Naujienų srautas

Verslas2020.01.18 15:52

Ūkininkai skundžiasi dėl gausybės tikrinimų: kartais kelios institucijos atlieka tuos pačius darbus

Gausybė tikrintojų, dažnai kelios institucijos tikrina tą patį, už nedidelius pažeidimus taikomos sankcijos, – tuo ūkininkai skundžiasi ne vienerius metus. Pasak žemės ūkio ministro, pas ūkininką turėtų vykti vienos tarnybos darbuotojai, jie informaciją galėtų pateikti ir kitoms institucijomis. Taip būtų sutaupyta lėšų, o ūkininkai dėl sumažėjusių tikrinimų turėtų daugiau laiko ūkio darbams.

Ūkininkas iš Radviliškio rajono didžiuojasi erdviame sandėlyje laikomu įvairių grūdų, žirnių, kanapių derliumi.

Kad už pasėlius, gyvulius gautų išmokas, ūkininkai deklaruoja šią veiklą. Dažnai sulaukia ir tikrintojų iš Nacionalinės mokėjimo agentūros, Maisto ir veterinarijos, Augalininkystės tarnybų, „EKOAGROS“, aplinkos apsaugos.

„Dubliuojasi tie tikrinimai, pvz.- NMA tikrina viską, o kiekviena tarnyba tik savo sritį. Toks papildomas stresas, rūpestis - ypač tas tikrinimas per darbymetį yra ūkininkams nepatogus“, – sako Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Hofmanas.

Pavyzdžiui, gyvuliai turi būti įregistruoti ir pažymėti ženklais su numeriu. Jeigu tikrintojas aptinka gyvulį be tokio „auskaro“,- nuobauda garantuota.

Skaičiuojama, kad iš daugiau nei šimto tūkstančių Lietuvos ūkininkų kasmet tokiu būdu nubaudžiamas dešimtadalis.

„Kartais būna neūkiškumas, kartais nežinojimas, kartais techninė klaida, ko pasėkoje ūkininkams pritaikomos sankcijos. Pirmiausia reikia pergalvoti prevencines priemones, suteikti ūkininkams galimybę pasitaisyti“, – teigia Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas.

Pasak ministro, kad kelios Žemės ūkio ministerijai pavaldžios tarnybos netikrintų to paties, pas ūkininką turėtų vykti vienos darbuotojai, jie pateiktų informaciją ir kitai institucijai.

„Kur tikrina ir veterinarijos tarnyba ir NMA, kad tai galėtų atlikti viena veterinarijos tarnyba, kad nereikėtų agentūrai važiuoti. Tai siūlymas buvo, kad nuo 2021 m., o mes pasistengsime, kad nuo 2020 m gal pavyks, jei spėsime iki kovo 1 d. Vyriausybėje priimti nutarimą, pakeisti“, – sako ministras.

Taip pat svarstoma, kad būtų galima rečiau tikrinti, pavyzdžiui ekologinius ūkius, jei anksčiau pažeidimų juose neužfiksuota.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi