Naujienų srautas

Verslas2015.09.09 15:26

Rugpjūtį dauguma lietuvių atostogavo ir vartojo mažiau

LRT.lt 2015.09.09 15:26

Prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, po vartojimo suaktyvėjimo liepos mėnesį, vasaros pabaiga šiemet prekybininkams buvo kiek ramesnė – vartojimo lygis rugpjūtį buvo toks pat kaip ir praėjusių metų tuo pačiu periodu, rašoma pranešime spaudai. Tai galėjo lemti atostogų sezonas – didžioji dalis lietuvių šiuo metu paprastai atostogauja ir mažiau laiko leidžia virtuvėje.

„Pastebėjome, kad vartojimo pokyčius šiemet prognozuoti sunkiau nei pernai – pirkėjų nuotaikoms ir jų pirkinių krepšeliams įtaką vis dar daro euras, ne visai būdingi staigūs klimato pokyčiai, taip pat ir besikeičiantys vartojimo įpročiai. Rugpjūčio rezultatus galbūt būtų galima paaiškinti tuo, kad nemažai gyventojų šiuo laikotarpiu atostogauja – matome, kad, lyginant su liepos mėnesiu, šiek tiek sumažėjo maisto gamybai reikalingų maisto produktų ir prekių paklausa“, – komentuoja prekybos centro generalinis direktorius Žydrūnas Valkeris.

„Maxima“ jau yra skelbusi, kad pirmą kartą vartojimo atsigavimą po euro įvedimo šiemet fiksavo balandį. Vėliau jis kiek smuktelėjo ir stabilizavosi birželį, o liepą buvo gana žymiai suaktyvėjęs.

Prekybos centro rugpjūčio mėnesio pardavimo duomenimis, išaugo „lengvų“ užkandžių ir maisto produktų paklausa – vaisių ir daržovių, mėsos produktų, paruoštų iškart kepti kepsninėse, kiaušinių. Gausiau pirkti ir ledai, kulinarijos gaminiai, konservai, sausos bakalėjos prekės – dribsniai, košės, prieskoniai. Tradiciškai, atšilus orams, išauga nealkoholinių gėrimų ir alaus pardavimai – taip buvo ir šių metų rugpjūtį.

Pastebėta, kad rugpjūtį, lyginant su liepa, kiek mažiau vartota pieno produktų, šviežios mėsos ir žuvies, šaldytų miltinių gaminių bei šaldytų uogų, grybų. Mažiau laiko leisdami namuose, gyventojai mažiau pirko ir buities chemijos prekių. Įdomu, kad kanceliarijos prekės populiarėjo, tačiau ne taip sparčiai kaip liepą – veikiausiai mokyklai vaikus gyventojai pradėjo ruošti anksčiau, dar vasaros viduryje arba šiuos pirkinius atidėjo rugsėjui. Be to, pastebima, kad pastaruosius kelerius metus vis daugiau pirkėjų kanceliarines prekes perka ištisus metus, įsigydami jų tik artimiausiems mėnesiams.

Rugpjūtį populiarėjo ir kosmetika bei sveikatingumo prekės, apranga, knygos ir žurnalai – tai patvirtina prielaidą, kad nemažai žmonių šiuo laikotarpiu atostogavo ir pirko atostogoms trūkstamus reikmenis. Bene didžiausias pardavimų augimas pastebimas žaislų, sporto, laisvalaikio ir kitų lauko prekių skyriuje – tam įtakos turėjo geri orai ir prekybos tinklo taikytos nuolaidos. 

Vartotojų nuotaikas taip pat rodantis šalies Statistikos departamento fiksuojamas Vartotojų pasitikėjimo rodiklis šių metų rugpjūtį išliko toks pats kaip liepą – buvo minus 8. Lietuvos statistikos departamentas aiškina, kad pesimizmą dėl bedarbių skaičiaus ir namų ūkio finansinės padėties pokyčių per artimiausius 12 mėnesių atsvėrė optimistiškesnės prognozės dėl šalies ekonominės padėties ir galimybės nors kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėnesių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi