Verslas

2020.01.08 15:01

„Grigeo“ prezidentas Pangonis: prisiimame visą atsakomybę ir nuo jos nebėgsime

Profsąjungos vadovė: įmonės darbuotojai šokiruoti, bet nepanikuoja; atnaujinta 16.25
Jonas Deveikis, Reda Stangytė, LRT.lt, BNS2020.01.08 15:01

Trečiadienį „Grigeo“ grupės prezidentas Gintautas Pangonis lankosi bendrovėje ir kartu su neseniai „Grigeo Klaipėda“ generaliniu direktoriumi paskirtu Tomu Eikinu sudarė vidinį tyrimą atliksiančią komisiją, kuri tirs visas aplinkybes, susijusias su galima įmonės vykdyta Kuršių marių tarša, rašoma pranešime spaudai.

„Susirinkusiems įmonės darbuotojams pasakiau ir visai Lietuvai galiu pakartoti, kad mes prisiimame visą atsakomybę ir nuo jos nebėgsime – padarysime viską, kad išsiaiškintume šio įvykio priežastis, jas pašalintume, ir daugiau tokia situacija nepasikartotų“, – sakė AB „Grigeo“ ir įmonių grupės prezidentas G. Pangonis.

Prieš penkias savaites, 2019 m. gruodžio 3 dieną, „Grigeo Klaipėda“ generaliniu direktoriumi paskirtas Tomas Eikinas sako, kad komisija šiandien pradėjo darbą. Vidinis tyrimas apima visapusišką informacijos surinkimą iš visų atsakingų asmenų, techninę nuotekų valymo įrenginių analizę ir kitus susijusius duomenis.

„Tyrimas užtruks ne ilgiau nei keletą savaičių, o jo išvadų pagrindu bus parengtas veiksmų planas, kurį įvykdysime nedelsiant. Taip pat bendradarbiaujame ir bendradarbiausime su teisėsauga ir visomis atsakingomis valstybės institucijomis bei pareigūnais, jiems bus suteikta visa informacija, kokią tik turi įmonė ir jos darbuotojai“, – sakė T. Eikinas.

Nuo antradienio visos „Grigeo Klaipėda“ nuotekos yra nukreiptos į „Klaipėdos vandenų“ nuotekų sistemą. Bendrovė pranešime spaudai tvirtina, kad teisėsaugos tyrime kalbama apie galimą taršą ne Klaipėdos mieste, o už miesto, Dumpiuose, esančiuose bendrovės vandens valymo įrenginiuose. Jie yra greta „Klaipėdos vandenų“ turimos nuotekų valyklos. Šiuos įrenginius bendrovė prieš keletą dešimtmečių perėmė iš „Klaipėdos vandenų“.

Kaip anksčiau buvo skelbta, „Grigeo Klaipėda“ vadovai pasikeitė prieš keletą mėnesių, po to, kai nuo pareigų buvo nušalinti ankstesni ilgamečiai vadovai. „Grigeo Klaipėda“ rudenį kreipėsi į teismą dėl buvusių „Grigeo Klaipėda“ vadovų Vido Beržonskio ir Jono Garalio veiksmų galimai iššvaistant didelės vertės „Grigeo Klaipėda“ turtą.

„Grigeo“ profsąjungos vadovė: įmonės darbuotojai šokiruoti, bet nepanikuoja

Popieriaus ir medienos pramonės gamintojos „Grigeo“ profsąjungos vadovė Diana Raitelaitienė teigia, kad įmonės darbuotojai seka naujienas, yra šokiruoti, tačiau dirba įprastai ir nepanikuoja.

„Bendra situacija yra stabili ir nėra panikos, bet kiekvienas skaito, kiekvienas mato tuos pranešimus (...) Šiandien viskas stabilu, tiesiog žmonės šokiruoti, aišku, kiekvienas pergyvena dėl savo ateities, bet dirba normaliai ir galvoja, kad viskas susitvarkys“, – BNS sakė D. Raitelaitienė.

„Iš tikrųjų, labai keista. Įmonė atvira, nieko neslėpdavo, nežinau, kas atsitiko“, – teigė ji.

Tuo metu aplinkos ministras Kęstutis Mažeika trečiadienį BNS sakė, kad prašoma prokurorų Klaipėdoje veikiančiai įmonei taikyti laikinąsias apsaugos priemones – užšaldyti sąskaitas.

Pasak profsąjungos vadovės D. Raitelaitienės, dėl susiklosčiusios situacijos neturėtų nukentėti „Grigeo“ grupės įmonėse dirbantys žmonės.

„Žmonės algas turėtų gauti. Prie ko čia darbuotojai, kurie sąžiningai dirba ir dirbs toliau. Mes negalvojame, kad čia viskas bus sustabdyta“, – tvirtino profsąjungos vadovė.

Ji taip pat teigė, kad „Grigeo Klaipėda“ veikia atskira įmonės profsąjunga, tačiau BNS su ja trečiadienį susisiekti nepavyko.

Premjeras stebisi, kodėl tiek metų nebuvo imamasi veiksmų

Popieriaus ir medienos pramonės gamintojos „Grigeo“ profsąjungos vadovė Diana Raitelaitienė teigia, kad įmonės darbuotojai seka naujienas, yra šokiruoti, tačiau dirba įprastai ir nepanikuoja.

„Bendra situacija yra stabili ir nėra panikos, bet kiekvienas skaito, kiekvienas mato tuos pranešimus (...) Šiandien viskas stabilu, tiesiog žmonės šokiruoti, aišku, kiekvienas pergyvena dėl savo ateities, bet dirba normaliai ir galvoja, kad viskas susitvarkys“, – BNS sakė D. Raitelaitienė.

„Iš tikrųjų, labai keista. Įmonė atvira, nieko neslėpdavo, nežinau, kas atsitiko“, – teigė ji.

Premjeras Saulius Skvernelis, paklaustas, kaip vertina faktą, kad įmonė „Grigeo Klaipėda“ galimai nuotekomis teršė Kuršių marias, stebėjosi, kodėl tiek metų niekas nepastebėjo tokios neteisėtos veiklos.

„Tie principai, kai kontroliuojančios institucijos veikia tik teritoriniu principu, yra ydingi. Tą parodė Alytus, kai nebuvo tinkamo kontrolės mechanizmo, tą parodė Klaipėda. Aišku, ikiteisminis tyrimas pradėtas. Sunku patikėti, bet jei prielaidos, kad nuo 2012 metų sąmoningai ir tyčia tokia veikla buvo atliekama, tai kyla irgi klausimų, kodėl tiek metų niekas kitas to nematė, tik reikėjo dabar pamatyti“, – stebisi jis.

„Priimti yra sprendimai, vadinamasis Klaipėdos paketas atiduotas yra Seimui, kur vienos aktyvios Klaipėdos bendruomenės dėka buvo parengti įstatymo projektų pakeitimai, sprendžiant šitą problemą, taršą ne tik Klaipėdoje, bet ir apskritai. Taip pat su „sankcijomis“ socialiai atsakingam verslui, su veiklos ribojimu, su patikrinimo mechanizmų nustatymu ir t. t. Seime svarstant buvo kilę abejonių dėl jo proporcingumo, bet manau, kad po antradienio įvykio argumentų nebeliks“, – žurnalistams dėstė S. Skvernelis.

Paklaustas, kaip dažnai klaipėdiečiai kreipėsi į Vyriausybę dėl užterštumo mieste, premjeras teigė, kad daugiausia kreiptasi pastaruosius trejus metus.

Sankryžų šviesoforai vėl „žaliuos“: Saulius Skvernelis patvirtino, kad rodyklių lentelės grąžinamos visam laikui

„Ne vieną kartą bendruomenė dalyvavo Vyriausybės formaliuose ar neformaliuose susitikimuose, (...) jų dėstytos versijos atrodė neįtikėtinos. Bet, kaip rodo dabartiniai surinkti faktai, žmonės visgi buvo teisūs. Šiandien ir pasitarime kalbėjome – Alytus, Klaipėda, kas toliau?“ – svarsto S. Skvernelis.

Jo teigimu, reikia spręsti įstatymo spragą: yra fiksuojama, kad įmonės, kurių technologinė veikla sudaro tam tikrą taršą, išleidimo momentu užteršia vandenį, bet nėra skaičiuojama, kiek tiksliai taršos susidaro ir kiek yra išleidžiama.

Premjeras žurnalistams atskleidė, kad trečiadienį Aplinkos ministerijai ir kitoms institucijoms pavesta per mėnesį pateikti pasiūlymus dėl taršos prevencijos.

LRT.lt primena, kad antradienį po visą naktį trukusios operacijos Klaipėdos prokurorai paskelbė, kad kartoną gaminanti didelė uostamiesčio įmonė „Grigeo Klaipėda“ kol kas nežinomą laikotarpį į Kuršių marias leido nevalytas nuotekas

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika BNS teigė, kad žala gamtai dėl į Kuršių marias leistų nevalytų nuotekų gali siekti 60 mln. eurų.

Prokurorai skaičiuoja, kad įmonės padaryta žala gamtai gali siekti „dešimtis milijonų“ eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt