Naujienų srautas

Verslas2020.01.14 15:50

Nausėdos patarėjas: aplinkos apsaugos sistema neveikia – nėra nei valios, nei vizijos

atnaujinta 16.50

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitiko su aplinkos ministru Kęstučiu Mažeika ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovu Žydrūnu Bartkumi aptarti ekologinių problemų. Prezidento patarėjas tikino, kad aplinkos apsaugos sistema ne tik kad neveikia, bet ir yra palanki teršėjams.

Po susitikimo G. Nausėdos patarėjas Jaroslavas Neverovičius teigė, kad iš pastarųjų pavyzdžių matoma, kad aplinkos apsaugos sistema Lietuvoje neveikia.

„Iš Alytaus, Klaipėdos atvejų matome, kad aplinkos apsaugos sistema neveikia – nėra nei valios, nei vizijos, kaip dirbti su iššūkiais. Galima pasakyti, kad aplinkos apsaugos sistema saugo pažeidėjus“, – sako patarėjas.

Patarėjas pabrėžė, kad susitikime buvo kalbama, kad reikalinga prevencija, rizikų valdymo sistema, o tada būtų aišku, kaip būtų galima pasiekti norimus tikslus.

„Artimiausias privalomas darbas – padaryti auditą, kurio rezultate turėtume sąrašą objektų, kurie kelia riziką, kur galėtume aiškiai matyti, su kuo Aplinkos apsaugos departamentas dirba“, – sako J. Neverovičius.

J. Neverovičius teigia, kad susitikimo metu ministerija pažadėjo užtikrinti atitinkamų teisės aktų priėmimą. Pirmieji žingsniai dėl to bus žengiami jau trečiadienį.

„Išgirdome, kad bus nustatyti asmenys, kurie atsakingi už situaciją, kurią šiandien turime“, – teigia patarėjas.

„Pirmas žingsnis – audito atlikimas, kad žinotume, kokie rizikingi objektai egzistuoja, kokia tarša, kaip tarša kontroliuojama, kokia sistema monitoringo, kokie sprendimai priimami dėl verslo plėtros, verslo stabdymo“, – sako patarėjas.

„Kaip matėme Alytaus, kitų padangų perdirbimo įmonių atveju, kad nėra sprendimų užtikrinimo, kaip kontroliuojamos atliekos. Klaipėdos atvejis – įmonė augo, plėtėsi, augino gamybą, tačiau tos atliekos, kurios buvo priduodamos, nedidėjo ir tai nekėlė klausimų“, – pastebi J. Neverovičius.

K. Mažeika taip pat pabrėžia, kad iki šiol aplinkosaugos sistema buvo naudinga teršėjams.

„Iki šių metų aplinkosaugos sistema buvo kuriama tokia, kuri būtų įrankiu tiems, kuriems apsimoka teršti. Teršėjus suvaldyti buvo praktiškai neįmanoma“, – tikina ministras.

„Paskutinis atvejis, kai buvo planuojama ir ta veikla daroma tyčia, tai tyčinė tarša, ne momentinė, ne bandymas išvengti kažkokio aplinkosaugininko intervencijos“, – pastebi ministras, kalbėdamas apie „Grigeo Klaipėda“ atvejį.

K. Mažeika tikina, kad bus tiriama, koks vaidmuo šioje situacijoje turėjo atitekti ne tik Aplinkos ministerijai, bet ir Aplinkos apsaugos agentūrai, kuri išduoda leidimus, ir Aplinkos apsaugos departamentui. Savivaldybės, ministro manymu, taip pat neturėtų likti nuošalyje.

„Priekaištų yra ir savivaldai, kuri gali būti ta institucija, kuri galėtų tai užkardyti. Jei kalbame apie tam tikrų asmenų buvimą ir nebuvimą sistemoje“, – sako jis.

K. Mažeika sako, kad jau trečiadienį bus kalbama apie trijų asmenų galimybę toliau dirbti sistemoje.

„Pirminis planas yra nušalinti asmenis, kurie kelia bet kokius įtarimus bet kuriame iš atvejų tiek Alytaus, tiek Klaipėdos, tiek kituose atvejuose, kur yra galimi įtarimai, kad vienas ar kitas specialistas ar tarnybos darbuotojas piktnaudžiavo savo tarnyba“, – antradienį prezidentūroje sakė ministras.

STT siūlo pagalbą Klaipėdoje

Ž. Bartkus taip pat sakė, kad STT siūlo prokuratūrai savo pagalbą tyrime dėl „Grigeo“ taršos.

Pasak jo, tai leistų tirti ne tik aplinkosaugos taisyklių pažeidimus, bet ir galimą pareigų neatlikimą iš pareigūnų pusės.

Teisėsauga apie tyrimą dėl Kuršių marių taršos paskelbė praėjusią savaitę.

Prokurorai įtaria, kad „Grigeo Klaipėda“ sistemingai į vandens telkinį leido nevalytas nuotekas.

Įmonių grupės „Grigeo“ prezidentas ir didžiausias savininkas Gintautas Pangonis sako, kad netinkamai išvalytos nuotekos į Kuršių marias pateko per avarinį vamzdį.

Pareigūnai taip pat atlieka tyrimą dėl pernai spalį Alytaus padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ kilusio gaisro. Jame įtarimai pareikšti penkiems asmenims, tarp jų – dviem aplinkosaugininkėms Aušrai Bružienei ir Aušrai Kričenienei dėl netinkamo pareigų atlikimo.

Šis susitikimas vyko teisėsaugai tęsiant tyrimus dėl kartono fabriko „Grigeo Klaipėda“ taršos Kuršių mariose ir gaisro Alytaus padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“.

Teisėsauga apie tyrimą dėl Kuršių marių taršos paskelbė praėjusią savaitę.

Prokurorai įtaria, kad „Grigeo Klaipėda“ sistemingai į vandens telkinį leido nevalytas nuotekas. Įmonių grupės „Grigeo“ prezidentas ir didžiausias savininkas Gintautas Pangonis sako, kad netinkamai išvalytos nuotekos į Kuršių marias pateko per avarinį vamzdį.

Pareigūnai taip pat atlieka tyrimą dėl pernai spalį Alytaus padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ kilusio gaisro. Jame įtarimai pareikšti penkiems asmenims, tarp jų – dviem aplinkosaugininkėms dėl netinkamo pareigų atlikimo.

Prezidentas su ministru ir STT vadovu taip pat aptarė situaciją Utenos rajone, kur praėjusią savaitę rastos netinkamai laikomos pavojingos laboratorinės ir cheminės atliekos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi