Naujienų srautas

Verslas2020.01.10 18:03

Sumuštas visų laikų rekordas – pernai išgraibstyti naujos statybos butai

Neregėtas pakilimas būsto pardavimo rinkoje – naujos statybos butai pernai taip išgraibstyti, kad fiksuotas visų laikų rekordas. Bet paradoksas – šimtai statybos bendrovių jau bankrutavo arba yra netoli to.

Butus iš statomų namų brėžinių perkančius žmones Lietuvos bankas ir Lietuvos statybininkų asociacija ramina, kad mokumo problemų paprastai turi ne su privačiais būsto plėtotojais dirbantys statybininkai, o viešųjų pirkimų dalyviai.

Vilnius ir Kaunas traukia investicija

Kol kas Ignas ir Greta savo butą gali tik įsivaizduoti. Namas dar nepastatytas, bet įsikurti būtent čia nutarusi pora sako, kad papirko vaizdai – aplink miškas. Butą rezervavo be dvejonių.

„Imsim paskolą, aišku, kaip ir dauguma jaunų žmonių. Butas mūsų bus trijų kambarių, toks turbūt standartinis ir kaina didelė“, – juokiasi Greta Jočytė.

Naujų butų kainos pernai, skaičiuojama, kilo 7 proc., algos – daugiau nei 10 proc. Naujas būstas tiesiog išgraibstytas, kasdien – vidutiniškai po 16 butų. Greta ir Ignas irgi nutarė – laukti nėra ko, nes ir nuoma brangsta.

„Prieš metus ar pusantrų lygiai tas pats buvo, kalbėjo apie tai, kad krizė, jau laukėm, galvojom, gal ateis, nukris tos kainos, bet pagalvojom, kad gali būti per vėlu“, – apie tai, kas paskatino apsisprendimą, pasakoja Ignas Razbadauskas.

Nekilnojamojo turto plėtotojai sako, kad Vilnius ir Kaunas traukia investicijas, o tai – darbo vietos, kurias užima jaunimas. Nuolatinės pajamos skatina turėti nuosavą būstą.

Panorama. Iranas žada neatiduoti prie Teherano sudužusio Ukrainos lėktuvo juodųjų dėžių Jungtinėms Valstijoms

„Mes skaičiuojame iš tikrųjų praėjusius metus kaip absoliučiai rekordinius nuo nepriklausomybės laikų. Apie 70–65 proc. pirkėjų būstą perka sau, na, ir 30–35 proc. perka būstą investicijai į nuomą. Tai tiek nuomininkas, tiek tas pirkėjas yra jaunas žmogus, tik pradėjęs dirbti“, – sako „CITUS“ investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis.

Susidūrė su paradoksu

Paradoksas – šimtai statybos įmonių susidūrė su sunkumais. „Creditinfo Lietuva“ duomenimis, pernai bankrutavo beveik 300 įmonių. Užpernai – daugiau nei 300.

„Lyg tai ekonominio pakilimo laikotarpiu gyvename ir bandome ieškoti priežasčių, kodėl ilgametę veiklos istoriją turinčios bendrovės stabdo veiklą arba turi mokumo problemų. Tai viena iš priežasčių yra, kad kainų sąnaudos labai sparčiai kyla ir dažnu atveju rangovinės organizacijos nesuvaldo sąnaudų kilimo proceso“, – aiškina Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas.

Dažniausia taip esą yra su bendrovėmis, kurios yra viešųjų pirkimų laimėtojos. Projektai užtrunka, medžiagos išbrangsta, algos kyla ir dirbti konkurse žadėtomis kainomis neįmanoma. Bet nerimauti, butus dar nepastatytuose namuose perkantiems žmonėms, esą nėra dėl ko.

„Čia aš atskirčiau tuos plėtotojus nuo statybos įmonių, tai yra rangovų. Tai ta, sakykim, kaštų pusė labiau veikia rangovus būtent, o statytojai kol kas jų gretose tokių įtampų nematome. Tai sunerimti turbūt didelės priežasties nebūtų. Plėtotojai neįsiskolina per daug, o esant tokiai didelei paklausai jų butai yra ganėtinai greitai parduodami“, – teigia Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento direktorius Jokūbas Markevičius.

Prognozuoja, kad šiemet naujos statybos butai brangs mažiau nei pernai, mat numatomas visos ekonomikos augimo lėtėjimas, o tai reiškia – ir algų. Todėl ir naujų butų esą bus nupirkta kukliau nei pernai. Bet, Lietuvos banko teigimu, didžioji dalis sandorių šalyje vyksta vadinamojoje antrinėje, arba kitaip – senų butų, rinkoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi