Verslas

2020.01.20 17:02

Benkunskas įvardijo plastiku Nerį galimai teršusią įmonę: nuotekomis galėjo atsikratyti po „Grigeo“ skandalo

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, Jonas Deveikis, LRT.lt2020.01.20 17:02

„Vilniaus vandenys“ aiškinasi, iš kur nuotekose atsirado plastiko dalelių, kurios pateko į Nerį. Anot „Vilniaus vandenų“ atstovo, nuotekomis galėjo atsikratyti viena iš taršių įmonių, bijodama aplinkosaugininkų patikrinimų, kurie prasidėjo po „Grigeo“ skandalo.

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Valdas Benkunskas LRT.lt telefonu teigė, kad galima Neries teršėja įmonė „ECSO“. Įmonės puslapyje rašoma, kad bendrovė užsiima prekyba antrinėmis žaliavomis, perka jau paruoštą perdirbimui plastiką.

V. Benkunskas socialiniame tinkle „Facebook” pasidalijo ir nuotrauka šalia tos vietos, kur buvo imti mėginiai. Joje matosi trijų įmonių – „Eko tarnyba“, „ECSO“ ir „Granulės“ logotipai. Visų jų vadovas yra Vladas Venskutonis. Tačiau Vilniaus vicemeras, kaip galimą teršėją, įvardijo įmonę „ECSO“.

Būtent šalia šios įmonės teritorijos buvo rastas šulinys, kuriame buvo rasta plastiko dalelių.

„Yra „Vilniaus vandenų“ šulinys prie įmonės tvoros. Vienintelis vamzdis, ateinantis į tą šulinį, yra iš tos įmonės teritorijos. Paėmus mėginį, nuotekų mėginyje plaukiojo kažkokios atliekos, panašios į tas, kurios buvo užfiksuotos „Vilniaus vandenų“ nuotekų sistemoje“, – teigia V. Benkunskas.

Šiuo metu įmonės teritorijoje dirba aplinkosaugininkai.

LRT.lt bandė susisiekti su įmone, tačiau nepavyko.

Pasak „Vilniaus vandenų“, nuotekų valymo procesas nėra sutrikęs. Vilniaus savivaldybė dėl įvykio kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, reikalaus ir „Vilniaus vandenų“ atsakomybės, nes teršalai sustabdyti ne iš karto.

„Matome šiukšles, kurios neskęsta vandeny, tai reiškia naftos produktai – celofanas gali būti ir visa kita – smulkintas plastikas“, – asociacijos „Lašišos dienoraštis“ vadovas Kęstutis Klimavičius rodo, kad plastiko dalelės Nerimi prie „Vilniaus vandenų“ nuotekų išleistuvų priešpiet vis dar tekėjo.

Vilniaus savivaldybė reaguoja į Neries teršimą: kreipėsi į generalinę prokuratūrą, aiškinsis taršos šaltinį

Kol kas „Vilniaus vandenys“ pateikia daugiau klausimų nei atsakymų. Nei kiek laiko teršalai tekėjo, nei koks kiekis plastiko galėjo patekti į Nerį – nežinia. Tačiau mėginant nustatyti, kas galėjo paleisti nuotekas, įtariama, esą teršalais galėjo atsikratyti viena iš įmonių, prisijungusių prie „Vilniaus vandenų“ tinklo.

Mat po „Grigeo“ skandalo prasidėjus masiniams taršių įmonių tikrinimams, anot „Vilniaus vandenų“, kai kurie verslininkai galėjo išsigąsti aplinkosaugininkų vizito.

„Turime technologiją nustatyti, kokie teršėjai. Pasirodžius informacijai, kad aplinkosaugininkai ketina sustiprinti patikrinimus stambiose ir smulkiose įmonėse, tikėtina, kad taip gali socialiai neatsakingas verslas atsikratyti tų teršalų“, – LRT TELEVIZIJAI sako Mindaugas Linkaitis, „Vilniaus vandenų“ atstovas.

Į vietą atvykę „Grindos“ darbuotojai pastatė specialias užtvaras, kurios turėtų stabdyti teršalų patekimą į upę. „Vilniaus vandenys“ tikina, kad šios putos – ne teršalai, taip susiplaka išvalytos nuotekos. Tačiau plika akimi galima matyti ir už užtvaro plaukiančius galbūt plastiko gabalėlius.

„Vilniaus vandenys“ teigia, kad jokia avarija neįvyko – jų įrenginiai veikia tinkamai, nuotekas išvalo.

Tačiau ant kai kurių įrenginių dar likę plastiko gabalėlių likučių. „Vilniaus vandenys“ aiškinasi kelis variantus: vienu metu galėjo būti paleistas itin didelis teršalų pliūpsnis, kurio įrenginiai nesugebėjo išvalyti arba dalelės galėjo būti per smulkios.

Plastiko dalelės, anot gamtosaugininkų, 2–3 milimetrų dydžio – tokios nelaikomos labai smulkiomis.

Tyrimus atlikęs Gamtos fondo vadovas sako negalintis pasakyti, kam anksčiau buvo naudotas plastikas, kurio dalelės pateko į upę, tik aišku, kad atliekos į vandenį pateko neseniai, nes dalelių kraštai aštrūs, neapsitrynę.

„Šias daleles turėjo sulaikyti filtrai, bet jos kažkodėl plaukė per išleistuvus. Labai keista situacija, tų dalelių labai daug“, – LRT TELEVIZIJAI dėsto Gamtos fondo vykdomasis direktorius Edmundas Greimas.

Vilniaus savivaldybė dėl įvykio kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, reikalaus ir „Vilniaus vandenų“ atsakomybės, nes teršalai sustabdyti ne iš karto.

„Vilniaus savivaldybė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą dėl taršos, kas pažeidžia teisės aktus. Darome vidinį patikrinimą ir „Vilniaus vandenyse“ dėl procesų visų valdymo, nes matome, kad įmonė galėjo ir greičiau reaguoti į dalykus“, – teigia Vilniaus vicemeras V. Benkunskas.

Aplinkos apsaugos pareigūnai aiškinasi ir galimą taršos atvejį Kauno rajone. Savaitgalį Akademijos miestelio gyventojai pastebėjo, kad į Kamšos draustinio upelį galbūt teka nevalytos nuotekos ir sklinda kanalizacijos kvapas. Aplinkosaugininkai sako, kad skundai buvo gauti ir mėnesio pradžioje, dabar nuotekas tvarkančios įmonės aiškinasi, kaip galėjo į lietaus kanalizaciją patekti buitinės nuotekos.

Populiariausi