Verslas

2019.12.31 09:17

Neverovičius – apie biudžetą kelių ir klimato kaitos sąskaita: valdantieji nuėjo lengviausiu keliu

Dainora Karklytė, ELTA 2019.12.31 09:17

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas, Aplinkos ir infrastruktūros grupės vadovas Jaroslavas Neverovičius teigia, kad valdantieji, nusprendę nuo 2020-ųjų kelti vaiko pinigus kelių fondo ir klimato kaitos programos sąskaita, nuėjo lengviausiu keliu.

Kartu jis teigė suprantąs, kad pastarasis žingsnis buvo padarytas, bandant pagaliau priimti galutinį biudžeto projektą, tačiau, kalbėjo J. Neverovičius, biudžetas buvo dėliojamas ne pagal prioritetus. Kelių fondas ir klimato kaitos programa, pasak jo, ateityje neturėtų kentėti formuojant biudžetą.

„Kaip kitaip paaiškinti, kad nuo klimato kaitos (...) tikslo įgyvendinimo atimamos lėšos? Taip pat ir kelių fondas, kur ilgą laiką buvo deklaruojama, kad keliai, asfaltavimas yra prioritetas. Kodėl tuomet reikia tuos pinigus atimti? Galima palinkėti, kad ateity tokių dalykų neliktų“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė J. Neverovičius.

Prezidento patarėjas taip pat pažymėjo, kad Lietuva labai rimtai vertina įsipareigojimus Europos Sąjungai siekti neutralios valstybės klimatui tikslo. Vis dėlto, tvirtina J. Neverovičius, valdantieji nepaklausė G. Nausėdos siūlymo dėl biudžeto tikslų finansavimo šaltinių.

„Prezidentas buvo išsakęs savo prioritetą, kas liečia socialinį teisingumą, skurdo mažinimą – ypač tarp pensininkų ir tų pažeidžiamų grupių, tačiau nebuvo atsižvelgta į tuos pasiūlymus, kuriuos prezidentas pateikė, iš kur tų pinigų galima paimti. Esu įsitikinęs, kad tie prezidento pasiūlymai buvo daug teisingesni, nes jie naikino nelygybę. Šiuo atveju Vyriausybė, koalicija nuėjo lengviausiu keliu – paėmė pinigų iš ten, kur jie gulėjo ant stalo, užuot jų paieškojusi ir teisingai pritaikiusi, panaikinus, pavyzdžiui, mokesčių lengvatas“, – tvirtino J. Neverovičius.

Prezidentas G. Nausėda penktadienį pasirašė Seimo priimtą kitų metų valstybės biudžeto projektą ir lydimuosius jo įstatymus, primena ELTA. Vaiko priežiūros išmokų didinimą nuo kitų metų buvo nuspręsta finansuoti užšaldant dalį Kelių priežiūros ir plėtros programos bei Klimato kaitos programos lėšų.

G. Nausėdos vertinimu, 2020 m. valstybės biudžetas atitinka jam keltus bazinius lūkesčius: atitinka fiskalinės drausmės reikalavimus, yra labiau orientuotas į socialinės atskirties mažinimą.

Vis dėlto prezidentas atkreipė dėmesį, kad kitų metų biudžetas vis dar yra lyg daug metų lopomas kelias, – stengiantis užkamšyti didžiausias duobes, atsiveria vis naujos. Taip pat, G. Nausėdos manymu, yra neišnaudojamos galimybės įgyvendinti būtinas reformas bei užtikrinti nuoseklią ilgalaikę šalies raidą.