Verslas

2020.01.10 18:18

Bliūkšta „Grigeo“ prezidento išsakyta versija apie avarinį vamzdį – aiškėja schema, kaip nuotekos tekėjo į marias

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.10 18:18

Prokurorai neatmeta, kad nevalytos bendrovės „Grigeo Klaipėda“ nuotekos ne vienus metus į Kuršių marias buvo leidžiamos su vadovybės žinia sąmoningai.

Esą surinkta pakankamai duomenų pagrįstai manyti, jog vykdyta nusikalstama veikla ir vakar bendrovės prezidento išsakyta versija bliūkšta: jokio avarinio vamzdžio brėžiniuose nėra, dėl to aplinkosaugininkai iki šiol pažeidimų ir neaptiko, o nuotekų siurblinėje esanti sklendė junginėjama buvo kasnakt.

Reaguodama į per trumpą laiką įvykusias ekologines nelaimes - gaisrą padangų perdirbimo įmonėje Alytuje ir nevalytų nuotekų išleidimą į Kuršių marias, Seimo konservatorių frakcijos narė Ingrida Šimonytė teikia Seimui siūlymą pavesti Valstybės kontrolei atlikti valstybinį auditą ir įvertinti aplinkosaugos ir jas kontroliuojančių institucijų veiklą.

Tyrėjams besiaiškinant kaip teršalai patenka į Kuršių marias, paaiškėjo, kur slypi „Grigeo Klaipėda“ nuotekų sklendės.

„Mes to negalim pasakyti konkrečiai, tai, kad buvo junginėjamos sklendės ir buvo junginėjamos tyčia, tam, kad išleisti nevalytas nuotekas. Manome, kad kiekvieną naktį“, – susirinkusiems žurnalistams pasakojo prokurorė.

Antradienio naktį čia darbavęsi pareigūnai pamatė, kad nuotekos patenka tik į pirminį sėsdintuvą, ten mechaniškai jos valomos, bet visa chemija lieka ir čia suraizgytais vamzdžiais patenka į „Klaipėdos vandens“ išvalytų nuotekų išleidimo vamzdį - juo suteka į marias.

„Tas nevalytų nuotekų išleidimas buvo padarytas taip, kad apskaitos vietoje yra švarios nuotekos, kontrolės taške, po to įsikerta visas srautas ir per kiekio apskaitos prietaisą jau eina visas srautas. Kiekiai yra tikri, o išvalymo rodikliai – fiktyvūs“, – sako Aplinkos ministerijos atstovas Raimondas Sakalauskas.

Naktį sustabdyti tekančias nuotekas staiga nebuvo įmanoma, tad ir pavyko nustatyti aferą. Miške tąnakt rastas šulinys, kuriame buvo nevalytos įmonės nuotekos, tyrėjai atliko bandymą įpylę dažų.

Vakar „Grigeo“ prezidentas Gintautas Pangonis kalbėjo apie avarinį vamzdį, tačiau aplinkosaugininkai sako, kad jokio vamzdžio dokumentuose nėra, esą dėl to ir tikrinant jokių pažeidimų neaptikta – neieškota to, ko nėra brėžiniuose.

Dabar 20 dienų bendrovės „Grigeo Klaipėda“ veiklą aiškinsis aplinkosaugininkų komanda, skaičiuos, kiek nuotekų išleista ir kokia žala aplinkai padaryta.

Tyrimo ėmėsi ir Seimo aplinkos apsaugos komitetas, jis surengė išvažiuojamąjį posėdį. Jau matyti įstatymų spragos.

Kitą savaitę prokurorai žada pareikšti įtarimus. Įtariamųjų bus ne vienas ir ne du, sako prokurorė, jeigu sklendžių operatoriai suvokė, ką daro, įtariamaisiais gali tapti ir jie. Klaipėdos aplinkosaugininkų laukia vidiniai patikrinimai.

Žinios. Įtariama, kad atliekas į Kuršių marias „Grigeo“ leido su vadovų žinia
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.