Verslas

2020.01.16 16:34

Įmonė „Grigeo Klaipėda“ pateikė savo įvykių versiją dėl vamzdžio

LRT.lt 2020.01.16 16:34

Praėjusią savaitę „Grigeo Klaipėda“ sudaryta komisija ketvirtadienį pateikė pirmines vidinio tyrimo išvadas. Kaip rašoma išplatintame pranešime žiniasklaidai, išvados rodo, jog nėra tiesioginio vamzdžio į marias iš „Grigeo Klaipėda“ teritorijos. 

„Grigeo Klaipėda“ atstovai neatskleidė, kas sudaro šią komisiją, paaiškindami, kad to neleidžia asmens duomenų apsaugos tvarka. Vidinio tyrimo komisija buvo sudaryta sausio 8 dieną, ją sudaro 5 bendrovės darbuotojai. Tyrimas atliekamas pasitelkiant teisės ekspertus.

Įmonė aiškina, kad visos gamyklos nuotekos buvo surenkamos ir pumpuojamos į už miesto, Dumpiuose, esančius įmonės nuotekų valymo įrenginius, iš kurių apvalytos nuotekos susiliedavo į bendrą srautą su bendrovės „Klaipėdos vanduo“ išvalytomis nuotekomis ir dar 10 km tekėjo uždaru kanalu į marias.

Skelbiama, kad avarinis vamzdis yra tik „Grigeo Klaipėda“ valymo įrenginių teritorijoje.

„Jokio kito vamzdžio, apeinančio visus ar dalį valymo įrenginių, nerasta. Šis vamzdis eina nuo pirminio (mechaninio) valymo įrenginio ir nukreipia nuotekas į avarinį nuotekų išleidimo kanalą“, – teigiama komisijos išvadose.

„Nei iš AB „Grigeo Klaipėda“ teritorijos Nemuno g. 2 Klaipėdos mieste, nei iš bendrovės valdomos nuotekų valyklos Dumpių k. mechaniškai ar biologiškai apvalytos nuotekos negalėjo patekti tiesiogiai į Kuršių marias“, – teigiama išplatintame pranešime.

Komisija nustatė, kad visoms „Grigeo Klaipėda“ nuotekoms buvo atliekamas pirminis mechaninis valymas – į nuotekų transportavimo liniją jos patekdavo po valymo gamykloje esančiu flotatoriumi, kuriame sugaudomos skendinčios kietosios medžiagos. Dumpių kaime tęsiamas mechaninis ir biologinis valymas.

Komisija taip pat nustatė, kad visos nuotekos buvo apskaitomos, net ir keliavusios avariniu vamzdžiu, tad slapta leisti nuotekas tiesiai į Kuršių marias neįmanoma.

„Nuotekoms apeiti nuotekų išleidimo kanalo apskaitos mazgą galimybės nėra. Nuotekų išleidimo kanalo apskaitos mazge sumontuoti du vamzdžiai, kurių vienas plombuotas bendrovės „Klaipėdos vanduo“, o kitame įrengtas nuotekų kiekio skaitiklis“, – teigiama išvadose.

Išvadose pateikiama ir nuotekų valymo schema: iš gamyklos Nemuno g. 2 mechaniniu būdu apvalytos nuotekos, atkeliavusios į Dumpių k., patekdavo į nuotekų paskirstymo kamerą, tuomet į pirminį nusodintuvą mechaniniam nuotekų valymui, iš jo – į nusiurbimo šulinį. Iš jo nuotekos galėjo būti nukreipiamos 3 atskirais vamzdynais su 3 atskiromis perjungimo sklendėmis.

Pirmąja – nuotekos gali būti nukreipiamos atgal į nuotekų paskirstymo kamerą, antrąja sklende nuotekos buvo nukreipiamos į biologinio valymo įrenginį. Trečioji – tai avarinio darbo režimo sklendė, kurios pagalba, nuotekos gali būti nukreipiamos į nuotekų išleidimo kanalą.

Vamzdis eina nuo pirminio (mechaninio) valymo įrenginio ir nukreipia nuotekas į avarinį nuotekų išleidimo kanalą“, – teigiama komisijos išvadose.

LRT.lt primena, kad Klaipėdos prokurorai antradienį pradėjo tyrimą dėl bendrovės „Grigeo Klaipėda“ veiklos. Teigiama, kad įmonė nevalytas nuotekas į Kuršių marias galėjo leisti sąmoningai.

Aplinkos ministras teigė, kad tai galėjo būti daroma jau nuo 2012 metų, o gamtai padaryta žala gali siekti apie 60 mln. eurų.

Kiek anksčiau įmonių grupės „Grigeo“ prezidentas ir didžiausias akcininkas Gintautas Pangonis patvirtino, kad tik mechaniškai išvalytos nuotekos į Kuršių marias buvo leidžiamos tyčia, tačiau jis teigia apie tai nežinojęs.