Verslas

2020.01.09 13:56

Mažeika „Grigeo“ vadovo komentarą vertina kritiškai ir netiki, kad vamzdis buvo avarinis

buvęs ministras Navickas: greitu metu skandalas pasimirš; atnaujinta 16.02

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako, kad įmonių grupės „Grigeo“ vadovo Gintauto Pangonio komentaras buvo pavėluotas ir taip bandoma kratytis atsakomybės.

„Bandoma kratytis atsakomybės ir pasakyti, kad nežinojo jis, nežinojo specialistai, bet tai, kas buvo padaryta, kai bus pareikšti įtarimai dėl sumų ir kiekių, kai bus faktai, matysime, kad nuotekos buvo leidžiamos nuolat“, – įsitikinęs K. Mažeika.

Ministro duomenimis, tai nebuvo avarinis vamzdis: „Gamykla pastatyta maždaug 1960-aisiais. Galbūt jis (vamzdis – LRT.lt) buvo naudojamas, kaip avarinis, bet yra gana keista, kai šalia įmonės per kelis šimtus metrų yra moderni Klaipėdos vandenų valymo įrengimo aikštelė, kai įmonė turi tiesioginį prisijungimą prie įmonės ir gali valyti nuotekas. [...] Avarijos atveju nuotekas valytų Klaipėdos vandenys“, – LRT RADIJUI komentuoja ministras.

Reaguodamas į prezidento Gitanos Nausėdos pasisakymą, esą ministras turėtų prisiimti atsakomybę už minėtą įvykį ir tikrinti kitus objektus, K. Mažeka sako, jog visi atvejai yra tiriami.

„Bendradarbiavimas su vietos bendruomene duoda rezultatų. Planuojame, kad greitu metu atsiras linija, kai žmonės galės pranešti, kad yra pažeidimas ir bus operatyviai sureaguota. Tokie atvejai bus tiriami, nes sistema iki šiol veikė tikrai prastai ir daug kam tai buvo naudinga“, – tikina K. Mažeika.

Aplinkosaugos eksperto Liutauro Stoškaus aiškinimu, aplinkos ministras tapo ilgametės sistemos įkaitu.

„Visi politikai, kurie buvo valdžioje, laikė aplinkosaugą papildoma našta verslui, kurią reikėjo mažinti, ir kiekvienas pridėdavo pirštą prie to papildomo sunkumo verslui mažinimo. Priėjome prie situacijos, kai kartelė yra tiek pakelta, kad turime milžiniškus nuostolius visuomenei“, – pažymi L. Stoškus.

Buvęs aplinkos ministras Navickas apie „Grigeo“ skandalą: greitu metu viskas pasimirš

„Vertinu pono Pangonio žodžius kaip gynybinę poziciją. Buvo galima nuspėti, kaip įmonę ginsis, kad bus bandoma įrodyti, jog viskas vyko pagal legaliai įrengtą infrastruktūrą, o „dėdė Petras“, kartą kitą nieko neinformuodamas, atsukdavo sklendę“, – LRT TELEVIZIJAI teigia buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Buvęs ministras spėja, kad greitu metu šis skandalas pasimirš.

Pasak jo, kol kas turime per mažai informacijos, kas buvo surinkta ikiteisminio tyrimo metu. Paklaustas, ar mano, kad „Grigeo“ prezidentas galėjo žinoti apie tokią neteisėtai vykdomą veiklą, K. Nacivkas teigė kol kas negalintis atsakyti į šį klausimą, tačiau G. Pangonio pasisakymai jam kelia nerimą dėl kitų priežasčių.

„Dabartinis prezidento paaiškinimas, kad viskas vyko per avarinio nuleidimo išleistuvą, yra tik viena versija. Jeigu tai, ką įmonės prezidentas sako yra tiesa, tada būtų labai rimtas signalas tikrinti, kodėl Aplinkos apsaugos agentūros specialistai to neužtiko. Reikia paminėti, kad „Grigeo“ vamzdynas buvo naudojamas Klaipėdos miesto nuotekoms sutvarkyti, tol, kol pradėjo veikti miesto valymo įrenginiai. Tad toks vamzdynas yra žinomas, informacijos buvo tiek daug, kad iš bet kurio kontrolės šulinio buvo galima paimti mėginius ir pažiūrėti“, – dėsto jis.

K. Navickas aplinkos apsaugos sistemoje įžvelgia daug sisteminių klaidų.

„Aplinkosaugos visas teisynas ir kontrolė sudaryta taip, kad visiems būtų gerai: kad pasiteisinimą turėtų ir inspektoriai dėl savo kažkokio neveiklumo ar nepastebėjimo, ir įmonės, kurios daro neteisėtus veiksmus. Ilgą laiką ta politika buvo formuojama iš ūkininkų ir medžiotojų perspektyvos. (...) Buvome parengę net ir to paties išleistuvo užplombavimo paketą, bet premjeras (Saulius Skvernelis – LRT.lt) nusprendė, kad reikia daryti proveržį aplinkosaugos srityje, ir turime, ką turime“, – aiškina buvęs ministras.

K. Navickas pastebi ir kitą istorijos aspektą: aplinkosaugininkai vis dar privalo prieš 2 dienas pranešti, kuomet planuoja tam tikroje įmonėje patikrinimą.

„Tokia tvarka buvo priimta, siekiant mažinti administracinę naštą verslui, kad jie turėtų visas galimybes pasiruošti reikiamus dokumentus, susidėlioti juos ir laukti inspektorių patikrinimo“, – supažindina jis.

LRT.lt primena, kad įmonių grupės „Grigeo“ vadovas ir didžiausias akcininkas Gintautas Pangonis ketvirtadienį pirmą kartą po „Grigeo Klaipėdoje“ kilusio skandalo išėjo viešai pakomentuoti situacijos. Jis pripažįsta, kad nuotekos į Kuršių marias tekėjo ne dėl avarijos, o todėl, kad darbininkai kartais atsukdavo avarinio vamzdžio sklendes.

Šią savaitę, antradienį, po visą naktį trukusios operacijos Klaipėdos prokurorai paskelbė, kad kartoną gaminanti didelė uostamiesčio įmonė „Grigeo Klaipėda“ kol kas nežinomą laikotarpį į Kuršių marias leido nevalytas nuotekas ir tai galėjo būti daroma iš anksto apgalvojus.