecso“ sureagavo į mestus įtarimus dėl Neries teršimo: mūsų nuotekas tvarko „Vilniaus vandenys“

„Vilniaus vandenys“ užblokavo nuotekų patekimą iš įmonės
Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS 2020.01.21 14:53

Pirmadienį aplinkosaugininkai organizavo patikrinimą, siekdami išaiškinti, kokiu būdu į Nerį pateko plastiko drožlės. Vilniaus vicemero Valdo Benkunsko tvirtinimu, plastiko drožlės į upę galėjo patekti iš įmonės „Ecso“ teritorijos. Tačiau pati įmonė teigia, kad už jų nuotekų tvarkymą yra atsakinga bendrovė „Vilniaus vandenys“.

Bendrovės „Ecso“ atstovai antradienį išplatino pranešimą, kuriame rašoma, kad įmonė užsiima plastiko atliekų perdirbimu į plastiko granules, kurios iš naujo panaudojamos plastiko gaminių gamybos procese.

„Kadangi plastiko atliekos yra pagrindinė įmonės žaliava, įmonė neturi jokio ekonominio intereso šią savo žaliavą išleisti į nuotekų sistemą. Plastiko perdirbimo procesas įmonėje yra standartizuotas, griežtai prižiūrimas, nuolat tobulinamas ir vykdomas laikantis visų aplinkosaugos reikalavimų“, – rašome atsiųstame pranešime.

Pastebima, kad vykstant natūraliam perdirbimo procesui, minimalus leistinas kiekis kietųjų dalelių gali patekti į nuotekų valymo įrenginius, tačiau įmonė vandens nuotekų valdymą yra sutartimi patikėjusi UAB „Vilniaus vandenys“, todėl visos įmonės nuotekos keliauja į „Vilniaus vandenų“ nuotekų valymo įrenginius. Įmonė neturi pagrindo abejoti, kad UAB „Vilniaus vandenys“ nuotekų valymą atlieka pagal visus galiojančius reikalavimus.

Bendrovė pažymi, kad šiuo metu bendradarbiauja su atsakingomis institucijoms. Taip pat sudarytos sąlygos „Vilniaus vandenų“ atstovams bei aplinkosaugos pareigūnams atlikti tyrimą įmonės gamybos ceche, bendrovė pradėjo ir vidinį tyrimą.

Užblokavo nuotekų patekimą

Tačiau „Vilniaus vandenų“ atstovas spaudai Mindaugas Linkaitis LRT.lt teigė, kad įmonė negali kartu su nuotekomis leisti ir plastiko gabaliukus. „Plastikas yra atlieka ir turi būti sutvarkomas pagal Atliekų tvarkymo įstatymą. (...) Plastiko nuotekose būti negali“, – tvirtina M. Linkaitis.

Bendrovė „Vilniaus vandenys“ antradienį užblokavo nuotekų patekimą iš sostinės įmonės „Ecso“ į miesto nuotekų valymo sistemą, nes įtariama, kad bendrovė toliau teršia ją plastiko dalelėmis – plastiko nepavyksta iki galo išvalyti ir jis patenka į Nerį.

„Vilniaus vandenys“ antradienį nutraukė nuotekų priėmimą iš galimo teršėjo, po to kai įsitikino, kad smulkintos plastiko dalelės ir toliau patenka į nuotekų tinklą“, – nurodė bendrovė atsiųstame komentare.

M. Linkaitis tvirtina, kad įmonė dar pirmadienį vakare nustatė galimą taršos šaltinį, kuris smulkinto plastiko dalelėmis užteršė nuotekų tinklą, Vilniaus nuotekų valyklą ir Neries upę. Jis buvo nustatytas atlikus vidinį tyrimą. Bendradarbiaujant su aplinkosaugininkais tiriama, kuri iš trijų vienu ir tuo pačiu adresu registruotų įmonių galėjo išleisti atliekas į nuotekų tinklą.

„Tiek vakar, tiek šiandien šalia galimo teršėjo teritorijos buvo paimti nuotekų mėginiai, kuriuose vizualiai matomos smulkinto plastiko dalelės yra panašios į pastebėtas prie Vilniaus nuotekų valyklos išleistuvo. Vakar galimą pažeidimą fiksavo antstolis. Visa informacija perduota aplinkosaugininkams, kurie toliau tirs šį teršimo atvejį“, – komentuoja M. Linkaitis.

Jis pažymi, kad „Vilniaus vandenų“ valykloje naudojamas mechaninis ir biologinį valymas. Plastiko dalelėms mechaninis nuotekų valymas nėra pritaikytas. Jis gali pašalinti tik didesnius nei 6 milimetrų nešmenis. Šiuo metu patekusios smulkios plastiko dalelės yra daug mažesnės nei 6 milimetrų, todėl „Vilniaus vandenų“ turima technologija negali jų pilnai nugriebti.

Maži plastiko gabaliukai, tekantys į Nerį, buvo užfiksuoti dar savaitgalį. Pirmadienio vakarą aplinkosaugininkai organizavo patikrinimą, kokiu būdu plastiko drožlės galėjo patekti į vandenį.

Patikrinime dalyvavęs Vilniaus meras V. Benkunskas LRT.lt teigė, kad šalia įmonės „Ecso“ tvoros buvo rastas šulinys, kuriame buvo rasta medžiagų, panašių į tas, kurios aptiktos Neryje. Vicemero teigimu, į šulinį nuotekos galėjo patekti per vamzdį, kuris veda į įmonės „Ecso“ teritoriją.

V. Benkunskas dėl galimo gamtos teršimo žadėjo kreiptis į prokuratūrą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi