Verslas

2015.02.12 21:36

TVF Lietuvai šiemet prognozuoja 3 proc. infliaciją

ELTA 2015.02.12 21:36

Lietuva Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos kritikuojama dėl aukšto nedarbo lygio, ypač nerimą kelia jaunimo nedarbas, ir įspėjama, kad gali būti priklausoma nuo euro zonos krizės.    

Lietuva Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos kritikuojama dėl aukšto nedarbo lygio, ypač nerimą kelia jaunimo nedarbas, ir įspėjama, kad gali būti priklausoma nuo euro zonos krizės.

TVF išvadose Lietuva įvertinama už tai, kad sumažino biudžeto deficitą, tačiau perspėjama, kad ūkio augimui riziką kelia išorės veiksniai, o ypač euro zonos krizė. Tai paveiktų Lietuvos skolinimosi kainą.

Anot TVF, pagrindinis valdžios dėmesys turi būti nukreiptas į fiskalinę konsolidaciją, bankų sistemos stiprinimą ir kitas struktūrines reformas, paskatinančias augimą ir užtikrinančias ilgalaikių darbo vietų kūrimą.

TVF prognozuoja, kad šiais metais šalies bendrojo produkto augimas mažės iki 2,75 proc. Tam esą įtakos turės mažėjantis eksportas, nerimas dėl pasaulio ir Europos ateities. Šiais metais infliacija turėtų siekti apie 3 proc., galima pasiekti 3 proc. nuo BVP biudžeto deficitą.

TVF, kaip įprastai, siūlo įvesti nekilnojamojo turto mokestį, apmokestinti transporto priemones.

Po susitikimo su Premjeru TVF misijos vadovė Lietuvai Julie Korack sakė, kad net ir blogiausio scenarijaus atveju Lietuvos ekonomika augs nepaisydama gerokai mažesnio ekonomikos augimo Europoje. Viešnia pagyrė Lietuvos padarytą didelį progresą po 2008 m. krizės.

„Šiam progresui įtakos turėjo Vyriausybės ryžtingos politikos priemonių įgyvendinimas. Matome, kad augimas grįžo ir atsigavimas vyksta. Kita vertus, šiais metais augimas bus mažesnis dėl išorinių priežasčių ir iš ten kylančių rizikų. Lieka daug iššūkių, su kuriais susiduria šalis, įskaitant didelį nedarbą“, – sakė Dž. Korak. Pasiteiravus, ar šalies ūkio atsigavimas taptų įmanomas įvykus baisiausiam euro zonos scenarijui, TVF misijos vadovė teigė, kad Lietuva yra pažeidžiama reiškinių, vykstančių Europoje, tačiau, sugriuvus euro zonai, Lietuvos augimas ir toliau vyktų, nors Europoje jis bus daug lėtesnis.

„Per visą darbo Vyriausybėje laikotarpį mes tikrai labai aukštai vertiname bendradarbiavimą su TVF, bet kartu norėčiau pabrėžti, kad džiaugiamės, jog Lietuva yra įrodymas, kad sunkiausias krizes galime suvaldyti ir įveikti patys, neprašydami pagalbos, taip pat ir TVF“, – sakė Ministras Pirmininkas.

TVF misijos atstovai Lietuvoje darbą susitikimais Finansų ministerijoje ir Lietuvos banke pradėjo pirmadienį.

TVF pasiūlymai yra rekomendacinio pobūdžio. TVF Europos departamento misija į Lietuvą atvyksta kas pusmetį.

TVF ir Lietuvos bendradarbiavimo pagrindas yra ekonominės konsultacijos pagal TVF Steigimo sutarties IV straipsnį.

Tarptautinio valiutos fondo narė Lietuva yra nuo 1992 m. Šiuo metu TVF priklauso 187 šalys.