Verslas

2020.01.05 18:23

Penki labiausiai 2019 m. pralobę rusų milijardieriai: kaip jiems pavyko uždirbti 27 mlrd. dolerių?

LRT.lt 2020.01.05 18:23

Penketas sėkmingiausių „Forbes“ sąraše besipuikuojančių Rusijos verslininkų per 12 mėnesių savo turtą papildė 27 mlrd. JAV dolerių, rašo žurnalas „Forbes“. 

Dideli pinigai suteikia dideles galimybes, taip pat ir kapitalo didinimo srityje. Todėl visai nenuostabu, kad labiausiai 2019 m. praturtėjusių asmenų sąraše matome stambiausių Rusijos milijardierių pavardes.

Sąrašo viršūnėje – Vladimiras Potaninas, per metus daugiau kaip trečdaliu padidinęs savo turtą. Net jei milijardierius būtų pralaimėjęs teismą savo buvusiai žmonai, Londone reikalavusiai priteisti 6 mlrd. JAV dolerių, vis tiek būtų užsitikrinęs teigiamą balansą, nes per metus daugiau kaip 30 proc. bendrovės „Nornickel“ akcijų valdantis verslininkas savo kapitalą papildė beveik 8 mlrd. dolerių. Dėl šių rodiklių milijardierius „Forbes Real Time“ reitinge užima trečią vietą.

Antroje vietoje pagal metinį turto augimą – Leonidas Michelsonas (+5,9 mlrd. dolerių). Į metų pabaigą jis pasiekė 27 mlrd. dolerių ribą ir liko 200 turtingiausių Rusijos žmonių sąrašo viršūnėje. Dabar jau jam visai nebetoli iki absoliutaus rekordo, kurį 2008 m. pavyko pasiekti Olegui Deripaskai. Tuo metu žurnalas jo valdomą turtą įvertino 28,6 mlrd. dolerių.

Labiausiai per metus praturtėjusių Rusijos žmonių trejetuką užbaigia didžiausios Rusijoje nepriklausomos naftos bendrovės bendrasavininkas Vagitas Alekperovas. Jo turtas per metus pasipildė 5,3 mlrd. dolerių ir šiuo metu siekia 23,8 mlrd.

Aleksejus Mordašovas

Augimas per metus: 3,8 mlrd.

Bendras turtas gruodžio 24 d.: 20,2 mlrd.

Bendrovės „Severstal“ akcijų, sudarančių pagrindinį Aleksejaus Mordašovo aktyvą, kaina auga kartu su metalų rinka. Teigiamą poveikį bendrovės kotiruotėms turėjo JAV ir Kinijos pasirašyta prekybos sutartis.

Vladimiras Potaninas

Augimas per metus: 7,8 mlrd.

Bendras turtas gruodžio 24 d.: 23,8 mlrd.

Vladimiro Potanino sėkmės paslaptis paprasta – bendrovė „Nornickel“, kurios 30 proc. akcijų priklauso šiam verslininkui, ir toliau sėkmingai auga. Jei prieš metus akcijos buvo parduodamos po 12,5 tūkst. rublių už vienetą, tai šiuo metu jų kaina priartėjo prie 20 tūkst. rublių žymos. Tam įtakos turi ir sėkminga pačios bendrovės veikla, ir išorės veiksniai: nikelio eksporto iš Indonezijos draudimas bei paladžio kainų augimas, susijęs su elektros energijos tiekimo sutrikimais Pietų Afrikos Respublikoje, dėl kurių gali būti sustabdyta šalies šachtų veikla.

Leonidas Michelsonas

Augimas per metus: 5,9 mlrd.

Bendras turtas gruodžio 24 d.: 27 mlrd.

Leonido Michelsono turto garantas – stambūs bendrovių „Novatek“ ir „Sibur“ akcijų paketai. Ir jei pastaroji dar tik ruošiasi išeiti į IPO, „Novatek“ jau seniai sėkmingai prekiauja rinkoje ir net konkuruoja su „Lukoil“ dėl stambiausio kapitalo privačios bendrovės Rusijoje vardo. Bendrovė planuoja statyti gamyklą „Arktika SPG-2“, o tai reiškia, kad jos akcijų kaina ir toliau kils.

Vagitas Alekperovas

Augimas per metus: 5,3 mlrd.

Bendras turtas gruodžio 24 d.: 23,8 mlrd.

Pagrindinis Rusijos naftos magnatas ir vienas stambiausios nepriklausomos naftos bendrovės Rusijoje „Lukoil“ įkūrėjų Vagitas Alekperovas turėtų būti patenkintas praėjusių metų rezultatais. Bendrovė reguliariai džiugina investuotojus geromis naujienomis, pavyzdžiui, spalio viduryje „Lukoil“ paskelbė, kad bus taikomi nauji dividendų mokėjimo politikos principai, pagal kuriuos dividendai bus susieti su pinigų srautais. Dėl to per pastaruosius metus bendrovės akcijų kaina pakilo nuo 4,8 tūkst. iki 6 tūkst. rublių už vienetą.

Genadijus Timčenka

Augimas per metus: 4,1 mlrd.

Bendras turtas gruodžio 24 d.: 22,7 mlrd.

Genadijus Timčenko valdo tokių bendrovių kaip „Novatek“ (23,49 proc.), „Sibur“ (17 proc.), „Stroytransneftgaz“, „Stroytransgaz“ ir „Transoil“ akcijų paketus. Nors pats verslininkas prisipažino, kad aktyviai naftos ir dujų verslu nebeužsiima. „Aš nei nafta, nei dujomis neužsiimu. Patikėkit, neužsiimu net prekyba. <...>. Man gi taikomos sankcijos, kuo man užsiimti. Va sėdžiu ir laukiu, kada išmokės dividendus. Tik tuo ir užsiimu,“ – pareiškė jis 2019 m. gruodžio gale.