Verslas

2020.01.20 22:27

Vienodos MMA skaičiavimas visoje ES: kokia nauda darbuotojui ir kodėl darbdaviai netiki tokia idėja?

Europos Komisija pradėjo rinkti šalių nuomones apie ketinimą suvienodinti minimalios mėnesio algos apskaičiavimą visoje Bendrijoje. Bet tai nereiškia, kad suvienodėtų pati minimali alga. Pasak profsąjungų, tai proga siekti didesnio minimalaus atlyginimo Lietuvoje. Darbdaviai Briuselio idėją vertina skeptiškai. Vienintelė galima jos nauda esą būtų galimybė palyginti, kiek skirtingų dydžių algas skirtingose šalyse gaunantys žmonės realiai už jas įperka.

Suvirinimo Audrius ėmė mokytis po studijų aukštojoje. Mokslą čia derina su darbais užsienyje. Ir nors įvaldyti metalo apdirbimo technologijas vyrui kol kas labiau hobis, papildomi gebėjimai, sako, bet kada pravers.

„Kaip sako, tokį, koks esi, gali priimti mama ir Sovietų kariuomenė. O visi kiti ieško kvalifikacijos“, – pasakoja Audrius.

Aleksandrui dirbti su metalu tiesiog patinka. Bet išmokęs šio senovinio amato irgi kitą išsilavinimą jau turintis vyras tolesnį gyvenimą planuoja sieti ne su Lietuva. Sako, mokant kalbų, labiau apsimoka emigruoti.

„Sunku, jeigu čia gyventi Lietuvoje. Kainos panašios kaip ir kitose valstybėse. Maisto tarkime, ypač nuomos kainos ypač Vilniuje“, – sako Aleksandras.

Už minimalią algą, anot vyrų, būtų sudėtinga pragyventi, nebent kaime, turint savą ūkį. Šio mokymo centro vadovas sako, suvirintojai uždirba daugiau nei minimali alga, tokia mokama tik pradedantiems, pavyzdžiui, pameistriams.

„Mokantys dirbti, gali uždirbti daugiau nei minimalų atlyginimą, suprantama, kad ta alga dar atsilieka gerokai nuo ES atlyginimų“, – teigia Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centro direktorius.

EK pradėjo konsultacijas su šalimis narėmis dėl minimalios algos apskaičiavimo suvienodinimo.

„Tai padėtų tokius bendrus pagrindus visoje ES, kad būtų nustatyti tam tikri kriterijai, į ką atsižvelgiant būtų MMA nustatoma. Bet, ką EK akcentuoja, tai nėra, kad jie paneigs kitų valstybių jau nustatytus mechanizmus“, – sako Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

Briuselio teigimu, vienodas apskaičiavimas leistų nustatyti šalyse sąžiningą minimalią algą, iš kurios esą būtų galima padoriai gyventi. Šiuo metu minimali alga popieriuje Bendrijoje svyruoja nuo daugiau kaip 2 tūkst. eurų Liuksemburge iki mažiau nei 300 šimtų eurų Bulgarijoje. Lietuvoje minimali alga - 607 eurai.

„Lietuvoje tai nebėra tokia problema, kokia buvo čia prieš dešimtmetį. Mes vis tik tai turime tik tai apie 3,5 proc. dirbančiųjų, kurie uždirba minimalų atlyginimą ir siekia beveik 50 proc. vidutinio darbi užmokesčio. Tai, manau, kad tai, ką dabar turi Lietuva, yra siekiamybė daugeliui ES šalių“, – sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Ekonomistų teigimu, per maža minimali alga reiškia skurdą, bet per didelė taptų kliūtimi įsidarbinti daliai žmonių- jie taptų per brangūs. Darbdaviai sako, naujausia Briuselio idėja tik leistų pamatyti, kokio dydžio minimalią algą žmonės gauna į rankas ir kiek ji leidžia įpirkti.

Briuselio idėją planuojama šiandien pristatyti Trišalėje taryboje. Darbdavių manymu, idėja baigsis niekuo. Profsąjungos siekia, kad atsirastų privaloma direktyva. Bet viceministrė sako, linkstama prie rekomendacijos.

Ekonomistų teigimu, vienodas minimalios algos apskaičiavimas reikštų mažiau lankstumo šalims, bet kartu ir mažiau politikavimo prieš kiekvienus rinkimus. O didžiausią naudą iš atsiradusių gairių gautų šalys, kur minimali alga mažiausia - tektų ją didinti.

Panorama. Panevėžio savivaldybėje – nemalonus sujudimas: prekyba poveikiu įtariamas meras Račkauskas nušalintas mėnesiui