Verslas

2015.09.10 07:05

Kaimynystėje bręsta dujų rinkos permainos: atsilieps ir mums

Aurelija Malakauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.10 07:05

Latvijos dujų rinkos monopolija gali subyrėti anksčiau, negu planavo „Gazprom“. Jei kaimyninės šalies  reguliatorius rytoj patvirtins naujas naudojimosi infrastruktūra taisykles, Latvijos įmonės, ko gero, įgaus galimybę įsivežti dujų iš Klaipėdos SGD terminalo, o Lietuvos dujų tiekėjai – lanksčiau naudotis Latvijos dujotiekiais ir požemine dujų saugykla.

Vienintelė Baltijos regione požeminę gamtinių dujų saugyklą turinti Latvija kol kas yra ir  bene vienintelė kliūtis Atvirai Baltijos regiono dujų rinkai. Dujų tiekimo monopoliją joje turi bendrovė „Latvijos gaze“, kurios trečdalį akcijų valdo „Gazprom“.

Jo išimtines teises saugo iki 2017-tųjų balandžio galiosianti šios bendrovės privatizavimo sutartis. O kol kaimyninės šalies dujų ūkis neišskaidytas taip, kaip Lietuvoje, Latvija riboja ir trečiųjų šalių  galimybę naudotis dujotiekiais ar puspenkto milijardo kubinių metrų dujų talpinančia požemine dujų saugykla.

Inčukalno požeminėje dujų saugykloje Lietuva nuolat laiko nedidelį gamtinių dujų  rezervą netikėtam atvejui. Pasistačiusi SDG terminalą planuoja čia laikyti ir dalį iš Norvegijos perkamų dujų .Tačiau kol kas tai – tik teorinė galimybė, nors paskirtasis dujų tiekėjas  su „Latvijos gaze“ yra sudaręs sutartį.

Pagal šią sutartį paskirtasis dujų tiekėjas „Litgas“ jau šiemet Inčukalne gali saugoti iki 100 mln. kubinių metrų dujų. Latviai tikina – saugykloje toms dujoms vietos atsirastų, tačiau pirmenybė teikiama ilgalaikes sutartis turintiems klientams.

„Žinoma, Lietuvos įmonės gali laikyti čia dujas pasibaigus šildymo sezonui, t.y, nuo balandžio iki spalio mėnesio pagal sutarčių sąlygas. O dujų kiekiai priklausytų tik nuo Lietuvos pusės“, – sakė „Latvijas gaze“ valdybos vicepirmininkas Mario Nullmeieris.

„Jie nustato labai griežtus dujų priėmimo ir atidavimo grafikus, kurie neatitinka paslaugų vartotojų poreikių. Iš šį pavasarį mes kreipėmės , kad mums leistų pasinaudoti saugykla, bet mums neleido, esą nėra techninių galimybių“, – pasakojo AB „Litgas“ generalinis direktorius Dominykas Tučkus.

Lietuviai tikisi, kad atverti Latvijos rinką anksčiau nei 2017 m. pavasarį padės naujos trečiųjų šalių prieigos prie infrastruktūros taisyklės, kurias rytoj turėtų tvirtinti kaimyninės šalies reguliuotojas. Jos turėtų įvesti skaidrumo ir lankstumo iki šiol monopolį saugančioje rinkoje.     

„Tikimės ir laukiame. Šį ketvirtadienį patvirtintos naujos redakcijos, kurios, tikimės, įteisins skaidrų pajėgumų suteikimą visiems rinkos dalyviams vienodomis sąlygomis ne tik tranzitui, bet ir pilnam pasinaudojimui infrastruktūra  – tiek perdavimo sistema tiek Inčukalnio dujų saugykla“, –  sakė AB „Klaipėdos nafta“ SGD terminalo direktorius Tadas Matulionis.

Terminalo vadovas tikisi, kad, įsigaliojus naujoms taisyklėms, o spalį baigus tiesti dujotiekį tarp Klaipėdos ir Kiemėnų (ten yra Lietuvos ir Latvijos dujų srautus skirstanti stotis), dujų iš terminalo galės įsigyti ir Latvijos vartotojai. Tarp turinčiųjų tokių ketinimų minima ir stambiausia Latvijos dujų vartotoja „Latvenergo“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.