Naujienų srautas

Verslas2020.01.07 18:45

Nuo sausio vilniečiai už šiukšlių išvežimą moka 70 proc. daugiau, tačiau kiemuose – kalnai šiukšlių

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.01.07 18:45

Nuo naujų metų vilniečiai už šiukšlių išvežimą mokės 70 proc. daugiau nei praėjusiais metais. Nepaisant išaugusių kainų, pirmosiomis metų dienomis prie konteinerių mėtosi kalnai atliekų. Viena iš šiukšles sostinėje tvarkančių įmonių „Ekonovus“ sako, kad viena iš priežasčių galėjo būtų ir praėjęs švenčių laikotarpis, kada atliekų kiekis visuomet išauga. Anot bendrovės, dėl padidėjusių atliekų atsakingi ir patys miestiečiai, kurie automobiliais užstato konteinerius.

Sostinę nuo šiukšlių saugo dvi įmonės – „Ecoservice“ ir „Ekonovus“. Būtent jos rūpinasi, kad Vilnius netaptų antruoju Neapoliu Europoje.

„Ecoservice“ aptarnauja rytinę miesto dalį (Antakalnis, Naujosios Vilnios seniūnija ir šiaurinė Rasų seniūnijos dalis) ir vakarinę miesto dalį (Pašilaičiai, Justiniškės, Šeškinė, Viršuliškės, Karoliniškės, Pilaitė, Lazdynų seniūnija).

Įmonė „Ekonovus“ prižiūri šiaurinę miesto dalį (Verkių, Fabijoniškių seniūnijos, šiaurinės Žirmūnų ir Šnipiškių seniūnijos), centrinę miesto dalį (Senamiestis, Naujamiestis, Žvėryno seniūnija, pietinės Šnipiškių ir Žirmūnų seniūnija bei šiaurinės Vilkpėdės seniūnijos dalis) ir pietinę miesto dalį (Naujininkai, Paneriai, Grigiškių seniūnija, pietinė Rasų seniūnijos dalis, pietinė Vilkpėdės seniūnijos dalis).

2019 metų vasarą su įmonėmis iki 2026 metų pasirašyta ir nauja, 71,2 mln. eurų vertės šiukšlių tvarkymo sutartis. Tai lėmė, jog miestiečiams šiukšlių išvežimo kaina nuo 2020 metų didėjo net 70 proc.

Įmonės skundėsi, kad ankstesni šiukšlių išvežimo tarifai buvo per maži, todėl įmonės veikla buvo nuostolinga.

„Tarifas iš esmės keičiamas todėl, kad jau visus šiuos ir praėjusius metus savivaldybė išleisdavo gerokai daugiau pinigų atliekų tvarkymui nei surinkdavo iš gyventojų. Kitaip tariant, rinkliava buvo per maža, šiemet „minusas“ siekia keturis ar penkis milijonus. Dėl to ir augimas yra ženklus, nes pagal Atliekų tvarkymo taisykles, rinkliava turi padengti visus kaštus už atliekų tvarkymą“, – BNS anksčiau teigė savivaldybės atstovas V. Budreika.

Jis skaičiuoja, kad vidutiniškai, 60 kvadratinių metrų buto savininkas už komunalinių atliekų tvarkymą iki 2020 metų mokėjo apie 3 eurus, o jau nuo 2020 metų sausio 1 dienos teks mokėti 4,79 eurus.

Nors įkainiai padidėjo, sostinės gyventojai skundžiasi, kad paslaugų kokybė nepagerėjo, o šalia konteinerių – kalnai atliekų.

Gyventojai nepatenkinti

Antakalnio mikrorajono gyventojas Andrius teigia, kad viskas pasikeitė po, kai buvo įmontuoti požeminiai konteineriai.

„Gyvenu Grybo gatvėje. Šalia daugiabučio buvo namelis, kuriame ir buvo laikomi šiukšlių konteineriai. Visą laiką buvo tvarkinga, o šiukšlės nesimėtydavo ant žemės. Tačiau įmontavus požeminius konteinerius, atrodo, kad šiukšlių padaugėjo. Žmonės pradėjo šiukšles dėti šalia konteinerių, o vėjas jas išnešioja po kiemus“, – skundžiasi vilnietis Andrius.

Lina, gyvenanti Šnipiškėse, pažymi, kad po švenčių šiukšlių pastebimai pasidarė daugiau. Daugiau jų yra ir nuo tada, kada buvo pastatyti nauji – požeminiai konteineriai. Daugiausiai – rūšiavimui skirtų atliekų, kurios netelpa į konteinerius: „Jų padaugėja sekmadieniais, o po švenčių nebuvo įmanoma net praeiti. (...) Tris kartus didesnis plotas šiukšlių buvo nei užima vietą konteineriai. Žmonės ir toliau nešė šiukšles ir dėjo jas šalia konteinerių“, – sako Lina.

Skundų užregistruotų per pastarąsias 2 dienas, buvo galima rasti ir „tvarkaumiesta.lt“ svetainėje.

„Jau gerą mėnesį vaizdai tokie kaip nuotraukose. Labai didelė netvarka! Be to, nuo naujų konteinerių pastatymo pastebiu, kad visada konteineriai yra perpildyti, tad tenka keliauti iki kito konteinerio arba palikti prie konteinerio. Vėliau tai virsta krūvomis šiukšlių. O dabar, kai vienas plastiko/popieriaus/metalo konteineris išvestas iš rikiuotės, tenka sukti galvą, kur surūšiuotas šiukšles išvežti“, – skundėsi Žirmūnų mikrorajone gyvenanti Rimantė.

„Rinktinės gatvėje 41 esantys mišrių atliekų konteineriai nėra ištuštinti nuo gruodžio 25 dienos“, – rašo kitas svetainės lankytojas.

„Žvalgų g. 8 didžiulė šiukšlių krūva guli jau nuo pavasario, o jos niekas nesiruošia išvežti“, – skundžiasi vilnietis.

Skundai gaunami iš Šnipiškių, Žirmūnų, Antakalnio, Naujamiesčio mikrorajonų.

Gyventojai užstato konteinerius

„Ekonovus“ Vilniaus regiono padalinio vadovas Juozas Žalalis LRT.lt teigė apgailestaujantis dėl tokios situacijos bei nepatogumų.

„Visgi norime atkreipti dėmesį, kad šiai dienai tris miesto zonas Vilniuje aptarnaujame su daugiau nei 30 atliekų surinkimo sunkvežimių. Be to, atliekų išvežimas – pagal nustatytą grafiką – vykdomas visą dieną: tad, jei ryte atliekos dar neišvežtos, skatiname miestiečius neskubėti ir palaukti vakaro. Per grafike nustatytą dieną jos bus sutvarkytos“, – komentuoja J. Žalalis.

Anot jo, kartais šiukšlės nėra išvežamos todėl, kad konteineriai būna užstatyti automobilių. Tokiu atveju šiukšlės yra išvežamos tik kitą, grafike numatytą dieną, o iki to laiko ir atliekų daugiau prisikaupia.

J. Žalalio pasiteiravus, kas yra atsakingas už tas šiukšles, kurios būna sukrautos šalia konteinerių, „Ekonovus“ Vilniaus regiono padalinio vadovas mini jog įmonė sutvarko teritoriją iki 5 metrų nutolusią nuo konteinerių. Tačiau aplinkos švara turėtų rūpintis ir patys miestiečiai.

Vilniaus miesto savivaldybės Atliekų tvarkymo poskyrio patarėjas Vytautas Budreika taip pat pažymi, kad konteinerių ištuštinimo metu išmėtytas atliekas surenka atliekų vežėjas, jo pareiga po aptarnavimo konteinerių aikštelę ar jų pastatymo vietą palikti švarius.

V. Budreika ragina nepamiršti, jeigu vežėjai prie konteinerių ras stambiagabarites atliekas, jos bus surenkamos ir išvežamos, tačiau už jų išvežimą bus išrašytos sąskaitos, kurias apmokės to namo, kuriam priskirtas konteineris, gyventojai. Jei stambiagabarites paliks konkretus žmogus – sąskaita už atliekų tvarkymą bus skiriama jam.

Atliekos turi būti susmulkintos

Kitos šiukšles mieste tvarkančios įmonės „Ecoservice“ marketingo vadovė Dovilė Vaickė pažymi, kad, remiantis įmonės ilgamete patirtimi, šventiniu laikotarpiu atliekų kiekiai išauga. Tačiau svarbu ir tai, kad atliekos nuolat kaupiasi netolygiai, todėl vienareikšmiškai teigti, kad atliekų prie konteinerių daugėja būtent dėl šventinio maratono, o ne dėl kitokių priežasčių – negalima.

Ji taip pat mini, kad per šių metų šventinį laikotarpį „Ecoservice“ atliekų surinkimo komandos dirbo be trukdžių ir konteineriai buvo ištuštinti laikantis įprastinių grafikų.

Komentuodama situaciją, kada šalia Antakalnyje, Grybo gatvėje esančių konteinerių mėtesi krūva šiukšlių, D. Vaickė pažymėjo, kad jos buvo išvežtos laiku, o konteineris buvo perpildytas, nes žmonės netinkamai rūšiavo atliekas.

„Kartoninės dėžės nėra išardytos ar suspaustos – neparuoštos mesti į antrinių atliekų konteinerį. Taip pat matyti ir paliktų baldų detalių, kurioms bendrai nėra vieta nei buitiniuose, nei antrinių atliekų konteineriuose ir jos negali būti paliekamos šalia konteinerių. Tokios atliekos vienareikšmiškai turi keliauti į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles“, – sako D. Vaickė

Skiria baudas, bet to nepakanka

Vilniaus miesto savivaldybės Atliekų tvarkymo poskyrio patarėjas V. Budreika teigia, kad miesto savivaldybė ne visada yra patenkinta įmonių, tvarkančių atliekų išvežimą, – darbu. Todėl savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“, anot jo, vykdo nuolatinę kontrolę, kurios metu nustačius pažeidimus taikomos sankcijos vežėjams.

