Verslas

2020.01.04 21:49

Aplinkos ministerija užsibrėžė įvesti bendrą visoje Lietuvoje šiukšlių išvežimo įkainį, savivaldybės tam priešinasi

Atliekų išvežimas nuo 2020-ųjų labiausiai brangs Vilniuje. Didėjant įkainiams ir kituose didmiesčiuose, Aplinkos ministerija parengė įstatymo pataisas, kad šiukšlių išvežimo kainos būtų reguliuojamos centralizuotai, taip, kaip elektros ar dujų. Savivaldybių asociacija teigia, kad įvedus tokį kainų reguliavimą, gyventojams tarifai vis tiek didės.

Pasak Aplinkos ministerijos, įvairiuose regionuose gali būti skirtingai: vienuose šiukšlių išvežimo kainos gali didėti, kituose – mažėti.

Vilniečiai kraipo galvą, kainos didinamos, o neišvežtų šiukšlių kalnai. Kreipiasi ir į šiukšlių tvarkytojus, ir į seniūniją – niekas nesikeičia.

Šiuo metu komunalinių atliekų tvarkymo kainas nustato savivaldybės. Pasak aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorės Agnės Bagočiūtės, dabar nežinoma, kas sudaro kainą, o skirtingose savivaldybėse šiukšlių tvarkymo sąnaudos skiriasi net šešis kartus. Atliekų tvarkymo įstatymo pataisomis numatoma, kad energetikos reguliavimo taryba nustatytų regioninę kainą, nes šiukšlės tvarkomos regioniniuose atliekų tvarkymo centruose.

Panorama. Nei džiaugtis, nei liūdėti: 2020-uosius lietuviai pradėjo su nepadengta pusės milijardo eurų skola, kuri perpus mažesnė nei 2015 metais

„Kiekvienoje savivaldybėje, iš esmės, jie patys nusprendžia, kokia bus ta kaina ir niekas, taip paprastai tariant, jos neprižiūri. Yra siekis, kad būtų aiškiau, skaidriau ir vienodais principais grindžiama visose savivaldybėse. Reikėtų derintis ir investicijų planus, tarkime, ar nestatoma perteklinė infrastruktūra, kurios nereikia ir kuri vėliau nugula finansine našta gyventojams“, – teigia direktorė.

Nusistatyti kainodarą infrastruktūrai išlaikyti ragina ir Europos Komisija. Savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos direktorė Aušra Zigmontienė teigia, kad projekte trūksta aiškumo, kokie kaštai sudarys regioninę atliekų išvežimo kainą. Kaip jai įtaką galės daryti savivaldybės.

„Kas yra regioninė kaina? Ar tai yra sąvartynų vartų mokestis. Paimkime Vilniaus miesto savivaldybę, kuri yra iš tikrųjų didelė, ir paimkime periferinę ir ar bus išlaikytas subsidiarumo arba solidarumo principas, kai viena savivaldybė nuo atliekų įrenginio yra toliau, kita arčiau. Koks bus tas paskirstymas metodikos nėra“, – aiškina A. Zigmontienė.

Savivaldybių asociacijos patarėja Agnė Kazlauskienė teigia, kad energetikos tarybai nustatant kainas, už šį darbą į tarifą įskaičiuotas įkainis didintų kainas už šiukšlių išvežimą.

„Aplinkos ministerija įstatyme įrašiusi plius vieną procentą nuo regioninių atliekų tvarkymo centrų veiklos pajamų. Manome, kad tai yra per didelė suma vien tam,. kad žinotume, kad įsitikintume, jog regioninė kaina nustatyta teisingai“, – tikina A. Kazlauskienė.

Tokį šiukšlių kainų reguliavimą norėta įvesti jau ne kartą. Dabar baigiamas rengti įstatymo pataisas Seimui svarstyti žadama pateikti 2020-ųjų pradžioje. Seimui pritarus, planuojama, kad jos įsigaliotų nuo 2021-ųjų.