Verslas

2015.09.10 17:53

Profsąjungų mitingas: naująjį Darbo kodeksą prilygina vergovės įteisinimui

Ketvirtadienį prie Seimo ir vyriausybės rengiamu mitingu profesinės sąjungos siekia pakeisti politikų požiūrį į naujajame Darbo kodekse norimus įteisinti darbo santykius, sako Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos (SAMPRO) pirmininkė Irina Judina.

Po 11 val. prie Seimo pradėjo rinktis pirmieji mitinguotojai. Apie 11.30 val. jų buvo kiek daugiau nei 100. Leidimas yra išduotas 2 tūkst. žmonių mitingui.

12–15 val. dėl Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos renginio bus draudžiamas transporto eismas Gedimino prospektu tarp A. Goštauto ir Totorių gatvių. Eismo dalyviai prašomi laikytis policijos nurodymų.

Ekonomistė, Vilniaus miesto tarybos narė Aušra Maldeikienė mano, kad šis mitingas nieko nepakeis, nes Lietuvos politikai neturi žmonių klausimo kultūros.

Ji taip pat sakė, kad vykstant diskusijoms dėl naujo Socialinio modelio, niekas nekalba apie patį modelį. „Jie šneka apie pokyčius Darbo kodekse, o modelis tai nesikeičia. Jis tiesiog tampa dar labiau neoliberalus“, – pastebėjo ji.

I. Judina aiškino, kad naujajame Darbo kodekse sudėta ideologija, skirta verslo palaikymui. „Jį reiktų pavadinti ne Darbo, o Verslo kodeksu“, – pabrėžė pašnekovė.

SAMPRO pirmininkė piktinosi, kad įstatymo pakeitimais siekiama visas galimybes suteikti verslui ir ženkliai apriboti darbuotojų teises.

„Reiktų daugiau kalbėti ne apie pinigus, o apie tai, kokie santykiai klostosi tarp darbuotojų ir darbdavių. „Baudžiavai darbe – NE!“ yra ne šiaip sau šūkis, o atspindi naujojo Darbo kodekso požymius, pagal kuriuos darbuotojas tampa darbdavio valios įrankiu, paverčiamas priemone, o tai galima palyginti su vergovės santvarkos įteisinimu“, – sakė I. Judina.

Politika be vertybių

A. Maldeikienė sakė viešojoje erdvėje vykstančios diskusijos apie naująjį Socialinį modelį yra neadekvačios.

„Lietuvos politinės partijos diskusijose apie ekonomiką dalyvauja išeidamos iš labai pragmatiškos nuostatos – reikia Vyriausybę palaikyti ar ne. Priklausomai nuo to, kokioje pusėje yra.

Tačiau ne dėl to, kad turėtų kažkokių intelektualinių pajėgumų įžvelgti ideologinius niuansus, kurie būtų jiems svarbūs. Todėl diskusijos yra nevertybinės, o grynai pragmatinės, pagal užimamus postus.

„Pavyzdžiui, tai, kad „socdemai“ šitą modelį kišą, gal ir nebūtų juokinga, jeigu jie neaiškintų, kaip tai pagerins darbuotojų padėtį.“, – sakė ji.

Kaltina manipuliavimu

Asociacijos „Investuotojų forumas“ vadovė Rūta Skyrienė teigė, kad politikus paveikti siekiančios profsąjungos savo brošiūrose naudoja melagingus pasisakymus.

„Jie manipuliuoja iš konteksto ištraukdami naujas nuostatas ir bando pateikti tai, kaip neigiamą dalyką. Nors patys daug kur pripažįsta, kad darbo santykius keisti ir modernizuoti reikia“, – kalbėjo pašnekovė.

Ji taip pat sakė, kad yra sunerimusi dėl Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės pasisakymo, kad įstatymus galbūt reiktų grąžinti svarstyti Vyriausybei.

„Bet juk diskusijos gali vykti paraleliai, nestabdant proceso. Juolab, kad dėl daugelio Darbo kodekso straipsnių Trišalėje taryboje sutarimas jau rastas“, – teigė R. Skyrienė ir palinkėjo politikams atsispirti profsąjungų spaudimui.

Argumentai be konteksto

A. Maldeikienė pastebėjo, kad Darbo kodekso pakeitimus palaikantys asmenys dažnai patys pateikia iš konteksto ištrauktus argumentus.

 „Pavyzdžiui, sako, kad atlyginimai kils, nes atsiras daugiau darbo vietų. Tačiau tų vietų ir dabar yra daug tuščių, bet atlyginimai nekyla, nes darbuotojai neturi derybinių galių.

Dar sako, kad bus „prievartinės profsąjungos“, o tai automatiškai reikš, jog darbuotojai bus labiau apsaugoti. Tačiau tai nieko nereiškia, nes tam reikia kitų dalykų“, – pažymėjo ekonomistė.

Planuojama, kad visuotinėje protesto akcijoje „Baudžiavai darbe – NE! Darbuotojų garantijų mažinimui – NE!“ dalyvaus daugiau nei 2 tūkst. žmonių.

Akcijos iniciatoriai sako nepritariantys Darbo kodekso pataisose numatytai ilgesnei darbo savaitei, mažinamoms socialinėms garantijoms, trumpinamoms atostogoms.

Vyriausybė ir darbdaviai teigia, kad darbo santykių liberalizavimas sukurtų daugiau darbo vietų ir skatintų investicijas.