„Vien už lapkričio mėnesio netinkamą aptarnavimą pietinėje ir šiaurinėje zonose „Ekonovus“ skirta beveik 31 tūkst. eurų, o už sutarties pažeidimus centro zonoje „VSA Vilnius“ – daugiau nei 70 tūkst. eurų bauda. Gruodžio mėnesio pažeidimai šiuo metu dar skaičiuojami“, – teigia V. Budreika.

Jis pažymi, kad per vienuolika 2019 metų mėnesių, savivaldybės pritaikytų sankcijų atliekas išvežančioms įmonėms suma siekė daugiau nei 220 tūkst. eurų.

Nepatenkinti naujais konteineriais

Požeminiai konteineriai Vilniuje pradėti įrenginėti jau nuo 2018 metų. Iki 2020 metų buvo planuojama įrengti 780 tokių aikštelių.

Tačiau nemaža dalis skundų, kurie pateikti „tvarkaumiesta.lt“ svetainėje, susiję su tuo, jog požeminiuose perdirbamų atliekų rūšiavimo konteineriuose tiesiog nėra užtektinai vietos. Todėl rūšiavimui skirtos atliekos tiesiog kraunamos prie konteinerių.

Savivaldybės atstovas V. Budreika pažymi, kad požeminiai konteineriai yra 5 kubinių metrų talpos ir net 5 kartus didesni už įprastinius antžeminius konteinerius. Tinkamai rūšiuojant atliekas, konteineriai neturėtų būti perpildyti.

„Ekonovus“ Vilniaus regiono padalinio vadovas J. Žalalis mano, kad naujieji požeminiai konteineriai kaip tik padės užtikrinti didesnę aplinkos švarą, tačiau atitinkamų veiksmų turi imtis ir gyventojai.

„Skatiname gyventojus stambesnes atliekas, prieš metant į konteinerius, pasmulkinti. Taip konteinerio priekis neužsikimš, į jį tilps daugiau atliekų“, – ragina J. Žalalis.

Šiukšles mieste tvarkančios įmonės „Ecoservice“ marketingo vadovė D. Vaickė mini, jog pusiau požemininiai konteineriai – turi savo pliusų bei minusų, o konteinerių perpildymo ir atliekų kaupimosi šalia konteinerių priežasčių gali būti itin įvairių.

„Pavyzdžiui, pusiau požeminių konteinerių angos yra didesnės už įprastų varpelio formos konteinerių, todėl gyventojai meta nesuspaustas atliekas (pvz.: didelę kartoninę dėžę), kurios užima daugiau vietos ir šitaip konteineris užsipildo daug greičiau“, – sako D. Vaickė.

Kainos didėjo 70 proc.

Naujus metus vilniečiai pasitiko ne tik kai kurioms miesto dalims skendint šiukšlėse, bet ir naujomis sąskaitomis už šiukšlių išvežimą.

Daugiabučių gyventojams šiukšlių išvežimas nuo sausio 1 dienos brango 70 proc., o nuosavų namų gyventojams – 60 proc.

Vilniaus miesto savivaldybės atstovas V. Budreika teigia, kad vidutiniškai, 60 kvadratinių metrų buto savininkas už komunalinių atliekų tvarkymą iki 2020 metų mokėjo apie 3 eurus, o jau nuo 2020 metų sausio 1 dienos teks mokėti 4,79 eurus.

175 kvadratinių metrų ploto individualaus namo gyventojams tarifas vidutiniškai augs nuo 5 iki 8 eurų.

„Nors skaičius kaina didėja apie 70 proc. bet kaina vis dar bus mažesnė, negu gyventojai mokėjo iki 2018 metų gegužės 1 dienos, kada buvo įgyvendinta rinkliavos reforma“, – LRT RADIJUI teigė V. Budreika

Skaičiuojama, kad kainos išliks vis dar apie 11 proc. žemesnės negu iki 2018 metų gegužės 1 dienos, kada buvo įgyvendinti mišrių atliekų išvežimo reforma. Tuomet 60 kvadratinių metrų buto savininkas už komunalinių atliekų tvarkymą mokėdavo 6,53 euro.

Kainos padidintos, nes įmonės skundėsi, kad ankstesni šiukšlių išvežimo tarifai buvo per maži, todėl įmonių veikla buvo nuostolinga.

Po kainos padidinimo, šiukšlių išvežimo kaina Vilniuje bus panaši į atliekų išvežimo kainas Kaune ir Klaipėdoje.

Atliekų išvežimas Kaune 2020 metais brango apie – 16 proc., Šiauliuose – 20 proc., Klaipėdoje kainos mažėjo apie – 10 proc. Panevėžyje – kaina nesikeitė.

Tai nebe pirmas atvejis, kada Vilniaus mieste fiksuojami perpildyti konteineriai. 2018 metais liepos mėnesį dėl patiriamų nuostolių dvi iš trijų mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo paslaugas Vilniaus mieste teikiančių įmonių – „Ecoservice“ ir „VSA Vilnius“ – Vilniaus miesto savivaldybės administracijai pranešė dėl patiriamų nuostolių norinčios stabdyti paslaugų teikimo sutartį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi