Verslas

2015.09.03 21:20

2 proc. BVP gynybai: ne visi pritaria prezidentei

ELTA2015.09.03 21:20

Premjero Algirdo Butkevičiaus teigimu, jei lėšos krašto apsaugai bus didinamos dabartiniais tempais, užsibrėžtą tikslą gynybai skirti 2 procentus nuo bendrojo vidaus produkto galima būtų pasiekti anksčiau, tačiau realus lėšų skyrimas priklausys nuo realios Lietuvos ekonominės padėties.

Premjero Algirdo Butkevičiaus teigimu, jei lėšos krašto apsaugai bus didinamos dabartiniais tempais, užsibrėžtą tikslą gynybai skirti 2 procentus nuo bendrojo vidaus produkto galima būtų pasiekti anksčiau, tačiau realus lėšų skyrimas priklausys nuo realios Lietuvos ekonominės padėties.

„Reikia suprasti, kad lėšų skyrimas priklauso nuo šalies ekonominės situacijos, nuo mūsų jau turimų įsipareigojimų – juos turime vykdyti, ir nuo geopolitinės padėties. Vyriausybė daro viską, kad būtų galima 2 proc. pasiekti ir anksčiau, tačiau viskas priklausys nuo ekonominės ir finansinės šalies būklės“, – komentare, kurį Eltai perdavė Premjero atstovė Evelina Butkutė-Lazdauskienė, cituojamas A. Butkevičius.

Ketvirtadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atidarydama NATO integracinį pajėgų vienetą, pranešė, kad Lietuva savo gynybai 2 proc. nuo BVP galėtų skirti jau 2018 m., o ne 2020 m., kaip pernai buvo numatyta politinių partijų pasirašytame susitarime.

A. Palauskas: terminas iki 2020 m. – per ilgas

Anot Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Artūro Paulausko, numatytas terminas 2 proc. BVP gynybai skirti iki 2020 m. yra per ilgas ir tai galima padaryti anksčiau.

„Manau, kad visais atvejais bus stengiamasi grafiką aplenkti, nes tas terminas iki 2020 m. tikrai yra per ilgas. Paskutiniai metai viską parodo: 2015 m. numatyta suma viršyta 60 mln. eurų, 2016 m. – 150 mln. eurų. Realiai, kai tik matoma, kad biudžetas leidžia ir ekonomikos augimas yra, tikrai skiriama didelė dalis finansavimo krašto apsaugos sistemoms“, – teigia A. Paulauskas.

Jo nuomone, premjeras, finansų ministras ir valdančioji koaliciją turėtų apsvarstyti galiojantį susitarimą. Grafikas, kuris buvo numatytas, A. Paulausko teigimu, šiuo metu jau yra viršytas.

„Kitaip sakant, grafikas pasikeitė. [...] Iš pradžių, 2016 m., buvo planuojama skirti 1,29 proc. bendro vidaus produkto.  Tai mūsų komitetas numatė savo sprendime. Vyriausybė savo projekte jau numatė krašto apsaugai skirti 1,46 arba suapvalinus net 1,5 proc. nuo BVP. Prezidentė, kiek dabar girdėjau, galvoja, kad tuos 150 mln. galima skirti kasmet. Tai turbūt įmanoma, jeigu ekonomika augs ir biudžetas didės, tačiau tai turėtų pasakyti ekonomikos, finansų specialistai“, – įsitikinęs A. Paulauskas.

Liberalai: reikia laikytis susitarimo

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis siūlo laikytis susitarimo, kad išlaidos gynybai 2 procentus nuo šalies BVP pasiektų 2020 metais. Anot liberalo, jei šį tikslą norima pasiekti anksčiau – reikalingas naujas partijų susitarimas ir aiškūs finansavimo šaltiniai.

„Aš šalininkas to, kad partijos pasirašė susitarimą ir jo reikia laikytis. Susitarimas numato, kad 2 proc. būtų pasiekti 2020 m. Aišku, galime sau kelti ambicingesnius tikslus ir greičiau siekti tų 2 proc., tačiau tam reikalingas būtų partijų atstovų susitikimas“, – Eltai sakė E. Masiulis.

Anot Liberalų sąjūdžio vadovo, Lietuvos ūkis neaugs taip sparčiai, kaip buvo prognozuojama pernai, todėl galimybė krašto apsaugai skirti 2 proc. nuo BVP jau 2018 m. atrodo miglota.

„Kitas dalykas – kokių sričių finansavimą mes turėtume sumažinti, kad tuos du 2 proc. pasiektume 2018 m. Gynyba ir krašto apsauga šiuo metu yra Lietuvos prioritetas numeris vienas, bet šalia to valstybė turi ir kitų prioritetų“, – teigė E. Masiulis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt