Verslas

2019.12.25 21:58

Rekordiniai metai Lietuvos aukcionams – brangiausias paveikslas parduotas už 39 tūkst. eurų

Besibaigiantys metai sėkmingiausi Lietuvos aukcionams – apyvarta pasiekė rekordą. Parduota meno kūrinių už daugiau nei 420 tūkstančių eurų. Vilniaus aukciono vadovės teigimu, šie metai parodė, kaip greitai auga meno kūrinių vertė. Brangiausiai – už 39 tūkst. eurų – šiemet parduotas Antano Samuolio paveikslas „Liga“.

Paskutinio Vilniaus aukciono žvaigžde vadinamas Antano Žmuidzinavičiaus paveikslas „Saulė“. Jo kaina nuo pradinės 32 tūkst. eurų sumos pakilo iki 36 tūkst. Aukciono vadovės teigimu, tapyba vis dar laimi prieš skulptūrą, keramiką ir taikomosios dailės kūrinius.

Aukcionas gyvuoja dvylika metų ir, pasak jo vadovės, žmonės dalyvauja vis aktyviau. O itin sėkmingi šie metai liudija stabilų ekonomikos kilimą.

„Neseniai vyko 60-as aukcionas ir, sakyčiau, gerus keletą metų žmonės gan intensyviai vaikščiojo į aukcionus ir suprato, kad aukcionas yra ta vieta, kur galima ne tik pirkti, bet ir parduoti savo kūrinius“, – sako Simona Makselienė.

Kai kurių autorių populiarumo banga atslūgsta, sako aukciono vadovė, o kai kuriems reikia gero dešimtmečio, kad apskritai būtų įvertinti.

Rekordinis paveikslas aukciono istorijoje – prieš kelerius metus už 53 tūkst. eurų parduotas Antano Žmuidzinavičiaus „Dzūkų kaimelis“. Be šio autoriaus, tarp perkamiausių yra Kazys Šimonis, Vytautas Kasiulis, Jonas Čeponis, Adomas Galdikas.

„Meno rinka yra didelė ir įvairi ir investicinių kūrinių, kurie šimtaprocentiniai neštų investicinę grąžą, yra ne daugiau 10–15 procentų. Likę kokie 30 proc. būtų tokie kūriniai, kuriuos mes vadinam kolekciniais , o 50–60 proc. sudarytų tiesiog interjeriniai kūriniai“, – teigia Vilniaus aukciono vadovė.

Pastaruoju metu daugėja pirkėjų, kurie investuoja į meną. Tačiau norint, kad paveikslas taptų gera investicija, reikia iškart nemažai patuštinti piniginę.

„Mes skelbiame topus ir ten skelbiame taip pat ir brangiausių parduotų kūrinių šimtuką. Jame galima matyti, kad įėjimo į šimtą brangiausiai parduotų kūrinių apatinė riba yra 5200, – sako S. Makselienė. – Jeigu mes darome prielaidą, kad tas šimtukas yra investiciniai kūriniai, tai galim pasakyti, kad apatinė riba, su kuria jau gali dairytis tokio kūrinio, yra 5200 eurų.“

Šie metai gana sėkmingi buvo ne tik Viniaus aukcionui, kuriame per metus parduota meno kūrinių už daugiau nei 420 tūkst. eurų. Gruodį viena postimpresionisto Paulio Gauguino drobė Paryžiuje parduota už 9,5 mln. eurų.

Panorama. Besibaigiantys metai sėkmingiausi buvo aukcionams: meno kūrinių parduota už daugiau nei 420 tūkst. eurų