Verslas

2019.12.29 06:59

Ligos išmoka jūsų gali ir nepasiekti: kada prašymą išmokai gauti reikia pildyti dar kartą

Susirgus, savaime suprantama, pirmiausia derėtų kreiptis į gydytoją. Tačiau nereikėtų pamiršti padaryti ir dar vieno dalyko – užpildyti prašymo gauti ligos išmoką. Jeigu viską padarėte teisingai, tokį prašymą užtenka pateikti vos vieną kartą, tačiau yra ir keli niuansai, dėl kurių prie šio prašymo gali tekti sugrįžti dar kartą.

Susirgus „Sodra“ ragina pirmiausia imtis dviejų veiksmų: kreiptis į gydytoją, kuris paskirs gydymą ir išduos elektroninį nedarbingumo pažymėjimą, ir informuoti darbdavį.

Darbdavys savo ruožtu po kreipimosi privalo apskaičiuoti ligos išmoką iš savo lėšų už dvi pirmąsias ligos dienas, sutampančias su darbuotojo darbo grafiku, ir pateikti užpildytą pranešimą „Sodrai“.

Po to ligoniui svarbu nepamiršti ir dar vieno darbo – užpildyti prašymo gauti ligos išmoką. Tai galima padaryti internetu, paštu arba atvykus į „Sodrą“ ir nebūtina laukti, kol susirgsite.

„Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis pabrėžia, kad čia reikėtų atsiminti du dalykus: „Pateikus prašymą mokame už praėjusį laikotarpį, bet ne ilgesnį nei metus. Pasikeitus asmens duomenims reikėtų pateikti naują prašymą.“

Tai reiškia, kad prašymą galima pateikti ir už praėjusį laikotarpį, bet susirgimai negali būti senesni nei 12 mėnesių.

Taip pat labai svarbu šį prašymą užpildyti tada, kai pasikeičia asmens duomenys. Susituokėte ar išsisikyrėte ir dėl to pasikeitė jūsų pavardė? Persikraustėte į kitą savivaldybę? Pasikeitė banko sąskaita? Jei neužpildysite neterminuoto prašymo gauti ligos išmoką dar kartą, išmoka jūsų gali ir nepasiekti.

Svarbu prisiminti elgesio taisykles

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos LRT.lt pateiktame atsakyme atkreipiamas dėmesys, kad gydytojo suteiktas nedarbingumo pažymėjimas yra ligos išmokos skyrimo pagrindas. Ministerija pabrėžia – norint gauti ligos išmoką svarbu nepamiršti, kad nedarbingumo pažymėjimas ir įpareigoja.

„Nedarbingumo metu laikykitės šių elgesio taisyklių: nedirbkite, nekeliaukite, nesilankykite paskaitose ir seminaruose, nedalyvaukite kultūros, sporto, pramoginiuose ar kituose renginiuose, nevartokite alkoholio ir kitų toksinių medžiagų, nesielkite taip, kad jūsų veiksmai galėtų užtęsti laikinojo nedarbingumo trukmę“, – primena ministerija.

Taip pat svarbu tai, kad nedarbingumo pažymėjimas neskiriamas taigi ir ligos išmoka nemokama tada, kai žmogus susižaloja ar patiria traumą, būdamas neblaivus.

Ar už pirmas dvi dienas mokėti visą atlyginimą, apsisprendžia darbdavys

LRT.lt kalbinti pašnekovai atkreipia dėmesį, kad už pirmas dvi nedarbingumo dienas ligoniui paprastai mokama 100 proc. jo darbo užmokesčio. Vėliau ligos išmoka pradeda tolygia mažėti.

Kaip nurodo „Sodra“, pirmąsias dvi ligos dienas darbdavys darbuotojui moka 62,06–100 proc. jo vidutinio darbo užmokesčio. Tai reiškia, kad darbdavys privalo mokėti ne mažiau kaip 62,06 proc., bet, ar mokėti daugiau, nusprendžia pats.

62,06 proc. gavėjo kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio išmoką nuo trečios ligos dienos moka „Sodra“.

Svarbu nepamiršti, kad ligos išmoka mokama tik už darbo dienas ir negali būti mažesnė negu 11,64 proc. šalie vidutinio mėnesio darbo užmokesčio. Maksimali išmoka negali viršyti dviejų šalies vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių, galiojusių užpraeitą ketvirtį iki nedarbingumo atsiradimo mėnesio, dydžio.

Už vieną ligos dieną negalite gauti mažiau nei 7 eurų

Kaip nurodo „Sodra“, minimalus mėnesio išmokos dydis 2019 m. ketvirtąjį ketvirtį siekia 148,76 euro. Minimali dienos išmoka – 7,12 euro. Tą patį ketvirtį maksimali dienos išmoka siekia 75,9 euro.

Ligos išmoka paprastai mokama iki darbingumo atgavimo ar darbingumo lygio nustatymo dienos.

Norint sužinoti, kokio dydžio išmoką gausite, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rekomenduoja pasiskaičiuoti, naudojantis „Sodros“ skaičiuokle čia.

Sprendimas dėl ligos išmokos skyrimo paprastai priimamas per 10 darbo dienų nuo prašymo su reikiamais duomenimis gavimo „Sodroje“. Ligos išmoka į prašyme nurodytą sąskaitą išmokama per 7 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.

Jeigu prašymas jau pateiktas, išmoka paprastai išmokama per tris savaites nuo ligos pradžios.