Verslas

2020.01.03 16:27

Lenkijoje dėl paukščių gripo naikinant tūkstančius kalakutų, protrūkis kelia nerimą ir Lietuvos augintojams

Rytų Lenkijoje plinta paukščių gripas, aptikti jau trys šios pavojingos ligos židiniai, sunaikinta keliasdešimt tūkstančių kalakutų. Toks didelis paukščių gripo protrūkis itin arti Lietuvos – tai kelia nerimą Lietuvos paukščių augintojams.

Itin greitai plintantis paukščių gripas nustatytas trijuose Liublino vaivadijos kalakutų ūkiuose. Pirmajame – šių metų išvakarėse, kituose – ketvirtadienį sunaikinta 40 tūkst. paukščių. Iš regiono uždrausta įvežti ar išvežti paukščius ir jų produktus.

„Tai tas pat virusas, kuris buvo 2016–2017 m Europoje, kai buvo didžiausias protrūkis Europoje“, – aiškina Maisto ir veterinarijos tarnybos patarėja Vilija Grigaliūnienė.

Šį virusą dažniausiai platina migruojantys laukiniai paukščiai, tačiau, pasak specialistų, šiuo atveju užkratas į fermas pateko kitu būdu, kokiu – aiškinasi Lenkijos veterinarijos tarnyba.

Nors kaip niekada arti Lietuvos toks didelis paukščių gripo protrūkis, augintojai, laikantys nedaug paukščių, sako grėsmės nematantys.

„Visi paukšteliai gyvena ūkiniame pastate, į lauką neišeina. Tikimės, kad viskas taip ramiai praeis, kaip ir ankstesniais metais, kad mūsų tai nepalies“, – dėsto Šiaulių rajono paukščių augintoja Orinta Krasauskienė.

Dėl pas kaimynus plintančios ligos labiausiai nerimauja pramoniniai paukštynai, nes iš Lenkijos atvežama daug paukštininkystės produktų. Užkratui patekus į fermas, nuostoliai būtų milijoniniai.

„Įvairiais būdais plinta. O mūsų prekybos centruose – kalakutiena tik lenkiška, kiaušinių daug lenkiškų ir tai kelia nerimą“, – mano Paukštininkystės asociacijos direktorius Vytautas Tėvelis.

Ar iš paukščių gripo apimtos teritorijos į Lietuvą buvo įvežta paukščių produktų, kol kas nežinoma.

„Tikimės, kad Lenkijos kolegos mus informuos, nes jie turi visus paukščių produkcijos judėjimo dokumentus. Kontrolė dėl uždraudimo paukštienos gaminių ateina iš EK. Šiuo metu laukiame sprendimo dėl regionalizavimo, kuriuo bus išrašyti regionai, iš kurių bus uždrausta įvežti bet kokie paukščiai ir paukštienos gaminiai“, – supažindina Maisto ir veterinarijos tarnybos patarėja.

Lietuvoje paukščių gripas užfiksuotas 2017-aisiais tik tarp laukinių paukščių. Tuomet nustatytas toks pat viruso tipas, kaip ir dabar Lenkijoje, žmonėms jis nepavojingas.