Verslas

2020.01.09 14:12

Klaipėdos meras ragina atlikti vamzdynų nuotrauką, „Grigeo“ laikosi savo pozicijos

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, Saulius Jakučionis, BNS2020.01.09 14:12

Po dviejų dienų tylos ketvirtadienį savo poziciją dėl į marias leistų nevalytų nuotekų išsakė įmonės „Grigeo“ vadovybė. Grupės prezidentas Gintautas Pangonis atsiprašė visuomenės, teigė, kad nuo pareigų nušalinti už nuotekas atsakingi „Grigeo Klaipėdos“ darbuotojai, o Kuršių marioms tvarkyti įmonė kurs specialų fondą.

Pasiaiškinti Klaipėdos vadovams ketvirtadienį atvyko ir įmonės „Grigeo Klaipėda“ vadovas bei ją tikrinę aplinkosaugininkai. Kol tyrimas dėl nuotekomis terštų Kuršių marių nebus baigtas, „Grigeo“ produkcijos atsisako dar du prekybos tinklai – „Senukai“ ir „Norfa“. Popiet prie pagrindinės įmonės būstinės Vilniuje rengiamas protestas.

Grubliauskas ragina atlikti vamzdynų nuotrauką

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas ketvirtadienį paragino atlikti Kuršių marias teršusios „Grigeo Klaipėdos“ vamzdynų geodezinę nuotrauką, siekiant atsakyti į klausimus apie tai, ar nevalytos nuotekos į vandens telkinį buvo leidžiamos tyčia.

„Prokuratūra turėtų atlikti labai aiškius geodezinius tyrimus, matavimus, atliekant tą vadinamąją geodezinę nuotrauką, kuri labai aiškiai parodytų, kur kokie tinklai iš tikrųjų yra po žeme“, – žurnalistams uostamiesčio savivaldybėje sakė meras, surengęs pasitarimą dėl susidariusios padėties.

„Tokioje situacijoje būtų labai korektiška pačiai įmonei finansuoti tokius dalykus, valstybei tai neturėtų kainuoti“, – pridūrė jis.

Prokuratūra prieš dvi dienas paskelbė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl Kuršių marių taršos, oficialūs įtarimai dar niekam nėra pareikšti.

V. Grubliauskas sakė, kad jam naujiena apie taršą buvo šokiruojanti ir sukrečianti.

„Neabejoju, kad prokuratūros tyrimas tikrai turės tęstis ne tik įvardinant kaltuosius, bet ir įvardinant neveiklumą, neveiklias organizacijas ar pareigūnus. Čia atsakomybės klausimas turėtų būti maksimalus“, – tvirtino Klaipėdos vadovas.

Pasak jo, „Grigeo Klaipėda“ padarė didelė klaidą ilgai neteikdama paaiškinimų visuomenei.

„Tas tylėjimas iš tikrųjų davė labai gerą aplinką įvairiems vertinimams, mąstymams, pamąstymams ir kaltinimams“, – kalbėjo V. Grubliauskas.

Aplinkosaugininkų patikrinimai laukia ir kitų „Grigeo“ bendrovių, vis daugiau prekybos tinklų atsisako šios bendrovės produkcijos. Visos įmonių grupės prezidentas atsiprašė už taršą ir pranešė, kad „Grigeo“ sukūrė fondą Kuršių marioms tvarkyti.

Nuotekos pateko per avarinį vamzdį?

Einant trečiai parai, kai prokurorai paskelbė apie įtarimus, kad bendrovė „Grigeo Klaipėda“ nevalytomis nuotekomis teršė Kuršių marias, „Grigeo“ prezidentas G. Pangonis pranešė, kad nuotekos į marias pateko per avarinį vamzdį. Pasak jo, dar aiškinamasi, kiek laiko tai vyko ir kiek neišvalyto vandens pateko į marias.

Tuo metu Klaipėdoje pas merą apsilanko aplinkosaugininkai ir bendrovės „Grigeo Klaipėda“ vadovas. Jis sako, kad vidinis tyrimas dar tęsiamas.

„Pirminis valymas veikia efektyviai ir visada veikė. Dabar, tai ką aš išsiaiškinau trečiadienį, – kitas etapas, biologiniai valymo įrenginiai, vyksta tyrimas“, – tvirtina „Grigeo Klaipėdos“ generalinis direktorius Tomas Eikinas.

Apie naktinį teisėsaugininkų reidą bendrovėje Klaipėdos aplinkosaugininkai nežinojo – jie ir toliau teisinasi bendrovę tikrinę įprastine tvarka. O tai reiškia, kad tokie tikrinimai atliekami įmones įspėjus.

„Turim prieš 10 d. pranešti, jeigu yra neplaninis, o šiais atvejais buvo neplaninis, mes vis tiek su įgaliojimu važiuodavom į įmonę“, – tikina Klaipėdos miesto aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Romualdas Dužinas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.