Naujienų srautas

Verslas

2020.01.14 08:57

Seime įregistruota pataisa: už pranešimą apie „Grigeo Klaipėda“ teršimą asmuo gautų 600 tūkst. eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.01.14 08:57

Į bendrovės „Grigeo Klaipėda“ skandalą sureagavo ir Seimo nariai. Siūlo pataisą, jog už suteiktą vertingą informaciją išsiaiškinant nusikaltimą, asmeniui būtų skiriamas atlygis, kuris būtų ne mažesnis nei 1 proc. nuo padarytos žalos valstybei. 

Seimo narių grupė antradienį įregistravo pataisą, kuria siekiama, jog už suteiktą vertingą informaciją išsiaiškinant nusikaltimą, asmeniui būtų skiriamas atlygis, kuris būtų ne mažesnis nei 1 proc. nuo padarytos žalos valstybei.

Įstatymo iniciatoriaus, konservatoriaus Mykolo Majausko teigimu, kompanijos „Grigeo Klaipėda“ ilgus metus vykdyta aplinkosaugos reikalavimų neatitinkanti veikla buvo atskleista pasinaudojant būtent vidine informacija.

Todėl, jei žala gamtai, kaip teigia aplinkos apsaugos ministras Kęstutis Mažeika, siektų 60 mln. eurų, asmeniui, pranešusiam apie įmonės daromą pažeidimą, galėtų būti atseikėtas ne mažesnis nei 600 tūkst. eurų atlygis už suteiktą informaciją.

Šiuo metu galiojantys teisės aktai numato, jog pranešėjams, pateikusiems kompetentingai institucijai vertingos informacijos apie pažeidimus, gali būti atlyginama Vyriausybės nustatytomis sąlygomis ir tvarka, o šio atlyginimo dydis yra proporcingas dėl pažeidimo padarymo atsiradusiai ar galėjusiai atsirasti žalai, jeigu ją įmanoma apskaičiuoti.

Įstatymo aiškinamajame rašte teigiama, kad dabartinis atlygio už informaciją reglamentavimas yra pernelyg abstraktus, tiesiogiai nesusietas su baudos už padarytą nusikaltimą dydžiu ir nepakankamai motyvuojantis potencialius pranešėjus. Be to, atlygis už vertingą, kelią nusikalstamai veikai užkertančią informaciją Lietuvoje yra suteikiamas itin retai.

M. Majauskas pažymi, jog užsienio šalyse yra susiformavusi praktika skirti konkrečią sumą nuo išieškotos baudos ar žalos dydžio. Pavyzdžiui, JAV veikia keturios pranešėjų skatinimo programos, pagal vieną kurių apie pažeidimą pranešęs asmuo gali tikėtis nuo 10 iki 30 proc. atlygio, jei nubaustam subjektui skirtos piniginės sankcijos viršijo 1 mln. dolerių. Anot M. Majausko, Lietuvoje siūlomas atlygis už informacijos suteikimą gali būti nemotyvuojantis.

„Minimalaus atlygio už vertingą informaciją nustatymas taptų svarbia paskata informacijos apie daromus nusižengimus turintiems, bet ja pasidalinti nedrįstantiems asmenims. Taip pat tai būtų efektyvi prevencinė priemonė pažeidimus darantiems asmenims“, – teigia parlamentaras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi