Verslas

2019.12.27 15:29

Prezidentas pasirašė 2020 metų biudžetą

Nausėda: pavyko žengti nedidelį žingsnį tinkama linkme ir mažinti socialinę atskirtį Lietuvoje
BNS, LRT.lt2019.12.27 15:29

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasirašė praėjusią savaitę Seime priimtą 2020 metų biudžetą ir lydinčiuosius jo įstatymus.

Šalies vadovo vertinimu, kitų metų biudžetas atitinka bazinius jam keltus lūkesčius: jis labiau orientuotas į socialinės atskirties mažinimą ir kartu atitinka fiskalinės drausmės reikalavimus, pranešė prezidentūra.

Mokestinių pajamų ir BVP santykis biudžete auga nuo 30,3 proc. 2019 metais iki 31,5 proc. kitąmet. Pasirašytame biudžete yra įtraukti ir prezidento siūlymai įtvirtinti papildomą mažiausias pensijas gaunančių asmenų pajamų augimą bei spartesnį pensijų indeksavimą.

Kartu prezidentas atkreipė dėmesį, kad kitų metų biudžetas vis dar yra lyg daug metų lopomas kelias – kol stengiamasi užkamšyti didžiausias duobes, atsiveria vis naujos, o galimybės įgyvendinti būtinas reformas bei užtikrinti nuoseklią ilgalaikę šalies raidą yra neišnaudojamos.

„Šalies biudžetas visų pirma turėtų būti vienas esminių instrumentų, nustatantis šalies raidos prioritetus, sudarantis prielaidas ilgalaikėms struktūrinėms reformoms, telkiantis visuomenę mažinant socialinę atskirtį. Tačiau svarstant šį biudžetą, deja, daugiausiai dėmesio buvo skirta trumpalaikiams tikslams. Galime tik pasidžiaugti, kad chaotiškų diskusijų aplinkoje pavyko žengti nedidelį žingsnį tinkama linkme ir mažinti socialinę atskirtį Lietuvoje“, – teigė Gitanas Nausėda.

Biudžetą prašė vetuoti

Vetuoti kitų metų biudžetą prašė ugniagesiai, teigdami, kad paliekami gyventi ties skurdo riba ir didžiausia opozicinė frakcija Seime – Tėvynės sąjunga, įteikusi prezidentūrai 50-ties visuomeninių organizacijų atstovų parašus.

„Aš nemanau, kad prezidentas yra patenkintas šiuo chaotiškai priimtu, pažadus laužančiu esminių valstybės problemų nesprendžiančiu biudžetu, kuris užprogramavo ir supriešino visuomenę. Tačiau matydamas kokia yra dabartinės valdančiosios pozicijos elgsena tiek jo paties atžvilgiu kai nėra atsižvelgiama į to paties ministro J. Narkevičiaus atsistatydinimo klausimai prezidento nuomonę, galbūt nusprendė nebesivelti su šita valdančiąja dauguma neieškoti sprendimų, kurie būtų didesni žingsniai“, – sakė konservatorė Monika Navickienė

Kitų metų valstybės biudžeto pajamos siekia 11,53 mlrd. eurų, įskaitant 1,982 mlrd. eurų Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, tuo metu jos išlaidos yra 12,779 mlrd. eurų (įskaitant 2,236 mlrd. eurų ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas).

Valstybės biudžeto planuojamas deficitas yra 1,248 mlrd. eurų, tuo metu bendras šalies viešųjų finansų perteklius kitąmet turėtų sudaryti 0,2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt