Naujienų srautas

Verslas2020.01.13 11:30

Lenkijoje – jau dešimtas paukščių gripo protrūkis

LRT.lt 2020.01.13 11:30

Kaimyninės Lenkijos atsakinga institucija informavo apie praėjusį savaitgalį užregistruotą naują, 10-ą paukščių gripo protrūkį, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Myslibožo apskrityje (Vakarų Pamario vaivadija), netoli Vokietijos sienos, užregistruotas didelio patogeniškumo (H5N8) paukščių gripo protrūkis kalakutų fermoje, kurioje buvo laikomi 22 629 jauni kalakučiukai (14 savaičių).

Pradėjus paukščiams masiškai gaišti (nugaišo apie 600), buvo atrinkti mėginiai ištirti dėl paukščių gripo. Ištyrus Lenkijos veterinarijos tyrimų institute, ligos diagnozė pasitvirtino. Lenkijos atsakingi darbuotojai ėmėsi privalomų saugos ir prevencijos priemonių – visi kalakučiukai nugaišinti ir saugiai sunaikinti, aplink kalakutų auginimo ūkį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos. Nei gyvi paukščiai, nei kalakutiena iš šio ūkio nebuvo tiekiama rinkai. Specialistai atlieka tyrimus, aiškinasi, kokiu keliu virusas galėjo patekti į ūkį, nes šis protrūkis nesusijęs su prieš tai nustatytais. Tiriamos įvairios versijos, neatmetama, jog virusas buvo perneštas laukinių vandens paukščių.

VMVT sugriežtino kontrolės priemones iš Lenkijos paskelbtų apribojimo zonų įvežamiems inkubaciniams kiaušiniams, paukščiams ir paukštienos gaminiams, paukščių mėšlui.

VMVT vykdo sustiprintą laukinių paukščių stebėseną, atlieka tyrimus paukščių gripui nustatyti. Praėjusią savaitę Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute buvo ištirti 3 nugaišusių gulbių ir 1 anties mėginiai. Ligos virusas nepasitvirtino nė vienu atveju.

Veterinarijos specialistai dar kartą ragina mūsų šalies paukščių augintojus ir laikytojus išlikti budriais, sustiprinti biologinio saugumo reikalavimų laikymąsi – užtikrinti, kad naminiai paukščiai neturėtų kontaktų su laukiniais, negirdyti paukščių atvirų telkinių vandeniu, prižiūrėti, kad pašarai būtų laikomi saugiai, neprieinami laukiniams paukščiams, kurie yra pagrindiniai šio virusio platintojai. Taip pat rekomenduojama kuo dažniau skalbti drabužius, dezinfekuoti batus, instrumentus ir kt.

Nors didelio patogeniškumo paukščių gripas nustatytas už kelių šimtų kilometrų nuo Lietuvos sienos ir dar nėra prasidėjusi aktyvi pavasarinė laukinių vandens paukščių migracija, VMVT primygtinai prašo laikyti naminius paukščius uždarytus, kurį laiką neišleisti jų į lauką. VMVT primena, kad tik laikantis veterinarijos specialistų nurodymų ir rekomendacijų, įmanoma išvengti ženklių ekonominių nuostolių ne tik savo ūkiui, bet ir visam šalies paukštininkystės sektoriui.

Rekomendacijas paukščių augintojams ir daugiau informacijos apie paukščių gripą galima rasti: https://vmvt.lt/node/874 .

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi