Verslas

2020.01.08 19:19

Specialistas apie „Grigeo“ užterštas Kuršių marias: yra tikimybė, kad atsigėrę vandens galėjo kažkuo užsikrėsti

Jovita Gaižauskaitė, Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.08 19:19

Bendrovė „Grigeo Klaipėda“ pranešė, kad nustojo leisti nevalytas nuotekas į Kuršių marias. Šią kartono gamintoją, kaip teršėją, antradienį įvardijo prokurorai. Pasak jų, nevalytas nuotekas į Kuršių marias leidę įrenginiai sumontuoti specialiai. Bendrovė situacijos vis dar nekomentuoja. Aplinkos ministras žada, kad bus aiškinamasi dėl vietos aplinkosaugininkų neveiklumo.

Nuo antradienio bendrovė „Grigeo Klaipėda“ nustojo leisti teršalus. Jie Kuršių marias pasiekdavo apeidami šiuos Dumpiuose esančius valymo įrenginius. Dabar visas nuotekas bendrovė atiduoda „Klaipėdos vandeniui“.

Žinios. Bendrovė „Grigeo Klaipėda“ pranešė, kad nustojo leisti nevalytas nuotekas į Kuršių marias

„Grigeo“ nuotekų kiekiai yra apie 2500–2700 kub. metrų per parą, tai sudaro apie 10 proc. mūsų pajėgumų ir nuotekų“, – LRT TELEVIZIJAI sako „Klaipėdos vandens“ laikinasis generalinis direktorius Alenas Gumuliauskas.

Vis dar neatsakytas klausimas – koks kiekis ir kiek laiko teršalai tekėjo į marias. „Grigeo Klaipėda“ vadovybė komentarų neteikia.

„Aišku, kažkokia dalis šitų nuotekų prasiskiedžia, tačiau yra tikimybė, kad žmogus, netyčia atsigėręs, gali žarnyno infekciją ar kažkokį negalavimą patirti“, – teigia Visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas.

Gali būti, kad prokurorų tyrimas demaskavo pagrindinį Klaipėdos smardintoją. Pasak pareigūnų, antradienio naktį atliekant reidą prie įmonės šulinių tvyrojo nepakenčiama smarvė.

Klaipėdiečiai, dešimtmetį ja besiskundžiantys, sako, kad tokių teršėjų yra ir daugiau. Jie stebisi aplinkosaugininkų neveiklumu.

„2012 m. tuo metu buvo tris kartus padidintos apimtys darbų, bet nuotekų kiekis nepadidėjo, tada ir kilo klausimas, kur yra dedamos nuotekos.

Norime kitą vasarą gyventi be smarvės, privalo būti nustatyti taršos skleidėjai, manau, yra ne vienas toks atvejis. Pareigūnai turėtų pasidomėti ir kitomis įmonėmis“, – mano klaipėdietė visuomenininkė Ligita Girskienė.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako, kad žala gali siekti ir 60 milijonų eurų. O grupės „Grigeo“ prezidento teiginius, kad nevalytos nuotekos į marias galėjo būti leidžiamos dėl gedimo, vadina cinišku melu.

„Paprašiau pateikti paskutinių dešimties metų patikrinimų protokolus (...) ir bandysime sudėlioti, turbūt atlikti analizę duomenų, tai yra tikrintojų, gal galimų sąsajų, ryšių ir turbūt galbūt kai kokios išvados ir paaiškės“, – LRT TELEVIZIJAI dėsto ministras.

Kartoną gaminanti įmonė nuotekas valėsi pati miestui nebereikalinguose valymo įrenginiuose. Jai siūlyta jungtis prie miesto tinklų, tačiau bendrovei tai buvo per brangi paslauga.