Verslas

2015.09.08 13:45

Būsto įperkamumas sostinėje – rekordiškai aukštas

LRT.lt2015.09.08 13:45

Būsto įperkamumo indeksas Vilniuje kilo antrą ketvirtį iš eilės, tuo tarpu nuomos pajamingumas buvo aukščiausio lygio per pastaruosius 10 metų. „Swedbank“ ekonomistai teigia, kad šie veiksniai lems tolesnį aukštą aktyvumą būsto rinkoje, tačiau nemažėjanti naujų butų pasiūla ir lėtai augančios statybų sąnaudos turėtų slopinti kainų augimą, rašoma pranešime spaudai.

Būsto įperkamumo indeksas Vilniuje kilo antrą ketvirtį iš eilės, tuo tarpu nuomos pajamingumas buvo aukščiausio lygio per pastaruosius 10 metų. „Swedbank“ ekonomistai teigia, kad šie veiksniai lems tolesnį aukštą aktyvumą būsto rinkoje, tačiau nemažėjanti naujų butų pasiūla ir lėtai augančios statybų sąnaudos turėtų slopinti kainų augimą, rašoma pranešime spaudai.

Vilniuje antrąjį šių metų ketvirtį atotrūkis tarp kainų ir atlyginimų toliau mažėjo, o būsto paskolų palūkanoms pasiekus naujas istorines žemumas, būsto įperkamumo indeksas Vilniuje pasiekė 133,2 – aukščiausią lygį per 10 metų.

„Swedbank“ būsto įperkamumo indeksas parodo, kaip standartinį 55 kvadratinių metrų butą įperka šeima, kurios pajamos siekia pusantro vidutinio atlyginimo. Šeima butą įperka ir indekso reikšmė lygi 100 tuomet, kai naujai įsigyjamo būsto paskolos, siekiančios 85 proc. buto vertės, mėnesio įmoka yra lygi 30 proc. jos mėnesinių pajamų. Didėjanti indekso reikšmė reiškia, kad būsto paskolos įmokos sudaro vis mažesnę pajamų dalį – būstas tampa lengviau įperkamas.

Rygoje ir Taline per metus įperkamumas taip pat augo, tačiau mažiau nei Vilniuje, ir siekė atitinkamai 151,8 iki 150,6. Tai reiškia, kad namų ūkių pajamos Vilniuje buvo 33,2 proc. didesnės nei pakankamos su paskola įsigyti 55 kvadratinių metrų butą. Kaimyninėse sostinėse būstas išlieka įperkamesnis – Taline pajamos buvo 50,6 proc., o Rygoje net 51,8 proc. didesnės nei pakankamos. Tačiau Lietuvos gyventojai ir toliau skolinasi pigiau nei estai ir latviai. Lietuvoje vidutinės būsto paskolų palūkanos nukrito iki 2 proc., tuo tarpu Estijoje jos siekia 2,7 proc., o Latvijoje – 3,3 procento.

Būsto įperkamumo indeksas, kurį „Swedbank“ skaičiuoja devyniuose Lietuvos miestuose, rodo, kad butų savo mieste neįpirko tik Neringos gyventojai, kadangi jų pajamos buvo 40,1 proc. mažesnės nei pakankamos. Kaune jos buvo 2,3 karto, o Klaipėdoje – 86,1 proc. didesnės nei pakankamos. Tuo tarpu Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje įperkamumas išlieka labai aukštas, tačiau dėl ryškesnių neigiamų demografinių tendencijų šiuose miestuose rinka yra labai sekli – naujų būtų pasiūlos ir pirkėjų beveik nėra.

Vilniuje butai taptų nebeįperkami palūkanoms pakilus 2,3 procentinio punkto arba iki 4,3 procento. Tokiu atveju vidutinio būsto paskolos įmoka išaugtų nuo 211 eurų, arba 22,5 proc. namų ūkio pajamų, iki 282 eurų, arba 30 proc. namų ūkio pajamų. Tačiau „Swedbank“ ekonomistai prognozuoja, kad palūkanų augimas vis dar yra gana tolimoje perspektyvoje.

„Europos centrinis bankas bazinių palūkanų neturėtų didinti iki 2017 metų pabaigos, o ir vėliau jos augs labai nuosaikiai ir iki prieš krizės buvusio lygio šį dešimtmetį priartėti neturėtų“, – teigia „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

„Swedbank“ ekonomistų nuomone, rinkos aktyvumą ateityje skatins ir pastaruoju metu visuose didžiuosiuose miestuose labai pabrangusi butų nuomos kaina.

„Šiemet stebime būsto rinkos grįžimą į normalias vėžes – po neracionalaus klestėjimo ir pirkėjų skubėjimo pernai šiemet nebėra perteklinės paklausos, todėl stabilizavosi ir butų kainos. Pasiūlai išliekant labai aukšto lygio, išryškėja ir paklausą kaitinsiantis veiksnys – nuomos pajamingumas didžiuosiuose Lietuvos miestuose pakilo į aukščiausią lygį per pastarąjį dešimtmetį“, – komentuoja N. Mačiulis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.